Skromna ponudba je glavna značilnost trga naprav za starejše oziroma za uporabnike, ki ne znajo, ne morejo ali preprosto ne želijo uporabljati pametnih telefonov. Mobilna industrija zanje nima pretiranega posluha, toda če ste pozorni, lahko najdete telefone s poenostavljeno ali prilagodljivo izkušnjo uporabe.
Vse izdelke smo kupili v trgovini kot običajni potrošniki. Proizvajalci oz. trgovci za izbor niso vedeli in nanj niso imeli vpliva. Preizkusili smo jih v neodvisnih akreditiranih laboratorijih.
Naši kriteriji so običajno ostrejši od golega preverjanja standarda in varnosti, saj obravnavamo tudi uporabnost izdelka, okoljevarstvo in ostale vidike, pomembne pri vsakdanji uporabi. Objava rezultatov testa je dovoljena le v medijih potrošniških organizacij, kjer niso objavljena oglasna sporočila.
Izračun skupne ocene:
- Funkcije telefona 20%
- Priročnost uporabe 50%
- Trajnost 10%
- Baterija 20%
- Skupna ocena: 100%
Kaj smo preverjali?
Pametni mobilni ali hibridni telefoni, ki spadajo med telefone za starejše, so še vedno naprave za mobilne komunikacije, kot vse druge. Preverili smo primernost naprave za osebe z okvarami sluha, vida in fine motorike.
Zaslon
Zanimalo nas je, kako dober in velik je zaslon in v kolikšni meri je uporaben brez očal.
Še vedno je torej pomembno, kako velik in kakovosten je zaslon oziroma fotografski sklop, če ga ima, za starejše uporabnike pa so v ospredju pomembnejše lastnosti, na primer priročnost uporabe.
Zvok
Kdor slabše sliši, ne bo navdušen nad napravo, ki se pri tem ne izkaže najbolje. Manjša razlika v jakosti ali kakovosti zvoka, ki jo mlajši spregledajo, lahko starostnikom onemogoči razumevanje pogovora.
Kako morebitna tresavica vpliva na upravljanje
Tresoče roke so naslednja velika težava. Ni nas skrbelo, da bi naprava padla na tla (čeprav je njena odpornost ravno tako pomembna), temveč kako morebitna tresavica vpliva na upravljanje, še posebej na upravljanje zaslona, občutljivega na dotik.
Ostale lastnosti ki so vplivale na skupno oceno
Drugo polovico ocene sestavljajo preostale lastnosti, ki so se nam zdele pomembne. To so: preprostost klica v sili, uporabe, prenosljivosti, namestitve in razumljivost navodil za uporabo.
Sledi zmogljivost baterije. Priporočljivo je, da naprave ni treba polniti vsak dan, kajti starostniki na to radi pozabijo.
Vse našteto namreč sestavlja kar polovico skupne ocene.
Ker govorimo o posebni skupini uporabnikov, predvsem o starostnikih, ki iz tega ali onega razloga nočejo poseči po pametnih telefonih, so na prvem mestu funkcije telefona: kaj naprava omogoča, kako razumljiv je govor, kako občutljiv je mikrofon in kako odziven je zaslon.
Odklenite si dostop za ogled testa in ocen izdelkov
Ocene vam povedo, kako so se izdelki izkazali v naših neodvisnih testiranjih.
Katere informacije test vključuje?
- Kakšne so cene in kakšna je ponudba telefonov za starejše?
- Kako izbrati telefon za starejšega?
- Kako morebitna tresavica vpliva na upravljanje telefona?
- Kako preprost je klic v sili, uporaba in prenosljivost?
- Kakšna je zmogljivost baterije in kako je z glasnostjo?
- Kakšen naročniški ali predplačniški paket izbrati?
Vsebina le za člane ZPS.
Postanite član Zveze potrošnikov Slovenije
ZPS je neodvisna in neprofitna organizacija, že
več kot 30 let na strani potrošnikov.
Pridobite dostop do kakovostnih vsebin:
- Revija ZPStest: 12 številk v 10 izvodih, dostop le prek spleta ali z dostavo na dom
- Dostop do vseh testov in drugih plačljivih vsebin
- Pravno svetovanje pri potrošniških težavah
- Svetovanje o kakovosti in varnosti gospodinjskih aparatov ter zabavne elektronike
Že od 69,60 € / na leto
Primerjalne teste izdelkov in storitev financirajo člani ZPS s plačilom članarine. S plačilom posameznega testa tako tudi vi omogočate izvedbo primerjalnih testov. Zaradi zagotavljanja popolne neodvisnosti ZPS kot potrošniška, organizacija ne sprejema donatorskih in sponzorskih prispevkov podjetij.