
- Podrobnosti
Različne nosilke so med starši priljubljene že več kot desetletje, a starši (pre)pogosto pozabljajo, da je treba pri izbiri kdaj, kako in koliko časa uporabljati ta pripomoček, upoštevati ne le starost otroka, ampak tudi stopnjo njegovega razvoja.
Na trgu je pestra ponudba nosilk, kengurujčkov in rut oziroma trakov za nošenje otrok. Ponudniki jih oglašujejo kot ergonomske pripomočke, primerne za otroka od rojstva dalje. Medtem ko kengurujčki oziroma nosilke ponujajo omejene možnosti glede načinov nameščanja otroka, trakovi ponujajo različne tehnike zavijanja in prenašanja.
Bolj prožna je ruta oziroma trak, natančneje in trdneje jo je treba zavezati, da otroku zagotovimo primeren položaj. Tkani šali so bolj stabilni in zato primerni tudi za nošenje večjih otrok – tudi na hrbtu.
Nepotrebne kemikalije Otroci v nosilkah lahko sesajo in grizljajo material, se slinijo in znojijo, zato morajo biti izdelane iz materialov brez škodljivih snovi. A na testu se je izkazalo, da nekateri izdelki vsebujejo formaldehid ali zaviralce gorenja. |
Nemški kolegi so na testu preizkusili več nosilk, kengurujčkov in rut oziroma trakov. Rute oziroma trakovi so bili dobro ocenjeni, nosilke in kengurujčki pa so se odrezali slabše.
Na testu so preverjali ergonomsko primernost za otroka (novorojenčka in dojenčka z 9 kilogrami), njegovo udobje in zaščito pred soncem, ergonomsko primernost za nosilca (višjega in nižjega), njegovo udobje, nameščanje in snemanje izdelka (če otroka nosimo spredaj, zadaj ali ob strani), čiščenje, varnost in vsebnost škodljivih snovi. Le redki izdelki so prejeli oceno dobro. Izmed 11 izdelkov na testu jih pet lahko kupimo tudi v specializiranih prodajalnah z otroško opremo v Sloveniji.
Kar otrok potrebuje za svoj razvoj, je naročje Za mnenje o uporabi nosilk smo vprašali Nevenko Zavrl, dr. med. spec., zdravnico v razvojni ambulanti Zdravstvenega doma Ljubljana v enoti Moste-Polje. Splet je poln izkušenj mamic, kje vse uporabljajo nosilke. Pa vendar – nosilke da ali ne? Na kaj moramo paziti pri uporabi? Otroka v prvih mesecih življenja nikakor ne nameščamo v pokončen položaj. Njegova glava je v primerjavi z njegovim telesom nesorazmerno velika in težka, težko jo je obvladati in če nima primerne opore, opleta. Tudi če ima nosilka nekakšno oporo za glavo ob strani, se hrbtenica pod težo glave sesede. Malo večji otroci pa se takrat, ko so obrnjeni proti staršem, zategujejo vznak in zvijajo, da bi lahko gledali naokoli. Žal starši z izbiro neprimerne nosilke in uporabo, ki ni prilagojena otrokovi starosti in stopnji razvitosti, nehote vplivajo na njegov razvoj in tvegajo okvaro hrbtenice. Na trgu je veliko različnih modelov. Na kaj moramo biti pozorni pred nakupom z vidika varne uporabe? Koliko časa naj bi bil otrok glede na starost in razvitost v nosilki? Vaš nasvet, kako z dojenčkom na sprehod – z vozičkom ali nosilko? Tovrstni pripomočki so že nekaj let zelo priljubljeni med starši. Kaj menite, zakaj? |
Avtorica: Jasmina Bevc Bahar