Zmanjšajmo vlogo plastike v vsakdanji potrošnji
10. marec 2021
Svetovni dan pravic potrošnikov je letos posvečen plastiki, razmeram in posledicam za nas, za naš ekosistem in za naše zanamce. Kako sprejemati bolj trajnostne odločitve, smo vprašali sodelavce ZPS, ki za vas redno pripravljajo aktualne vsebine.
Dodaj vsebino med priljubljene
Za dodajanje vsebine med priljubljene potrebujete uporabniški profil. Brezplačna registracija
Breda Kutin, predsednica Zveze potrošnikov Slovenije
"Potrošniki imamo enkratno vlogo, da z nakupnimi odločitvami vplivamo na trg in ga spreminjamo. Čas je, da jo izkoristimo. Izbirajmo zeleno in s tem podprimo vse tiste, ki nam omogočajo trajnostne izbire in svoje zaveze okolju jemljejo resno."
Urša Šmid Božičevič, testi kozmetičnih izdelkov
"Če je mogoče, izberite kozmetični izdelek, ki ponuja možnost ponovnega polnjenja (refill). Predvsem pri tekočih milih je izbira velika. Vsebino porabite do konca.
Na potrošniških primerjalnih testih velikokrat preverimo, koliko izdelka ostane v embalaži neizrabljenega. Najbolj problematična je embalaža s pumpico – v njej lahko ostane tudi petina neizrabljenega kozmetičnega izdelka."
Boštjan Okorn, vodja primerjalnega testiranja
"Možnost večkratne uporabe bi morala biti na prvem mestu, ko iščemo okolju najbolj prijazne izdelke. Namesto folije za shranjevanje živil uporabimo ustrezne posode s pokrovom, kuhinjski pripomočki naj bodo iz lesa ali kovine, plastični pribor in kozarce lahko tudi na pikniku nadomestimo z bolj trajn(ostn)imi izdelki.
Stopnja zavesti o škodljivosti plastičnih vrečk je na splošno visoka, zdaj pa je čas, da se odrečemo tudi vrečkam za sadje in zelenjavo. Že res, da bi ta korak lahko naredili trgovci, a tudi potrošniki lahko pokažemo, kaj in kako je prav. Zelo podobno velja tudi za presežno embalažo: ko bomo tako pakirane izdelke začeli puščati na policah, bodo proizvajalci hitro našli bolj trajnostne rešitve."
Nika Kremić, testi prehranskih izdelkov
"Če je le mogoče, izberite izdelke, za katerimi ni dolgih transportnih poti, ponje pa lahko pridete z lastno embalažo.
S trajnostnega vidika so zagotovo najbolj problematična tako imenovana porcijska pakiranja, na primer čaji, kjer je vsaka čajna vrečka zavita v svoj embalažni material, nato pa skupaj z drugimi čajnimi vrečkami zapakirana v kartonast ovoj, ki ga pogosto obdaja še celofan."
Pridružite se kampanji #WeChooseReuse
Nadomestimo izdelke za enkratno uporabo s sistemi za ponovno uporabo – je vodilo kampanje #WeChooseReuse, ki poteka tudi v Sloveniji pod okriljem društva Ekologi brez meja.
Kaj torej lahko naredi vsak izmed nas? Izdelkom za ponovno uporabo dajte prednost pred tistimi za enkratno uporabo.
Izberite izdelke in embalažo z dolgo življenjsko dobo namesto tistih za enkratno uporabo. Če in ko je le mogoče, nakup opravite v trgovini, kjer omogočajo uporabo lastne embalaže, pri spletnem nakupovanju pa dajte prednost ponudnikom, ki omogočajo ponovno uporabo.
Sveže e-novice ZPS, vsak petek
Ste z zanimanjem prebrali ta članek?
Prijavite se na e-novice ZPS za še več aktualnih in koristnih vsebin.
Politika varovanja osebnih podatkov
Sorodne objave
Nazaj na seznam objavPostanite član Zveze potrošnikov Slovenije
ZPS je neodvisna in neprofitna organizacija, že
več kot 30 let na strani potrošnikov.
Pridobite dostop do kakovostnih vsebin:
- Revija ZPStest: 12 številk v 10 izvodih, dostop le prek spleta ali z dostavo na dom
- Dostop do vseh testov in drugih plačljivih vsebin
- Pravno svetovanje pri potrošniških težavah
- Svetovanje o kakovosti in varnosti gospodinjskih aparatov ter zabavne elektronike
Že od 69,60 € / na leto
Primerjalne teste izdelkov in storitev financirajo člani ZPS s plačilom članarine. S plačilom posameznega testa tako tudi vi omogočate izvedbo primerjalnih testov. Zaradi zagotavljanja popolne neodvisnosti ZPS kot potrošniška, organizacija ne sprejema donatorskih in sponzorskih prispevkov podjetij.