ZPS testi hrane: z informirano izbiro prihranimo še več kot pred pol leta
11. april 2023

Na primeru petih prehranskih testov živil, ki smo jih izvedli med februarjem 2020 in februarjem 2022, ponazarjamo, kako lahko z nakupom najcenejših izdelkov veliko prihranimo, ne da bi se pri tem odpovedali kakovosti. Pogoj, da smo izdelke zajeli v izračun prihrankov je bil namreč, da so na testu dosegli najmanj kakovostni razred dobro (najmanj 60 točk od 100).
Dodaj vsebino med priljubljene
Za dodajanje vsebine med priljubljene potrebujete uporabniški profil. Brezplačna registracija
Prehranske teste na ZPS izvajamo že vrsto let in pri objavi rezultatov je vedno pomemben del informacije tudi razmerje med doseženo kakovostjo izdelka in njegovo ceno. Ugotovitve so z redkimi izjemami enake: najdražji izdelek ne pomeni nujno tudi izdelka najvišje kakovosti, cenejši pa ne tistega slabše kakovosti.
Cene testiranih izdelkov smo preverjali že večkrat, nazadnje avgusta lani, o čemer smo pisali tudi v reviji. Tokratni popis, ki smo ga izvedli februarja, pa je pokazal, da lahko z informiranim nakupom prihranimo celo nekaj več kot pred šestimi meseci, letno 1500 evrov na leto, kar je 100 evrov več kot avgusta lani.
Izračuni prihrankov po skupinah izdelkov v nadaljevanju prikazujejo mesečne in letne prihranke 4 članske družine (2 odrasla, 2 najstnika), če pri nakupu upoštevajo rezultate našega testa in med izdelki vsaj dobre kakovosti izberejo najcenejšega namesto najdražjega.
Če vam je trgovina s ponudbo najcenejšega kakovostnega izdelka s testa morda preveč oddaljena, oziroma v njej ne kupujete, lahko v testu preprosto poiščete drug cenovno ugoden kakovosten izdelek, ki vam je lažje dostopen. Vožnja od trgovine do trgovine le zaradi nakupa posameznega izdelka lahko namreč prihranek pri nakupu kaj hitro izniči.
Riž brušen
Med izdelki brušenega riža je najcenejši ponovno Golden sun (Lidl), njegova cena se je od lanskega avgusta do letošnjega februarja znižala za dobro četrtino. V tem obdobju se je pocenil tudi riž trgovske znamke Mercator, a le za 5 centov/kg. Najdražji med testiranimi izdelki ostaja zmagovalec testa riž Zlato polje, ki se je v pol leta podražil za slabih 10 odstotkov in zdaj stane 4,11 €/kg.
Izdelek | Pakiranje | Trgovina nakupa | Cena / izdelek (februar 2023) | Cena/kg (februar 2023) | Skupna ocena na testu (točke) |
Zlato polje, brušen (beli) dolgozrnati riž | 800 g | Mercator | 3,29 € | 4,11 € | Dobro (73) |
Domača shramba, dolgozrnati beli brušen riž | 1 kg | Tuš | 2,79 € | 2,79 € | Dobro (70) |
Eurico, dolgozrnati riž | 1 kg | Tuš | 1,79 € | 1,79 € | Dobro (68) |
Mercator, brušen dolgozrnati riž | 1 kg | Mercator | 1,29 € | 1,29 € | Dobro (63) |
Golden sun, brušen dogozrnati riž | 1 kg | Lidl | 1,19 € | 1,19 € | Dobro (62) |
![]() |
Cena najcenejšega izdelka v kategoriji riža se je znižala bolj, kot se je zvišala cena najdražjega, zato bo z informiranim nakupom riža 4 članska družina prihranila nekaj evrov več kot pred pol leta.
Izračun prihranka za 4-člansko družino: 11 €/ mesec oziroma 135 €/leto. Povprečna odrasla oseba naj bi na mesec porabila malo manj kot kilogram riža.
Tunina v oljčnem olju
Na testu tunine v oljčnem olju ostaja med izdelki dobre kakovosti ostaja najcenejši izdelek trgovske znamke Nixe (Lidl), medtem ko se je izdelek Almare (Hofer), ki si je še avgusta z Lidlovim delil naziv najcenejšega, podražil za malo manj kot 10 odstotkov. Z enako ceno kot avgusta 2022 ostaja najdražji izdelek Eva.
V zadnjih šestih mesecih se je cena konzerv tune s testa sicer v povprečju dvignila za dobrih 8 odstotkov.
Izdelek | Pakiranje | Trgovina nakupa | Cena / izdelek (februar 2023) | Cena/kg (februar 2023) | Skupna ocena na testu (točke) |
Tuš, kosi tune v oljčnem olju | 240 g | Tuš | 3,09 € | 12,88 € | Dobro (77) |
Spar, koščki tune v oljčnem olju | 240 g | Spar | 2,99 € | 12,46 € | Dobro (68) |
Rio mare, tunina v oljčnem olju (ulovljeno na trnek) | 320 g | Tuš | 5,69 € | 17,78 € | Dobro (65) |
Delamaris, tunina v oljčnem olju | 160 g | Spar | 4,35 € | 27,19 € | Dobro (65) |
Rio mare leggero, tunina v ekstra deviškem oljčnem olju | 180 g | Mercator | 5,39 | 29,94 € | Dobro (64) |
Mercator, koščki tune v oljčnem olju | 160 g* | Mercator | 2,39 € | 14,94 € | Dobro (64) |
Eva, fileti tuna v oljčnem olju | 115 g | Mercator | 3,99 € | 34,70 € | Dobro (64) |
Almare (Hofer), koščki tune v oljčnem olju | 160 g | Hofer | 2,59 € | 10,79 € | Dobro (62) |
Nixe (Lidl), tun v kosu v oljčnem olju | 160 g* | Lidl | 1,59 € | 9,94 € | Dobro (61) |
Rio mare extra, tunina v ekstra deviškem oljčnem olju | 320 g | Mercator | 7,49 € | 23,41 € | Dobro (60) |
*Na policah nismo našli 240-gramske embalaže, zato smo v popisu 2023 upoštevali ceno 160-gramske embalaže. |
Če pa bi družina kupila izdelek, ki ponuja najboljše razmerje med ceno in kakovostjo (izdelek trgovske znamke Spar), bi prihranila 30 evrov na mesec, oziroma 366 evrov na leto. Še avgusta lani je bil to zmagovalec testa – Tuš, za katerega smo februarja 2023 odšteli približno 25 odstotkov več.
Izračun prihranka za 4-člansko družino: 34 €/ mesec oziroma 408 €/leto. Pri izračunu prihranka smo upoštevali, da vsaka oseba v gospodinjstvu poje eno majhno konzervo tunine (80 g) na teden.
Maslo
Na testu masla je kar 15 testiranih izdelkov doseglo več kot 60 točk in se uvrstilo v kakovostni razred dobro oziroma zelo dobro. Najdražji ostaja izdelek Pomurskih mlekarn, ki je na testu zasedel drugo mesto. Za kilogram smo februarja 2023 odšteli kar 17,96 evrov, kar je 60 odstotkov več kot v času pred dvema letoma, oziroma 13 odstotkov več kot avgusta lani.
Izdelek | Pakiranje | Trgovina nakupa | Cena / izdelek (februar 2023) | Cena/kg (februar 2023) | Skupna ocena na testu (točke) |
Naše nam paše (Lidl), surovo maslo 1. vrste, vsebuje 82 % m. m. | 250 g | Lidl | 3,29 € | 13,16 € | Zelo dobro (88) |
Pomurske mlekarne, s lovensko surovo maslo 1. vrste, vsebuje najmanj 82 % m. m. | 250 g | Mercator | 4,49 € | 17,96 € | Zelo dobro (82) |
Natur aktiv (Hofer), bio maslo z 82 % maščobe | 250 g | Hofer | 2,69 € | 10,76 € | Zelo dobro (81) |
Bio zone (Mercator), maslo z 82 % m. m. iz pasterizirane smetane |
250 g | Mercator | 3,19 € | 12,76 € | Zelo dobro (80) |
Mu cuisine, maslo, vsebuje 82 % m. m. | 250 g | Mercator | - | - | Dobro (78) |
Tuš, surovo maslo 1. vrste, vsebuje najmanj 82 % m. m. | 250 g | Tuš | 3,29 € | 13,16 € | Dobro (78) |
Milfina, Čajno maslo (Hofer), surovo maslo 1. vrste, vsebuje 83 % m. m. | 250 g | Hofer | 2,99 € | 11,96 € | Dobro (77) |
Planika, surovo maslo, vsebuje min. 82 % m. m. | 250 g | Spar | 4,07 € | 16,28 € | Dobro (76) |
Meggle, Premium butter, maslo, vsebuje 82 % m. m. | 250 g | Spar | 4,19 € | 16,76 € | Dobro (74) |
Mercator, surovo maslo 1. vrste, vsebuje najmanj 82 % m. m. | 250 g | Mercator | 3,29 € | 13,16 € | Dobro (73) |
Pilos, Bio organic butter (Lidl), surovo maslo iz sladke smetane, vsebuje 82 % m. m. | 250 g | Lidl | - | - | Dobro (73) |
S Budget (Spar), čajno maslo iz pasterizirane smetane, vsebuje 82 % maščobe | 250 g | Spar | 2,29 € | 9,16 € | Dobro (73) |
Spar natur pur, Bio-butter, maslo z 82 % maščobe | 250 g | Spar | 3,29 € | 13,16 € | Dobro (72) |
President, French butter, neslano maslo iz pasteriziranega mleka, z 82 % m.m. | 250 g | Mercator | 4,19 € | 16,76 € | Dobro (66) |
Pomurske mlekarne, slovensko čajno maslo 1. vrste, vsebuje najmanj 82 % m. m. | 250 g | Spar | 3,98 € | 15,92 € | Dobro (65) |
- Izdelek ob popisu cen v februarju 2023 ni bil na voljo pri izbranem trgovcu. |
Najcenejši ostaja izdelek trgovske znamke S Budget (Spar), ki je na testu sicer zasedel 12. mesto, a je dosegel le devet točk manj od najdražjega.
Izračun prihranka za 4-člansko družino: 4,5 €/ mesec oziroma 54 €/leto.
Le malo manj (44/leto) boste prihranili tudi z izbiro izdelka, ki ponuja najboljše razmerje med ceno in kakovostjo in je hkrati tudi ekološki (Bio natura, Hofer – prej Natur Aktiv). Za izračun prihranka smo predvideli, da 4 članska družina poje dobri dve pakiranji masla na mesec (okrog 500 g).

Test surovega masla
Jajca proste reje
Najcenejša na testu jajc proste reje ostajajo jajca Marque Repère (E. Leclerc), za katera boste odšteli skoraj še enkrat manj kot za najdražja primerljive kakovosti.
Pri jajcih trgovskih znamk Lidl, Hofer in Spar smo zaznali enakomeren 15 odstoten dvig cene od avgusta lani do februarja 2023. Za vse tri boste odšteli enako in sicer 2,29 evra za pakiranje 6 jajc.
Izdelek | Pakiranje | Trgovina nakupa | Cena / izdelek (februar 2023) | Cena/jajce (februar 2023) | Skupna ocena na testu (točke) |
Naše nam paše (Lidl), jajca iz proste reje, M | 6 | Lidl | 2,29 € | 0,38 € | Zelo dobro (91) |
Okus podeželja (Hofer), jajca iz proste reje, različne velikosti | 6 | Hofer | 2,29 | 0,38 € | Dobro (79) |
Meja Šentjur, jajca kokoši s pašnika, M | 6 | Mercator | 3,69 € | 0,62 € | Dobro (77) |
Humek, jajca proste reje, M | 10 | Spar | - | - | Dobro (71) |
Spar, jajca proste reje, M | 6 | Spar | 2,29 € | 0,38 € | Dobro (67) |
Marque Repère (E. Leclerc), jajca iz proste reje, n.p. | 12 | E. Leclerc | 3,89 € | 0,32 € | Dobro (63) |
- Izdelek ob popisu cen v februarju 2023 ni bil na voljo pri izbranem trgovcu. |
V povprečju se je od avgusta lani cena jajc proste reje dvignila za povprečno 10 odstotkov.
Izračun prihranka za 4-člansko družino: 15 €/ mesec, oziroma 180/leto, če upoštevamo, da ena oseba poje povprečno tri jajca na teden.
Tri evre manj na mesec boste prihranili, če boste namesto najcenejših jajc trgovske znamke Marque Repère (E.Leclerc) izbrali zmagovalca na testu (jajca iz Lidla), ki ponuja tudi najboljše razmerje med ceno in kakovostjo.

Test svežih jajc
Navadni jogurt
Zanimive spremembe lahko opazimo pri gi- banju cen navadnih jogurtov. V zadnjem letu je cena treh izdelkov ostala enaka – Alpsko, Mu in Bio natura – prej Natur Aktiv (Hofer), med tem ko smo pri preostalih izdelkih vsaj dobre kakovosti zaznali tudi do 60-odstotno povišanje cen.
Februarja 2022 smo lahko na primer zmagovalca testa – Naše nam paše (Lidl), kupili za 1,22 €/kg, avgusta 2022 smo zanj odšteli 1,61 €/kg, februarja letos pa že 1,9 €/kg.
Izdelek | Pakiranje | Trgovina nakupa | Cena / izdelek (februar 2023) | Cena/kg (februar 2023) | Skupna ocena na testu (točke) |
Naše nam paše (Lidl), jogurt s 3,2 % m. m. | 180 g | Lidl | 0,35 € | 1,9 € | Zelo dobro (84) |
Pilos (Lidl), jogurt s 3,2 % m. m. | 180 g | Lidl | 0,27 € | 1,5 € | Zelo dobro (81) |
Zelene Doline, jogurt s 3,2 % m. m. | 180 g | Mercator | 0,69 € | 3,8 € | Dobro (78) |
Alpsko, jogurt s 6,0 % m. m. | 180 g | Mercator | 0,65 € | 3,6 € | Dobro (77) |
Mercator, jogurt s 3,2 % m. m. | 250 g | Mercator | 0,52 € | 2,1 € | Dobro (76) |
Bogataj, jogurt z najmanj 3,6 % m. m. | 300 g | Mercator | 1,45 € | 4,8 € | Dobro (74) |
Mlekarna Planika, jogurt s 3,2 % m. m. | 150 g | Mercator | 0,69 € | 4,6 € | Dobro (74) |
Spar, jogurt s 3,2 % m. m. | 180 g | Spar | 0,44 € | 2,4 € | Dobro (73) |
MU, jogurt s 3,2 % m. m. | 180 g | Mercator | 0,56 € | 3,1 € | Dobro (72) |
S Budget (Spar), jogurt s 3,2 % m. m. | 180 g | Spar | 0,27 € | 1,5 € | Dobro (70) |
Land (Eurospin), polnomastni jogurt | 150 g | Eurospin | 0,25 € | 1,7 € | Dobro (70) |
Marque Repère (E. Leclerc), Delisse, jogurt iz polnega mleka | 1500 g* | E. Leclerc | 2,79 € | 1,9 € | Dobro (70) |
Milbona (Lidl), bio jogurt s 3,8 % m. m. | 150 g | Lidl | 0,39 € | 2,6 € | Dobro (69) |
Mila (Mercator), jogurt s 3,2 % m. m. | 180 g | Mercator | 0,28 € | 1,6 € | Dobro (69) |
Milbona (Lidl), jogurt 3,5 % m. m. | 1000 g | Lidl | - | - | Dobro (68) |
Tuš, jogurt s 3,2 % m. m. | 180 g | Tuš | 0,43 € | 2,4 € | Dobro (68) |
Milfina (Hofer), jogurt, 3,6 % m. m. | 250 g | Hofer | 0,59 € | 2,4 € | Dobro (67) |
Milfina (Hofer), jogurt s 3,2 % m. m. | 180 g | Hofer | 0,27 € | 1,5 € | Dobro (65) |
Jogurt 3,2 % m. m. (Eurospin) | 180 g | Eurospin | - | - | Dobro (60) |
*Na policah nismo našli 1000-gramske embalaže, zato smo v popisu cen v 2023 upoštevali ceno 1500-gramske. |
Najcenejši ostajajo isti trije izdelki kot pred pol leta - Pilos (Lidl), S Budget (Spar), Milfina (Hofer), tudi cena se jim enakomerno dviguje. Aprila 2022 smo zanje plačali 1,17 €/kg, avgusta 2022 1,39 €/kg, februarja letos pa že 1,50 €/kg.
Na prvem mestu lestvice najdražjih je tokrat Planiko zamenjal Bogataj in sicer je z 4,8 €/kg kar za 3,3 €/kg dražji od najcenejših treh.
Izračun prihranka za 4-člansko družino: 63 €mesec oziroma kar do 754 €/leto.
Vsak član gospodinjstva po podatkih poje šest jogurtov na teden. Najcenejši Pilos (Lidl) ima hkrati najboljše razmerje med ceno in kakovostjo.
Prihranki s kakovostno izbiro
Če seštejemo vse navedene prihranke, lahko z informiranim nakupom le teh petih osnovnih živil (riž, tunina, maslo, jajca, jogurt) 4-članska družina prihrani več kot 1500 € leto. In to ne na račun kupovanja izdelkov slabše kakovosti!
Postati član ZPS in si s tem zagotoviti neomejen dostop do naših testov, se torej splača.
Kratko pojasnilo o poimenovanju blagovnih znamk v tem članku
Izdelki trgovskih blagovnih znamk (v članku uporabljamo besedno zvezo trgovskih znamk): se od običajnih blagovnih znamk proizvajalcev (v članku: blagovnih znamk) razlikujejo po tem, da je njihova prodaja omejena na trgovine posamezne verige.
Pod enotno trgovsko blagovno znamko trgovine je množica zelo različnih proizvodov. To so edini izdelki v trgovini, za katere trgovci samostojno odloča- jo o kakovosti, embalaži in maloprodajni ceni, kar je pri standardnih blagovnih znamkah v domeni proizvajalca.
Izdelki blagovnih znamk proizvajalca (v članku uporabljamo kar besedno zvezo blagovnih znamk): izdelki, ki nosijo naziv proizvajalca.
Avtorici: Meta Stegenšek In Anja Bolha
Prispevek izpred pol leta:
Sveže e-novice ZPS, vsak petek
Ste z zanimanjem prebrali ta članek?
Prijavite se na e-novice ZPS za še več aktualnih in koristnih vsebin.
Politika varovanja osebnih podatkov
Sorodne objave
Nazaj na seznam objavPostanite član Zveze potrošnikov Slovenije
ZPS je neodvisna in neprofitna organizacija, že
več kot 30 let na strani potrošnikov.
Pridobite dostop do kakovostnih vsebin:
- Revija ZPStest: 12 številk v 10 izvodih, dostop le prek spleta ali z dostavo na dom
- Dostop do vseh testov in drugih plačljivih vsebin
- Pravno svetovanje pri potrošniških težavah
- Svetovanje o kakovosti in varnosti gospodinjskih aparatov ter zabavne elektronike
Že od 4 x 16,50 € / na leto
Primerjalne teste izdelkov in storitev financirajo člani ZPS s plačilom članarine. S plačilom posameznega testa tako tudi vi omogočate izvedbo primerjalnih testov. Zaradi zagotavljanja popolne neodvisnosti ZPS kot potrošniška, organizacija ne sprejema donatorskih in sponzorskih prispevkov podjetij.