Več alkohola popijete, večje je tveganje za raka
3. oktober 2024

Alkohol lahko povzroči vsaj osem vrst raka: raka ustne votline, žrela, grla, požiralnika, želodca, jeter, debelega črevesa in danke ter raka dojke.
Dodaj vsebino med priljubljene
Za dodajanje vsebine med priljubljene potrebujete uporabniški profil. Brezplačna registracija
V zadnjih desetletjih so raziskovalci dokazali jasno povezavo med pitjem alkoholnih pijač in nastankom raka. Mednarodna agencija za raziskovanje raka pri Svetovni zdravstveni organizaciji je na podlagi tega alkohol uvrstila v 1. skupino rakotvornih snovi, to je snovi, ki so za človeka dokazano rakotvorne.
Varnejše alkoholne pijače ni
Marsikdo zmotno misli, da sta vino in pivo v primerjavi z žganjem varnejši alkoholni pijači. Ko gre za tveganje za nastanek raka, vrsta alkoholne pijače ni pomembna, pomembna je količina čistega alkohola, ki jo vnesemo v telo.
Zakaj alkohol poveča tveganje za nastanek raka?
Encimi, ki presnavljajo alkohol, ga razgradijo v rakotvorno snov, imenovano acetildehid. Ti encimi so prisotni tako rekoč v celotnem telesu (tudi v možganih, koži, krvi …), zato lahko alkohol, ko se razgradi, kvarno deluje na celotno telo.
Hkrati vpliva na raven posameznih hormonov, na primer poveča količino estrogena in androgena, ki igrata pomembno vlogo pri razvoju in napredovanju različnih vrst raka dojke.
Rak dojk je v razvitem svetu najpogostejši rak pri ženskah in zato pomemben javnozdravstveni problem. V Sloveniji predstavlja petino vseh rakov, za njim je po podatkih iz Registra raka RS med letoma 2016 in 2020 v povprečju vsako leto na novo zbolelo 1481 žensk. Po podatkih Mednarodne agencije za raziskave raka se 7 odstotkov vseh rakov dojke razvije prav zaradi pitja alkoholnih pijač.
Že kozarec vina na dan pomeni tveganje
Za večino ljudi je tvegano že pitje manjših količin, z večanjem količine popitega alkohola pa se tveganje povečuje. Velik delež z alkoholom povezanih rakov se zato pojavlja tudi pri tistih, ki ne pijejo redno oziroma pijejo le v majhnih količinah.
Statistika je neusmiljena: pri osebah, ki popijejo 10 g čistega alkohola na dan (10 g čistega alkohola je v 1 dcl vina ali 2,5 dcl piva ali 0,3 dcl žgane pijače), je tveganje za nastanek raka grla večje kot pri osebah, ki alkohola ne pijejo.
Prav tako so ugotovili, da je tveganje za nastanek raka, predvsem raka dojke pri ženskah (tudi pri nekadilkah), povečano že pri manj kot eni enoti alkohola na dan, to je denimo manj kot 1 dcl vina na dan.
Veš, kaj piješ nasvet za zmanjšanje pitja alkoholnih pijač
1. Preštejte, koliko meric popijete
Se vam zdi, da sploh ne veste, koliko popijete? Beležite kaj in koliko alkoholnih pijač popijete. Količino pretvorite v merice alkohola. Presenečeni? Naredite si načrt, kako boste količino zmanjšali, in si postavite cilj, ki ga želite doseči.
Če menite, da imate problem s popito količino, družino in najbližje prijatelje seznanite s tem, da želite omejiti pitje alkohola. Po potrebi poiščite tudi strokovno pomoč.
2. Izogibajte se tveganim situacijam, naj vas ne "premami" pritisk družbe
Dogodkom, kjer je prisotno opijanje, se poskusite izogniti. Če to ne gre, sledite cilju iz točke 1 in alkoholne pijače nadomestite z brezalkoholnimi. Alkoholno pijačo lahko zavrnete na različne vljudne načine, brez dodatnih pojasnil, podobno kot to storite za hrano, ki je ne želite ali ne smete jesti.
3. Prepoznajte sprožilce pitja in preživite prosti čas brez pitja alkoholnih pijač
Veste, kaj pri vas spodbudi pitje alkohola? Pripravite načrt aktivnosti, s katerimi boste preusmerili misli in se poskušali izogniti pitju. V svoj vsakdan vključite aktivnosti, ki vam bodo pri tem v pomoč, ki ne vključujejo alkohola, krepijo zdrav življenjski slog in vas osrečujejo, izpopolnjujejo (telesna dejavnost, hobiji).
Actorica: Jasmina Bevc Bahar


Sveže e-novice ZPS, vsak petek
Ste z zanimanjem prebrali ta članek?
Prijavite se na e-novice ZPS za še več aktualnih in koristnih vsebin.
Politika varovanja osebnih podatkov
Sorodne objave
Nazaj na seznam objavPostanite član Zveze potrošnikov Slovenije
ZPS je neodvisna in neprofitna organizacija, že
več kot 30 let na strani potrošnikov.
Pridobite dostop do kakovostnih vsebin:
- Revija ZPStest: 12 številk v 10 izvodih, dostop le prek spleta ali z dostavo na dom
- Dostop do vseh testov in drugih plačljivih vsebin
- Pravno svetovanje pri potrošniških težavah
- Svetovanje o kakovosti in varnosti gospodinjskih aparatov ter zabavne elektronike
Že od 69,60 € / na leto
Primerjalne teste izdelkov in storitev financirajo člani ZPS s plačilom članarine. S plačilom posameznega testa tako tudi vi omogočate izvedbo primerjalnih testov. Zaradi zagotavljanja popolne neodvisnosti ZPS kot potrošniška, organizacija ne sprejema donatorskih in sponzorskih prispevkov podjetij.