Trampolini in varnost
4. junij 2025

Trampolini niso le zabavni – otrokom pomagajo razvijati ravnotežje, koordinacijo in ljubezen do gibanja. A trampolin ni igrača, temveč športni rekvizit, ki zahteva premišljeno uporabo in strog nadzor odraslih oseb. Nepravilna uporaba predstavlja varnostna tveganja. Pomembna sta tudi stabilna postavitev in vzdrževanje, ob nakupu pa je treba upoštevati kakovost izdelave ogrodja, ponjave, vzmeti in zaščitne mreže.
Dodaj vsebino med priljubljene
Za dodajanje vsebine med priljubljene potrebujete uporabniški profil. Brezplačna registracija
Med sprehodom skozi slovenska naselja jih je nemogoče spregledati – modri, zeleni ali črni obroči s ponjavo in zaščitno mrežo kukajo izza številnih hiš in pričajo o tem, kako priljubljena oblika igre na prostem so postali. Govorimo seveda o trampolinih.
Gibanje, igra in razvoj v enem, ampak …
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) priporoča, da se otroci in mladostniki, stari od 5 do 17 let, vsak dan ukvarjajo z zmerno do intenzivno telesno dejavnostjo vsaj 60 minut.
To ima pozitivne učinke na telesni razvoj in zdravje, pa tudi psihološke koristi, saj povečuje samozavest, izboljšuje razpoloženje in socialne veščine. Telesna aktivnost izboljša spanec in ima kognitivne učinke – dokazano izboljšuje zbranost, spomin in akademske dosežke.
Trampolin je zabavna izbira, da otroci dosežejo dnevno kvoto gibanja, ne da bi imeli občutek, da telovadijo. Skakanje spodbuja intenzivno gibanje na zabaven način in aktivira celotno telo, še posebej noge, trup in roke. A ima tudi nevarno plat.
Zvini, zlomi, odrgnine in hujše poškodbe
Največja nevarnost ob skakanju na trampolinu, še posebej za mlajše otroke, so poškodbe, kot so zvini in izpahi (najpogosteje gležnjev in kolen), zlomi rok in nog ter udarci v glavo, ki lahko vodijo do pretresa možganov. Možne so tudi odrgnine in ureznine, sploh ob stiku z nezaščitenimi vzmetmi in okvirji.

Najresnejše, a redkejše so poškodbe vratu in hrbtenice, ki so običajno posledica padca po neuspešno izvedenem triku.
Poškodb zaradi uporabe trampolina v Sloveniji ni malo, statistika UKC Ljubljana jih beleži malo manj kot 200 na leto, UKC Maribor pa dobrih 100, večina se zgodi pomladi in poleti.
Tveganje za poškodbe se bistveno poveča ob neupoštevanju pravil varne uporabe. Otroke zato pred vsako uporabo opomnimo, kakšna so ta pravila.
5 pravil za varno zabavo na trampolinu
1. Na trampolinu naj nikoli ne skače več kot ena oseba
Če hkrati skače več oseb, obstaja velika nevarnost trka in poškodb, zato naj bo na trampolinu vedno zgolj ena oseba. Če bi hkrati skakali dve različno težki osebi, bi lahko lažjo »odneslo« previsoko v zrak, kar poveča tveganje za izgubo ravnotežja, nepravilen pristanek in poškodbe. Največkrat se poškodbe zgodijo, ko je na trampolinu več oseb, pri čemer je pri najmanjših otrocih tveganje za resne poškodbe kar 14-krat večje kot pri večjih, navaja Nacionalni inštitut za javno zdravje.
2. Vedno pod strogim nadzorom odrasle osebe
Zlasti pri mlajših otrocih mora biti med uporabo trampolina vedno prisotna odrasla oseba. Preventivno, da opozarja na pravilno rabo, v primeru nesreče pa za hitro posredovanje.
3. Skakanje na sredini ponjave z zaprto mrežo
Za skakanje in pristajanje naj otroci uporabljajo označeno sredino ponjave. Tako se zmanjša tveganje, da bi pristali na robu, kjer so kovinske vzmeti. Zaščitna mreža mora biti med skakanjem vedno zaprta. Prepovedano je zadrževanje pod trampolinom, ko je ta v uporabi.
4. Upoštevanje fizičnih zmožnosti in preutrujenosti
Med skakanjem je priporočljivo delati premore za počitek, saj preutrujenost, preobremenjenost mišic in padec zbranosti vodijo do hitrejših poškodb. Pomembno je tudi racionalno presojanje o lastnih fizičnih sposobnostih – neuspešni skoki na glavo, na primer med delanjem premeta, ogrožajo hrbtenico. Če želijo otroci delati premete, naj se tega najprej naučijo pod nadzorom gimnastičnega kluba.
Otrokom, mlajšim od šest let, skakanje na večjih trampolinih odsvetujemo, saj zaradi njihove majhne telesne teže nanje deluje večja odrivna sila, zaradi slabše razvite mišične mase in koordinacije pa se težje uravnavajo pri pristankih, kar močno povečuje tveganje za padce in poškodbe.
5. Bosi ali v nedrsečih nogavicah in brez rekvizitov/igrač
Priporočamo, da otroci skačejo povsem bosi ali v nedrsečih nogavicah z gumijastimi elementi na podplatih. Pred skakanjem naj izpraznijo žepe in odstranijo nakit, sončna očala … Na trampolinu ne sme biti igrač (še posebej ne takšnih z ostrimi robovi) ali drugih rekvizitov, niti hrane. Prav tako zaradi večje nevarnosti zdrsa odsvetujemo uporabo mokrega trampolina.
Intenzivna vadba za odrasle ženske na trampolinu ni povsem nedolžna
Glede slabih plati uporabe trampolinov pri ženskah se je že skoraj pred desetletjem opredelila Ginekološka klinika UKC Ljubljana.
Redna visoko intenzivna vadba na trampolinu povzroča čezmerne obremenitve mišic medeničnega dna in drugih struktur v mali medenici.
V raziskavah, opravljenih na športnicah, ki trenirajo na trampolinu, so ugotovili visok odstotek urinske inkontinence, ne glede na to, ali je ženska že rodila ali ne. Uroginekološka stroka zato vadbo na trampolinu še posebej odsvetuje ženskam po porodu, ki imajo oslabljene mišice, ženskam, ki jim nehoteno uhaja urin ali pa imajo težave z zdrsom medeničnih organov.
Besedilo: Maja Fister

Trampolini: napotki za dober nakup
Sveže e-novice ZPS, vsak petek
Ste z zanimanjem prebrali ta članek?
Prijavite se na e-novice ZPS za še več aktualnih in koristnih vsebin.
Politika varovanja osebnih podatkov
Sorodne objave
Nazaj na seznam objavPostanite član Zveze potrošnikov Slovenije
ZPS je neodvisna in neprofitna organizacija, že
več kot 30 let na strani potrošnikov.
Pridobite dostop do kakovostnih vsebin:
- Revija ZPStest: 12 številk v 10 izvodih, dostop le prek spleta ali z dostavo na dom
- Dostop do vseh testov in drugih plačljivih vsebin
- Pravno svetovanje pri potrošniških težavah
- Svetovanje o kakovosti in varnosti gospodinjskih aparatov ter zabavne elektronike
Že od 69,60 € / na leto
Primerjalne teste izdelkov in storitev financirajo člani ZPS s plačilom članarine. S plačilom posameznega testa tako tudi vi omogočate izvedbo primerjalnih testov. Zaradi zagotavljanja popolne neodvisnosti ZPS kot potrošniška, organizacija ne sprejema donatorskih in sponzorskih prispevkov podjetij.