Depoziti: kje vezati denar, da bo obresti največ?
10. maj 2024
Obresti za depozite sicer še ne presegajo inflacije, a je razkorak precej manjši kot pred enim letom. Razloga sta dva: bistveno nižja inflacija in nekoliko višje obrestne mere za depozite. Vas zanima, pri kateri banki za svoj denar dobite največ obresti?
Dodaj vsebino med priljubljene
Za dodajanje vsebine med priljubljene potrebujete uporabniški profil. Brezplačna registracija
Premagati inflacijo ni (bila) lahka naloga
Pred enim letom, maja 2023, je letna stopnja rasti cen znašala 8,4 odstotka, kar je veliko in kar smo vsekakor občutili pri vsakdanjih nakupih, predvsem hrane, kjer so bile podražitve še večje. Stopnja inflacije je bila takrat tudi daleč od cilja Evropske centralne banke, ki zasleduje okoli 2-odstotno inflacijo.
Kako pa je danes? Inflacija se je v zadnjem letu močno znižala in trenutno na letni ravni znaša tri odstotke. Kar je bistveno manj, a še vedno nekoliko preveč. Na drugi strani so se obrestne mere za depozite poviševale in se za zdaj ustavile nekje pod tremi odstotki. Nismo torej šem tam, da bi z vezavo sredstev premagali inflacijo, a bistveno bližje, kot smo bili pred enim letom.
Koliko prinese vezava desetih tisočakov?
Obresti so odvisne ne le od zneska, temveč tudi od obdobja vezave in – izbire banke.
Vezava za 365 dni
Vezava vam prinese okoli 250 evrov pri BKS, kjer ponujajo 2,5-odstotno obrestno mero.
Pri Addiko Bank in Sparkasse boste dobili okoli 230 evrov, obrestna mera znaša 2,3 odstotka.
Vezava za 13 mesecev
Če dobo vezave podaljšamo na 13 mesecev, bi največ dobili pri Gorenjski banki in Primorski hranilnici Vipava, in sicer dobrih 280 evrov po 2,6 odstotni obrestni meri ter okoli 250 evrov pri Lonu in Delavski hranilnici, kjer obrestna mera znaša 2,5 odstotka.
Jasno je, da se splača poigrati s številkami in morda vezavo podaljšati za en mesec, če to pomeni višjo obrestno mero. Daljša vezava načeloma pomeni višjo obrestno mero, a ni nujno.
Vezava za 24 mesecev
Za 24-mesečno vezavo bi največ dobili pri Gorenjski banki, kjer 2,8-odstotna obrestna mera prinese okoli 567 evrov, pri Primorski hranilnici Vipava 526 evrov po 2,6 odstotni obrestni meri ter malo manj kot 500 evrov pri Delavski hranilnici, kjer je obrestna mera 2,5-odstotna.
Izračunajte obresti za želeni znesek in dobo vezave
Uporabite naš brezplačni spletni kalkulator za primerjavo obrestnih mer, ki je enostaven za uporabo, saj vnesete le znesek, ki ga želite vezati in dobo vezave. Banke lahko razvrščate od tiste, kjer dobite največ obresti, do tiste, kjer jih dobite najmanj.
Preverite več različnih kombinacij, spremenite dobo vezave, na primer podaljšajte za en mesec, da dobite optimalen rezultat in izberite banko, kjer boste za svoj denar dobili največ.
Primerjajte obrestne mere za depozite
Sveže e-novice ZPS, vsak petek
Ste z zanimanjem prebrali ta članek?
Prijavite se na e-novice ZPS za še več aktualnih in koristnih vsebin.
Politika varovanja osebnih podatkov
Sorodne objave
Nazaj na seznam objavPostanite član Zveze potrošnikov Slovenije
ZPS je neodvisna in neprofitna organizacija, že
več kot 30 let na strani potrošnikov.
Pridobite dostop do kakovostnih vsebin:
- Revija ZPStest: 12 številk v 10 izvodih, dostop le prek spleta ali z dostavo na dom
- Dostop do vseh testov in drugih plačljivih vsebin
- Pravno svetovanje pri potrošniških težavah
- Svetovanje o kakovosti in varnosti gospodinjskih aparatov ter zabavne elektronike
Že od 69,60 € / na leto
Primerjalne teste izdelkov in storitev financirajo člani ZPS s plačilom članarine. S plačilom posameznega testa tako tudi vi omogočate izvedbo primerjalnih testov. Zaradi zagotavljanja popolne neodvisnosti ZPS kot potrošniška, organizacija ne sprejema donatorskih in sponzorskih prispevkov podjetij.