Razmišljate o nakupu toplotne črpalke?
9. september 2024
Razmišljate o nakupu toplotne črpalke? Zbrali smo nekaj najpogostejših vprašanj in odgovorov o tem načinu ogrevanja.
Dodaj vsebino med priljubljene
Za dodajanje vsebine med priljubljene potrebujete uporabniški profil. Brezplačna registracija
1. Kako deluje toplotna črpalka?
Toplotne črpalke toploto črpajo tam, kjer je je veliko, je poceni in obnovljiva – iz zraka, zemlje ali vode. In jo prenašajo tja, kjer jo potrebujemo – v stavbe.
Delovanje ni tako zapleteno, kot se zdi na prvi pogled. Proces je podoben kot pri hladilniku: hladilnik živila hladi tako, da jim toploto odvzema in jo oddaja v prostor, toplotna črpalka črpa toploto iz vode, zemlje ali zraka, jo v krožnem procesu dvigne na višjo temperaturo in prenese na vodo v ogrevalnem sistemu.
2. Ali lahko s toplotno črpalko prihranim pri ogrevanju?
Ogrevanje s toplotno črpalko je znatno cenejše kot ogrevanje s fosilnimi energenti, kot sta kurilno olje in zemeljski plin. Toplotna črpalka namreč okrog 75 odstotkov energije pridobi iz obnovljivih virov v okolici, preostanek pa iz električne energije.
Toplotne črpalke: prijavite se na obvestila
3. Kako izbrati pravi tip toplotne črpalke?
Najprej premislimo, kateri toplotni vir bo najbolj gospodarna izbira v našem primeru. Upoštevajmo preprosto vodilo: najbolje je izbrati tistega, ki je na voljo in ima hkrati najvišjo povprečno temperaturo v ogrevalni sezoni.
Okoliški zrak je vedno na voljo, a z vidika učinkovitosti je smiselno preveriti, ali imamo na parceli podtalnico, ali razmisliti o uporabi geosonde oz. zemeljskega kolektorja. Pretehtajmo vse možnosti, nato pa primerjajmo višino naložbe in stroške ogrevanja s posameznim toplotnim virom.
Raziskava z uporabo metodologije skrivnostnega nakupa (Mystery Shopping), ki so jo februarja in marca 2023 izvedle nacionalne potrošniške organizacije iz Slovenije, Češke, Slovaške in Španije pod okriljem Evropske potrošniške organizacije BEUC, je pokazala, da se kar 70 odstotkov potrošnikov pred izbiro toplotne črpalke posvetuje z družino in prijatelji, ki toplotno črpalko že imajo.
4. Kako močno toplotno črpalko izbrati?
Izbira moči je povezana s toplotnimi izgubami, pri čemer je ključnega pomena dobra toplotna izolacija objekta. Za običajne družinske hiše so sicer na voljo naprave različnih moči, od 4 kW do 25 kW. Naprava premajhne moči ne bo zagotavljala dovolj toplotne moči, zato bo pozimi kljub njenemu delovanju v prostoru hladneje, kot bi želeli. Če izberemo premočno, pa bo manj učinkovita in prihranki pri ogrevanju manjši.
Na splošno velja, da so za energijsko obnovljene hiše najpogostejša izbira izvedbe z močjo 11 kW, za energijsko zelo varčne novogradnje pa zadostuje moč 6 kW. A vsaka hiša je zgodba zase, zato naj potrebno moč za optimalno delovanje določi strokovnjak.
5. Kaj pomenita vrednosti SEER in SCOP?
Obe vrednosti dajeta vpogled v to, kako učinkovito deluje toplotna črpalka v različnih pogojih: vrednost SEER pomeni sezonsko učinkovitost pri hlajenju, vrednost SCOP pa sezonsko učinkovitost pri ogrevanju – višja je vrednost SCOP, več toplote pridobimo v primerjavi z vloženo električno energijo (porabljeno za delovanje naprave).
6. Ali je toplotna črpalka okoljsko sprejemljiv način ogrevanja?
V Evropi so vse toplotne črpalke, priključene do konca leta 2022, preprečile več kot 54 milijonov ton emisij CO2, kar je približno toliko kot letni izpusti Grčije. Vse več držav opušča ogrevalne naprave na fosilna goriva, zato lahko toplotne črpalke do leta 2030 zmanjšajo skupne izpuste CO2 za vsaj 500 milijonov ton.
7. Ali je vzdrževanje toplotne črpalke zahtevno za uporabnika?
Toplotna črpalka ne zahteva posebnega vzdrževanja. Priporočljiv je redni letni pregled, s katerim se izognemo morebitnim okvaram na električnih vodih in elementih, ki vplivajo na pravilno in zanesljivo delovanje naprave.
Vsaj na dve leti je priporočljivo opraviti servisni pregled. Predvsem pri toplotnih črpalkah zrak/voda je treba očistiti zunanjo enoto in pregledati tesnost sistema.
8. Kakšna je življenjska doba toplotne črpalke?
Življenjska doba toplotnih črpalk zrak/voda, ki so najbolj razširjene, je najmanj 15 let oziroma več. Izvedbe zemlja/voda in voda/voda imajo daljšo življenjsko dobo, zato je s tega stališča višja naložba upravičena.
9. Kako zmanjšati hrup toplotne črpalke?
Hrup lahko zmanjšamo z izbiro najbolj ustreznega mesta za postavitev zunanje enote in z nekaterimi drugimi ukrepi ali rešitvami. Čim bližje je zunanja enota hiši, večji bo hrup. Po drugi strani večja razdalja med zunanjo in notranjo enoto pomeni več hrupa, saj se poveča tlak v hladilnem sistemu, zato je treba najti ustrezen kompromis. Zunanja enota tudi ne sme biti tik ob zidu, za katerim je notranja enota (minimalna razdalja je 30 cm).
10. Bi radi izvedeli več o toplotnih črpalkah?
Za vse, ki razmišljajo o prehodu na takšen način ogrevanja, smo pripravili brošuro Od ideje do nakupa toplotne črpalke. V njej smo zbrali koristne informacije o tem, kaj je dobro vedeti pred nakupom, kateri tipi naprav so na voljo, kako delujejo, kaj je pomembno upoštevati pri izbiri ipd.
Na ZPS v okviru projekta CLEAR-HP načrtujemo skupinski nakup toplotnih črpalk. Da boste pravočasno obveščeni, izpolnite spodnji obrazec in se prijavite na novice o toplotnih črpalkah.
Sorodne objave
Nazaj na seznam objavPostanite član Zveze potrošnikov Slovenije
ZPS je neodvisna in neprofitna organizacija, že
več kot 30 let na strani potrošnikov.
Pridobite dostop do kakovostnih vsebin:
- Revija ZPStest: 12 številk v 10 izvodih, dostop le prek spleta ali z dostavo na dom
- Dostop do vseh testov in drugih plačljivih vsebin
- Pravno svetovanje pri potrošniških težavah
- Svetovanje o kakovosti in varnosti gospodinjskih aparatov ter zabavne elektronike
Že od 69,60 € / na leto
Primerjalne teste izdelkov in storitev financirajo člani ZPS s plačilom članarine. S plačilom posameznega testa tako tudi vi omogočate izvedbo primerjalnih testov. Zaradi zagotavljanja popolne neodvisnosti ZPS kot potrošniška, organizacija ne sprejema donatorskih in sponzorskih prispevkov podjetij.