Tetoviranje in trajno ličenje: kako se izogniti nevarnim kemikalijam?

4. julij 2024

Zdravje, zdravila in prehranska dopolnila Nevarne kemikalije
Tetoviranje in trajno ličenje: kako se izogniti nevarnim kemikalijam?

Vseh posledic tetoviranja na človeško telo še ne poznamo v celoti, saj se o učinkih in nevarnostih več govori šele v zadnjih desetletjih. V preteklosti se je govorilo predvsem o zagotavljanju ustreznih higienskih pogojev in uporabi čistih igel, zdaj se je razprava preselila tudi na področje kemijske varnosti barvil.

Dodaj vsebino med priljubljene

Za dodajanje vsebine med priljubljene potrebujete uporabniški profil. Brezplačna registracija

KAZALO

Zakaj je pomembno, da so črnila za tetoviranje varna?

Zgornja plast kože (epidermis) se neprestano obnavlja, zato je treba črnilo vbrizgati v globlje kožne plasti (dermis), da bo tetovaža obstojna. Z napravo za tetoviranje z iglo prebadajo epidermis in črnilo vbrizgajo v dermis, da nastane določen vzorec. Enako je pri postopku trajnega (permanentnega) ličenja, pri katerem občrtajo oči ali poudarijo obrvi in ustnice.

Tetoviranje in koža - shema, kako deluje
Vir: EU’s Ban On Tattoo Ink: Breaking Down the Chemistry

Kaj vse vsebujejo črnila za tetoviranje?

Črnila (izraz se nanaša na vse barve, ne zgolj na črno) za tetoviranje in trajno ličenje vsebujejo različne anorganske in organske spojine.

Kaj vsebujejo pigmenti?

Pigmenti za tetoviranje v stekleničkah

Barvo črnilu dajo v vodi netopni pigmenti, ki so razpršeni v tekočem nosilcu pigmentov. Nosilec je lahko voda ali druga topila (npr. alkohol, glicerin), mešanici so dodane različne kemikalije, npr. ekstrakti rastlin, stabilizatorji suspenzije, sredstva za zgoščevanje, regulatorji pH, snovi, ki mehčajo kožo, in konzervansi.

Na papirju vse lepo in prav, a podatki o odpoklicih črnil za tetoviranje na skupnem evropskem trgu kažejo, da problem čistoče surovin ni majhen.

V črnilih so namreč odkrili nečistoče, kot so:

  • primarni aromatski amini (PAA) iz azo barvil,
  • kemikalije iz skupine policikličnih aromatskih ogljikovodikov (PAO),
  • težke kovine iz anorganskih in organokovinskih pigmentov,
  • ftalati.

Te nečistoče so lahko rakotvorne, mutagene, strupene za razmnoževanje ali pa motijo delovanje endokrinega sistema.

Kemikalije v izdelkih: zanima nas vaše mnenje

Zdaj se še bolj zavedam nevarnosti potencialno zdravju škodljivih kemikalij, zato bom pri prihodnjih nakupih in uporabi izdelkov upošteval-a nasvete, ki ste jih pripravili. *
Vaša mnenja zbiramo v okviru projekta ToxFree LIFE for All, v okviru katerega ozaveščamo o vplivu tveganih kemikalij na zdravje, proizvajalce in odločevale pa bomo z vašo podporo pozvali k spremembam. Več informacij o projektu najdete tukaj.

Možne posledice za zdravje

Po mnenju nemškega inštituta za oceno tveganja je potrebnih več raziskav, zlasti glede porazdelitve, presnove, odlaganja in izločanja pigmentov in drugih sestavin, ki jih vsebujejo črnila za tetoviranje.

Vnetje kože po tetoviranju, ženska se dotika bolečega predela na hrbtu

Kljub vsemu že nekaj vemo o procesih, ki v človeškem telesu nastajajo po tetoviranju:

  1. Pigmenti (največkrat zelo majhni (nano) delci)) so netopni in večinoma ostanejo blizu mesta vnosa dlje časa (mesece, leta), tako tetovaža ali trajno ličilo ostaneta vidna.
  2. Topne komponente črnil (vključno z morebitnimi škodljivimi nečistočami) se razširijo po celotnem telesu, koža in drugi organi so v daljšem obdobju izpostavljeni njihovim učinkom.
  3. Po tetoviranju v koži nastane vnetna reakcija. Pigmenti se kopičijo zlasti v limfnih vozlih v bližini mesta tetovaže, lahko pa se prenesejo tudi v druge organe, npr. jetra.
  4. Po nekaj dneh ali tednih se koncentracija črnil v tetovirani koži ustali, vendar se zaradi nadaljnje razgradnje ali izpostavljenosti sončni svetlobi pogosto počasi zmanjša ali spremeni.

Spremembe zakonodaje za večjo varnost

Cilj sprememb, ki so začele veljati v začetku leta 2023 (po enoletnem prehodnem obdobju), ni bilo prepovedati tetoviranje, ampak zagotoviti večjo varnost črnil, ki jih uporabljajo pri tetovažah in permanentnem ličenju.

Z uredbo REACH so prepovedane ali strogo omejene:

  • snovi, ki so v kozmetičnih izdelkih že nedovoljene,
  • rakotvorne, mutagene ali za razmnoževanje strupene kemikalije,
  • snovi, ki lahko sprožijo alergije, razjedajo ali dražijo kožo ter poškodujejo ali dražijo oči,
  • snovi, ki vsebujejo nečistoče, kot so težke kovine (arzen, kadmij, krom, kobalt, baker, cink, svinec, selen), PAO, metanol, azo barvila, ki niso klasificirana kot rakotvorna ali mutagena, ampak lahko razpadejo v primarne aromatske amine, ki so rakotvorni in mutageni.

Tetoviranje je zelo priljubljena oblika izražanja, ki ima večtisočletno zgodovino

Roka prazgodovinskega človeka, s tetovažo in kamnitim orodjem

Po nekaterih ocenah so se ljudje tetovirali že v paleolitiku, a najstarejše tetovaže so odkrili na telesu »ledenega« človeka, slavnega Ötzija, ki je živel v bronasti dobi – našteli so jih kar 61. Tetovirane mumije so sicer našli skoraj po vsem svetu. Priljubljenost tetoviranja ne pojenja: kar 12 odstotkov Evropejcev naj bi imelo tetovažo, zanjo naj bi se odločila kar četrtina prebivalcev Evrope v starostni skupini od 18 do 34 let. Po oceni profesionalnih tetoverjev smo jim Slovenke in Slovenci glede tega precej podobni.

Kako izbrati mojstra ali mojstrico za tetoviranje?

Tetovaža je za celo življenje, zato je nekaj tednov za izbiro prave mojstrice ali mojstra tetovaž izjemnega pomena.

Pozanimajte se:

  • ali ima tetover(ka) opravljeno nacionalno poklicno kvalifikacijo,
  • ali ima ustrezno obrtno dovoljenje,
  • ali upošteva stroge higienske standarde (npr. uporaba sterilnih pripomočkov za enkratno uporabo).

S tetoviranjem se namreč lahko prenašajo s krvjo prenosljive bolezni, kot sta hepatitis in aids, tudi bakterijske okužbe, kot je MRSA (okužba s proti penicilinu odporno bakterijo Staphylococcus aureus).

Profesionalni tetoverji vam ne bodo predlagali krem za omrtvičenje (njihova uporaba je prepovedana) in zdravil proti bolečinam, pozanimali pa se bodo o vaših morebitnih težavah, zaradi katerih vam bodo tetoviranje odsvetovali.

Prav tako ne bodo tetovirali oseb, mlajših od 18 let (po veljavni zakonodaji sicer lahko brez privoljenja staršev tetovirajo osebe, starejše od 15 let), in nosečnic, diabetične bolnike pa bodo opozorili, da je pred tetoviranjem potreben posvet z diabetologom.

Kaj vprašati mojstra ali mojstrico pred tetoviranjem ali trajnim ličenjem?

  • Kako dolgo že tetovirate?
  • Ali imate opravljeno nacionalno poklicno kvalifikacijo za tetoverja?
  • Ali lahko vidim vaš portfelj?
  • Ali jamčite za svoje delo? (Včasih se med celjenjem lahko pojavijo majhne lise črnila ali druge pomanjkljivosti. Večina umetnikov omogoča brezplačne popravke.)
  • Kako skrbite za higieno? (Slabe sanitarne prakse lahko privedejo do okužbe ali še česa hujšega.)
  • Ali uporabljate rokavice brez lateksa? (To je še posebej pomembno, če ste alergični na lateks.)
  • Kakšno znamko črnila uporabljate? (Če ste alergični na kakšne sestavine ali materiale, to tetoverju povejte.)
  • Kakšno nego po tetoviranju priporočate?

Katere podatke o črnilu je potrebno preveriti?

Pred tetoviranjem ali trajnim ličenjem se podrobno pozanimajte o uporabljenem črnilu.

Na embalaži morajo biti poleg navedbe »Zmes za uporabo pri tetoviranju ali trajnem ličenju« še naslednji podatki:

  • referenčna številka za edinstveno opredelitev serije,
  • seznam sestavin, napisan v skladu z nomenklaturo iz kozmetične uredbe in v padajočem vrstnem redu po koncentracijah (seznam INCI),
  • navedba »Regulator pH« – če vsebuje regulatorje pH (lahko do največje koncentracije 0,1 mas. %),
  • navedba »Vsebuje nikelj. Lahko povzroči alergijski odziv.« – če vsebuje nikelj pod mejno koncentracijo (0,0005 % m/m),
  • navedba »Vsebuje krom (VI). Lahko povzroči alergijski odziv.« – če vsebuje krom (VI) pod mejno koncentracijo (0,0005 % m/m).

Številni odpoklici črnil

V sistemu hitrega obveščanja o nevarnih izdelkih na skupnem evropskem trgu Safety gate je bilo od leta 2010 do maja 2024 več kot 300 odpoklicev nevarnih črnil za tetoviranje in trajno ličenje.

Samo v zadnjem letu in pol je bilo več kot 30 primerov preseženih koncentracij elementov (kovine antimon, arzen, kobalt, nikelj, svinec), kemikalij iz skupine PAO, konzervansa jodopropinil butil karbamat in mikrobiološke kontaminacije.

Ali z odstranitvijo tetovaže odstranimo tudi pigmente iz telesa?

Postopek odstranjevanja tetovaže

 

Pri odstranjevanju tetovaže pigmente običajno razdrobijo z laserskimi žarki, nato jih imunski sistem delno in zelo počasi odstrani iz telesa. Odstranjevanje je boleč in dolgotrajen proces z možnimi stranskimi učinki (brazgotinjenje, infekcije).

Možne zdravstvene težave kot posledica tetoviranja

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje, kjer zbirajo podatke o zapletih, ki so lahko posledica tetoviranja, je bilo do sedaj 13 prijav, za štiri imajo nekoliko več podatkov.

Dve prijavi stranskih učinkov sta bili za trajno ličenje (vrisovanje obrvi), kjer so zabeležili alergijsko reakcijo na rjavo črnilo in spremembo barve (iz rjave v rdeče). Pri tetoviranju je v obeh primerih prišlo do reakcije na črno barvo.

Več podatkov imajo v različnih državah po EU.

Podatki iz Nizozemske

Na Nizozemskem so zabeležili več kot 300 zapletov po tetoviranju ali trajnem ličenju.

Številni zapleti so se pojavili šele pozneje, včasih tudi več let po tetoviranju:

  1. Alergijske reakcije. Več kot tri četrtine pritožb predstavljajo vnetne reakcije, npr. alergijske kožne reakcije, zlasti na rdeče barvne pigmente.
  2. Kronična reakcija CIBTR. Nekateri ljudje se na črno barvo odzovejo s t. i. kronično reakcijo CIBTR, prizadeti so različni notranji organi.
  3. Rakave spremembe. Pri 0,6 odstotka ljudi, ki so bili zaradi zapletov sprejeti v bolnišnico, pa so odkrili novotvorbe, ki so predhodnice kožnega raka.

Po tetovažo le k profesionalnemu tetoverju

Pri nas deluje Društvo profesionalnih tetoverjev in piercerjev Slovenije (DPTSP), kjer se zavzemajo za boljšo ureditev in nadzor nad to dejavnostjo.

Tetoverji so zavezani visokim standardom higiene in nabave črnil (v Sloveniji sta dva večja distributerja), ki morajo biti skladna s predpisi REACH, kar morajo distributerji dokazati z ustreznimi certifikati, podvrženi so tudi rednim inšpekcijskim nadzorom.

Kot opozarjajo, so zelo velik problem t. i. garažni tetoverji, ki tetovirajo brez ustreznega znanja in pogojev. Teh je po njihovih besedah veliko, vsaj desetkrat več kot uradnih tetoverjev.

Kako delujejo garažni tetoverji?

Tetoviranje celotnega hrbte

Gre za črni trg, ki ni nadzorovan, tako glede pogojev (tetovirajo celo v kuhinjah in kopalnicah), zdravstvenih vidikov (uporaba krem za omrtvičenje, ki je pri nas prepovedana), tetoviranja rizičnih skupin kot tudi glede nabave črnil in pripomočkov za tetovažo (iz tretjih držav, v katerih pravila REACH ne veljajo).

Veljavna zakonodaja je tudi vse preveč ohlapna glede pogojev za pridobitev obrtnega dovoljenja. Omogoča namreč, da je lahko nosilec dejavnosti tudi v studiu zaposlena kozmetičarka ali zdravstveni tehnik, čeprav v formalnem izobraževanju za ta dva poklica ni vsebin, povezanih s tetoviranjem.

Po besedah predstavnice DPTPS Urške Poček je tetoviranje pri takšnih tetoverjih pravzaprav igra na srečo, težav zaradi neprofesionalno opravljene tetovaže pa vsaj desetkrat več, kot je uradnih prijav. Ljudje se za prijavo največkrat ne odločijo zaradi sramu, strahov in ker nočejo konfliktov.

Kako se pripraviti na tetoviranje in kako to poteka?

  • Srečajte se z umetnikom oz. umetnico tetoviranja in se pogovorite o želeni tetovaži, pričakovanjih in ceni.
  • Po potrebi dokončajte vse podrobnosti vzorca.
  • Potrdite končni dizajn, ceno in datum tetoviranja.
  • 24 ur pred tetoviranjem so prepovedna vsa zdravila, ki redčijo kri, in alkohol. Na to vas bo profesionalni tetover opozoril.
  • Na dan tetoviranja ne nosite oblačil, ki utesnjujejo območje tetoviranja, npr. ozke rokave ali hlačnice. Imejte v mislih, da bo treba zavihati rokave ali hlačnico, morda celo sleči kakšen kos oblačila.
  • Ne zamujajte na termin za tetoviranje.
  • Tetover bo razkužil območje in z britvico za enkratno uporabo odstranil dlačice.
  • Na vašo kožo bo namestil šablono za tetovažo. To lahko poljubno premikate, dokler niste zadovoljni z namestitvijo.
  • Ko je postavitev popolna, bo vtetoviral obris vzorca, nato pa dopolnil barve.
  • Ko bo končal, bo očistil tetovirano območje, ga zaščitil in vam povedal, kako je treba zanj skrbeti.
  • To je tudi čas, ko lahko tetoverja oz. tetoverko vprašate vse, kar vas zanima glede celjenja, morebitnih zapletov in nege tetovaže. Ne skoparite z vprašanji.

Besedilo: dr. Viviana Golja, NIJZ, in Urša Šmid Božičevič

Kemikalije v izdelkih: zanima nas vaše mnenje

Zdaj se še bolj zavedam nevarnosti potencialno zdravju škodljivih kemikalij, zato bom pri prihodnjih nakupih in uporabi izdelkov upošteval-a nasvete, ki ste jih pripravili. *
Vaša mnenja zbiramo v okviru projekta ToxFree LIFE for All, v okviru katerega ozaveščamo o vplivu tveganih kemikalij na zdravje, proizvajalce in odločevale pa bomo z vašo podporo pozvali k spremembam. Več informacij o projektu najdete tukaj.

Sveže e-novice ZPS, vsak petek

Ste z zanimanjem prebrali ta članek?
Prijavite se na e-novice ZPS za še več aktualnih in koristnih vsebin.

Politika varovanja osebnih podatkov

Sorodne objave

Nazaj na seznam objav

Postanite član Zveze potrošnikov Slovenije

ZPS je neodvisna in neprofitna organizacija, že
več kot 30 let na strani potrošnikov.

Zakaj postati član-ica?

Pridobite dostop do kakovostnih vsebin:

  • Revija ZPStest: 12 številk v 10 izvodih, dostop le prek spleta ali z dostavo na dom
  • Dostop do vseh testov in drugih plačljivih vsebin
  • Pravno svetovanje pri potrošniških težavah
  • Svetovanje o kakovosti in varnosti gospodinjskih aparatov ter zabavne elektronike

Že od 69,60 € / na leto

Zakaj so vsebine ZPS plačljive?

Primerjalne teste izdelkov in storitev financirajo člani ZPS s plačilom članarine. S plačilom posameznega testa tako tudi vi omogočate izvedbo primerjalnih testov. Zaradi zagotavljanja popolne neodvisnosti ZPS kot potrošniška, organizacija ne sprejema donatorskih in sponzorskih prispevkov podjetij.

Želim se včlaniti

 

Potrošniško svetovanje ZPS

Ste v potrošniški zagati?

Pokličite nas. Svetovali vam bodo izkušeni pravni strokovnjaki. Brezplačno za člane in članice ZPS.

 

Več o svetovanju