Preverili smo verodostojnost podatkov na majicah za odrasle in spet se je izkazalo, da navedbam na vseh izdelkih ne moremo zaupati. Štiri izmed desetih majic dosegajo tako nizke vrednosti blokiranja UV žarkov, da ne nudijo zaščite.
Desetim majicam z deklarirano zaščito pa smo ob bok postavili tudi navadno belo in črno majico. Kako učinkovito ščitita ti dve? Preverite!
Vse majice smo kupili v trgovini kot običajni potrošniki. Proizvajalci oz. trgovci za izbor niso vedeli in nanj niso imeli vpliva. Preizkusili smo jih v neodvisnih akreditiranih laboratorijih. Objava rezultatov testa je dovoljena le v medijih potrošniških organizacij, kjer niso objavljena oglasna sporočila.
Izdelki, ki so v prodaji pri nas, so najpogosteje označeni z avstralsko lestvico.
Na preizkus smo poslali deset športnih majic s kratkimi rokavi, namenjenih aktivnostim na plaži, v vodi in/ali v gorah (ženske in moške majice). Nakupili smo jih letos v začetku maja, večino v spletnih trgovinah, nekaj tudi v klasičnih.
Vse majice so iz sintetike in opremljene s podatkom o UV-zaščiti, najpogosteje imajo na etiketi znak UPF 50+.
Poleg teh smo na test poslali še dve bombažni T-majici, eno v beli in eno v črni barvi, saj mnogi naravnih materialov ne želijo zamenjati s sintetiko. To sta običajni majici, brez oznak o zaščiti pred UV-sevanjem.
Kako smo testirali?
Želeli smo ugotoviti, ali nas lahko povsem navadna bombažna majica zaščiti pred škodljivimi vplivi UV-žarkov in v kakšni meri, zanimalo nas je tudi, ali so temnejše majice res bolj učinkovite. Material, debelina niti in gostota obeh majic so enaki.
Pred prvo uporabo moramo oblačila, ki jih nosimo neposredno na koži, vedno preprati, zato smo tudi vsa merjenja opravili na enkrat opranih majicah. V laboratoriju so jih prali na način, kot priporoča proizvajalec (znak za pranje na etiketi). S spektrofotometrom so najprej merili transmisijo skozi materiale majic in nato skladno s standardom SIST EN 13758-1 izračunali UPF-vrednosti testiranih vzorcev.
Meritve majic so izvajali na predelu hrbta in ramen, ker so to najbolj izpostavljena mesta, na teh delih telesa nas, nezaščitene, najbolj opeče. Zanimalo nas je še, ali se faktor zaščite spremeni, če se majica zmoči (potenje, vodni športi), zato so vse meritve izvedli na suhih in mokrih vzorcih. Posebno pozorni so bili, da pri pripravi vzorcev za merjenje niso raztezali materialov, ker bi to vplivalo na rezultate.
Izdelki na testu
- Cressi Rash Guard
- Firefly Larin UX
- Gul
- Karibu MS Screen 2
- Marmot Windridge
- Mystic Lycra Event ss
- Mystic Quickdry Star ss
- Olaian z uv-zaščito 100
- Quicksilver Always There
- Salewa Puez Melange Dry
Odklenite si dostop za ogled testa in ocen izdelkov
Ocene vam povedo, kako so se izdelki izkazali v naših neodvisnih testiranjih.
Katere informacije test vključuje?
Ali so vsa oblačila enako učinkovita zaščita pred soncem?
Kje najdemo podatek o stopnji zaščite pred UV-sevanjem in kaj nam pove?
Kako proizvajalci dosežejo višji faktor zaščite pri izdelku?
Kakšna je bila surovinska sestava majic in kaj to pomeni za uporabnika?
Kako učinkovite so majice pri kopanju?
Vsebina le za člane ZPS.
Postanite član Zveze potrošnikov Slovenije
ZPS je neodvisna in neprofitna organizacija, že
več kot 30 let na strani potrošnikov.
Pridobite dostop do kakovostnih vsebin:
- Revija ZPStest: 12 številk v 10 izvodih, dostop le prek spleta ali z dostavo na dom
- Dostop do vseh testov in drugih plačljivih vsebin
- Pravno svetovanje pri potrošniških težavah
- Svetovanje o kakovosti in varnosti gospodinjskih aparatov ter zabavne elektronike
Že od 69,60 € / na leto
Primerjalne teste izdelkov in storitev financirajo člani ZPS s plačilom članarine. S plačilom posameznega testa tako tudi vi omogočate izvedbo primerjalnih testov. Zaradi zagotavljanja popolne neodvisnosti ZPS kot potrošniška, organizacija ne sprejema donatorskih in sponzorskih prispevkov podjetij.