Kärcher AF100
Blueair Classic 405
Xiaomi Mi Air Purifier Pro
Phillips 2000i series AC2889
IKEA Starkvind E2007
Dyson Purifier Cool Formaldehyde TP09
LeitzTruSens Z-3000
Pandoo luftrensepuder
Beurer LW 220
Maison Berger Lampe Berger
Cecotec TotalPure 1000 Ozone
Kako smo testirali
4. maj 2023 Dodaj test med priljubljene
Naši danski kolegi so vse čistilnike zraka kupili v trgovini kot običajni potrošniki. Preizkusili so jih v akreditiranem laboratoriju, in sicer v sodelovanju z Danskim tehnološkim inštitutom in nevladno organizacijo Green Transition Denmark.
Izračun skupne ocene
Čiščenje zraka: 65%
Varnost in neželene snovi: 10%
Glasnost: 10%
Poraba energije: 10%
Označevanje: 5%
Skupaj: 100%
Razlaga posameznih meril
Čiščenje zraka (65 odstotkov skupne ocene)
Čistilnike zraka namestimo v 20 m3 veliko testno komoro, v kateri trije roboti sedem minut »kadijo« cigarete. Sledi pet minut mešanja zraka z ventilatorji, nato pa delovanje čistilnikov nastavimo na samodejno delovanje (če imajo to možnost) ali na največjo moč. Vsebnost delcev (80 odstotkov ocene za čiščenje zraka) in plinov (20 odstotkov ocene za čiščenje zraka) v zraku merimo 30 minut.
Merimo tako koncentracijo ultrafinih delcev (število delcev) kot tudi maso delcev (PM 2,5). Izmerimo tudi skupno količino hlapnih organskih spojin. Na podlagi rezultatov meritev izračunamo vrednosti CADR (Clean Air Delivery Rate, vm3/h).
Varnost in neželene snovi (10 odstotkov skupne ocene)
Poleg skupne količine hlapnih organskih spojin v prečiščenem zraku izmerimo še emisije ozona. Ocena vključuje tudi druge ugotovitve strokovnjakov v laboratoriju glede varnosti izdelka.
Glasnost (10 odstotkov skupne ocene)
Glasnost med delovanjem izmerimo z akustičnim analizatorjem NTi Audio XL2 in mikrofonom NTi Audio Mikrofon M2230. Kombinacija mikrofona in analizatorja ima frekvenčno območje od 5 Hz do 20 kHz in tipično raven preostalega hrupa 16 dB(A).
Trije strokovnjaki podajo tudi subjektivno oceno.
Poraba energije (10 odstotkov skupne ocene)
Porabo energije izmerimo pri največji moči delovanja čistilnika in v stanju pripravljenosti. Preverimo tudi, kako poraba energije vpliva na učinkovitost čiščenja zraka.
Označevanje (5 odstotkov skupne ocene)
Navedbe proizvajalcev o učinkovitosti njihovih izdelkov (CADR, velikost prostora) primerjamo z rezultati naših meritev. Primerno velikost prostora za čistilnike zraka izračunamo na podlagi smernic ameriškega standarda ANSI/AHAM AC-1-2015.
Kaj smo ugotovili na testu?
4. maj 2023 Dodaj test med priljubljene
Čistilniki zraka naj bi iz zraka odstranili škodljive delce, onesnažujoče pline in neprijetne vonjave, denimo po cigaretnem dimu in hrani. Na testu smo preverili, kako dobro opravljajo svojo nalogo, ali med delovanjem v zrak sproščajo pline, kot je ozon, in ali res lahko očistijo zrak v tako velikih prostorih, kot navaja proizvajalec.
Ugotovili smo, da sami po sebi še ne zagotavljajo dobre klime v bivalnih prostorih, nekateri pa zrak celo bolj onesnažujejo kot čistijo.
Naši kolegi iz danske potrošniške organizacije so v sodelovanju z Danskim tehnološkim inštitutom in nevladno organizacijo Green Transition Denmark testirali 27 čistilnikov zraka. Objavljamo rezultate za 11 modelov, ki smo jih našli tudi pri nas.
Kakovostni čistilniki zraka niso poceni
Zmagovalec testa Kärcher AF100, ki je edini dobil zelo dobro oceno, stane od 750 do 1050 evrov, a z mehanskim in oglenim filtrom zrak učinkovito očisti delcev, poleg tega je eden redkih čistilnikov na testu, ki je dobil dobro oceno za odstranjevanje plinov iz zraka.
Pri samodejnem programu smo mu izmerili vrednosti CADR 733 m3 na uro, kar pomeni, da je primeren za prostore do 60 m2. Očitamo mu lahko le, da med delovanjem povzroča nekaj hrupa, kar pa velja za večino čistilnikov z mehanskim filtrom.
Dobrih 600 evrov bo treba odšteti za drugouvrščenega Blueair Classic 405. Dobro odstranjuje delce iz zraka, srednje dobro pline, samodejni program se dobro obnese v okrog 30m2velikih prostorih.
Za precej manj denarja, okrog 200 evrov, dobimo dva prav tako dobro ocenjena modela, Xiaomi Mi Air Purifier Pro in Ikea Starkvind E2007, ki ga je treba tako kot druge Ikeine izdelke najprej sestaviti. Dokupiti je mogoče filter za odstranjevanje plinov, ki ga nismo testirali, je pa treba poudariti, da dodatni filter zmanjša količino zraka, ki ga izdelek lahko očisti.
Xiaomi Mi Air Purifier Pro
IKEA Starkvind E2007
Na dnu lestvice sta čistilnika za 55 oziroma 50 evrov, kar je glede na nezadovoljivo skupno oceno še vedno preveč. Čistilnik Maison Berger Lampe Berger s stekleno katalitično svetilko zrak bolj odišavi kot očisti, predvsem pa poveča količino hlapnih organskih spojin v zraku, zato nakup izdelka odsvetujemo.
Maison Berger Lampe Berger
Cecotec TotalPure 1000 Ozone
Prav tako odsvetujemo nakup čistilnika Cecotec TotalPure 1000 Ozone, saj med delovanjem proizvaja velike količine ozona, ki povzroča glavobole, suho grlo in draženje oči ter je na splošno lahko zelo škodljiv. Opozorila v priloženih navodilih so nejasna in zelo pomanjkljiva. Dejstvo je, da je zadrževanje v prostoru, medtem ko čistilnik deluje, lahko nevarno za zdravje.
Besedilo: Barbara Primc
Najbolj učinkovito je prezračevanje
4. maj 2023 Dodaj test med priljubljene
Naš test je pokazal, da je za čist zrak v bivalnih prostorih najbolj učinkovito prezračevanje. Čistilniki zraka sicer lahko odstranijo delce in vonjave iz zraka, vendar sami po sebi še ne zagotavljajo dobre klime.
Če torej lahko večkrat na dan odpremo okna in vrata (prezračevanje s prepihom) in med kuhanjem uporabljamo kuhinjsko napo, čistilnika zraka skorajda ne potrebujemo. Enako velja, če imamo prezračevalni sistem.
Proizvajalci radi pretiravajo
Proizvajalci radi pretiravajo, ko navajajo podatke o učinkovitosti čistilnikov zraka iz svoje ponudbe, zato jih je treba jemati z rezervo.
Tako denimo zagotavljajo, da izdelek »preverjeno odstrani 99 odstotkov onesnaževal iz zraka«. Že lahko, da to velja v nadzorovanem okolju laboratorija, v praksi, torej v bivalnih prostorih, pa se trditev izkaže za močno pretiravanje, kar so naši danski kolegi dokazali tudi s preverjanjem učinkovitosti čistilnikov zraka v nenadzorovanem okolju – v kuhinji, kjer so denimo cvrli slanino, in v spalnici, v kateri so gorele dišeče sveče.
Številni proizvajalci pretiravajo tudi s podatkom, za kako velik prostor je primeren njihov izdelek. Čistilnik Phillips 2000i series AC2889 naj bi tako po podatkih proizvajalca učinkovito očistil zrak v prostorih, velikih do 79 m2, naše meritve pa so pokazale precej manj, do 29 m2.
Zmagovalec testa, Kärcher AF100, naj bi bil primeren za prostore do 86 m2, v resnici lahko očisti zrak v 60 m2 velikem prostoru – kar pa je še vedno veliko več kot drugi čistilniki na testu.
Naše meritve v laboratoriju so tudi pokazale, da samodejni programi, ki naj bi moč delovanja čistilnika prilagajali onesnaženosti zraka v prostoru, niso najbolj učinkoviti. Nekateri namreč niso samodejno povečali moči delovanja, tudi če je bilo v prostoru veliko dima.
O učinkovitosti več kot odstotki povedo vrednosti CADR
Več kot vse številke in odstotki, ki jih navajajo proizvajalci, nam o učinkovitosti čistilnika zraka povedo vrednosti CADR (Clear Air Delivery Rate). Izražene so v m3/h, in sicer za tri najpogostejša onesnaževala zraka v prostoru (cigaretni dim ter hišni in cvetni prah).
Vrednosti odražajo velikost in odstotek iz zraka odstranjenih delcev ter količino pretoka zraka – višja kot je vrednost, bolj učinkovito čistilnik čisti zrak. Večji kot je prostor, višje naj bodo vrednosti CADR.
Pri tem si lahko pomagate s preprostim izračunom: če vrednosti CADR delite z 10, dobite približno velikost prostora (v m2), za katero zadostuje čistilnik.
Vrednosti CADR v naši preglednici veljajo za cigaretni dim.
Besedilo: Barbara Primc
Tehnologije čiščenja zraka so različne
4. maj 2023 Dodaj test med priljubljene
Čistilniki zraka so namenjeni odstranjevanju prašnih delcev in neprijetnih vonjav iz zraka v zaprtih prostorih. To počnejo mehansko s sesanjem zraka skozi filter ali z uporabo različnih tehnologij.
Naš test je pokazal, da so pri odstranjevanju delcev najbolj učinkoviti mehanski filtri, medtem ko so druge tehnologije precej manj učinkovite – tudi kombinacija filtrov s katero od tehnologij, ki jih predstavljamo v nadaljevanju, ne naredi bistvene razlike.
Mehanski filtri
Mehanski filtri, ki imajo porozno strukturo, sestavljeno iz vlaken, so najbolj učinkoviti pri odstranjevanju prašnih delcev, ne pa tudi pri odstranjevanju vonjav.
Najpogosteje se uporabljajo filtri HEPA, ki najbolj učinkovito zadržijo prašne delce do velikosti 0,3 mikrona, kot so pršice, hišni in cvetni prah ter delci cigaretnega dima.
Na testu se je izkazalo, da nalogo dobro opravijo tudi filtri EPA. Tako za prve kot za druge velja, da jih je treba redno menjati, če želimo, da bo čistilnik dobro opravljal svojo nalogo.
Ogleni filter
Filter z aktivnim ogljem absorbira pline oziroma hlapne organske snovi iz zraka, denimo formaldehid, ki se lahko sprošča iz pohištva.
Učinkovitost oglenih filtrov v čistilnikih zraka se razlikuje. Na splošno velja, da čistilniki težje odstranjujejo pline kot delce, je pa pri tem najbolj učinkovit prav filter z aktivnim ogljem.
Če ga ne zamenjamo tako, kot je treba, obstaja tveganje, da bo sčasoma izpustil nekaj plinov, ki jih je absorbiral.
UV-tehnologija
Ultravijolično obsevanje (UV) je že od leta 1878 poznana dezinfekcijska metoda, ki uporablja ultravijolično kratkovalovno dolžino (UV-C) za uničenje oziroma inaktivacijo mikroorganizmov (kot so virusi in bakterije) z uničevanjem nukleinskih kislin in njihove DNK.
Tehnologija UV-C deluje tako, da mikroorganizmom onemogoči preživetje, vendar jih ne odstrani iz zraka, tako kot ne odstrani delcev.
Naš test je pokazal, da tehnologija ni tako učinkovita kot filtri HEPA. Obstaja tveganje, da lahko svetloba UV-C tvori ozon ali druge stranske produkte, ki škodujejo zdravju.
Ionizacija
Ionizator ustvarja negativno nabite ione, ki se usedajo na delce v zraku. Uporablja se tudi v povezavi z mehanskimi filtri za izboljšanje učinkovitosti filtra, ki deluje po načelu elektrostatike. V nekaterih primerih se lahko tvorijo neželeni stranski produkti, kot je ozon.
Med enajstimi čistilniki zraka, ki smo jih našli pri nas, nobeden ni imel ionizatorja.
Fotokatalitična oksidacija
Fotokatalitično oksidacijo sestavlja UV-C obsevanje fotokatalitske površine, običajno titanovega dioksida (TiO 2). Na površini se tvorijo prosti radikali, ki lahko reagirajo s tako rekoč vsemi vrstami plinov iz zraka, ki se lahko popolnoma razgradijo ali pa se preoblikujejo.
Pri tem postopku lahko nastanejo neželene hlapne organske spojine, tudi formaldehid. Tehnologija tako kot UV-C zahteva manj vzdrževanja kot filtri HEPA in ogleni filtri.
Plazemska tehnologija
Plazemska tehnologija ustvarja visoko aktivno polje prostih elektronov in ionov, ki reagirajo z delci, plini in mikroorganizmi, ki prehajajo skozi aktivno polje, to pa lahko neposredno nevtralizira mikroorganizme.
Tehnologija se uporablja tudi v povezavi z mehanskimi filtri za izboljšanje učinkovitosti filtra, ki deluje po načelih elektrostatike. V nekaterih primerih lahko pri tem nastajajo škodljivi stranski produkti, vključno z ozonom in dušikovimi oksidi.
Besedilo: Barbara Primc
Postanite član Zveze potrošnikov Slovenije
ZPS je neodvisna in neprofitna organizacija, že
več kot 30 let na strani potrošnikov.
Pridobite dostop do kakovostnih vsebin:
- Revija ZPStest: 12 številk v 10 izvodih, dostop le prek spleta ali z dostavo na dom
- Dostop do vseh testov in drugih plačljivih vsebin
- Pravno svetovanje pri potrošniških težavah
- Svetovanje o kakovosti in varnosti gospodinjskih aparatov ter zabavne elektronike
Že od 69,60 € / na leto
Primerjalne teste izdelkov in storitev financirajo člani ZPS s plačilom članarine. S plačilom posameznega testa tako tudi vi omogočate izvedbo primerjalnih testov. Zaradi zagotavljanja popolne neodvisnosti ZPS kot potrošniška, organizacija ne sprejema donatorskih in sponzorskih prispevkov podjetij.