Primerjava različnih namazov za zajtrk
8. september 2022
Za vas smo primerjali različne vrste sladkih in slanih namazov. Tudi znotraj kategorij so razlike, ki jih lahko preverite v naših testih in tržnih pregledih.
Dodaj vsebino med priljubljene
Za dodajanje vsebine med priljubljene potrebujete uporabniški profil. Brezplačna registracija
Si za zajtrk večkrat privoščite kos kruha z različnimi namazi? Energijska in hranilna vrednost obroka se lahko razlikujeta glede na namaz, ki ga izberete. Vam bolj paše sladko ali slano? V vsakem primeru s količino ne pretiravajte. Poleg kruha in namaza pa ne pozabite na dodatek sadja oziroma zelenjave.
Vzemimo za primer povprečno žensko, ki za zajtrk poje dva kosa kruha (60–80 gramov). Preverili smo, kakšna je idealna količina namaza, da ga ne bo preveč ali premalo.
Kaj smo ugotovili? Za dva kosa kruha je v večini primerov ravno pravšnja mera velika jedilna žlica namaza (z majhnim kupčkom), kar nanese okrog 30 gramov.
Izjemi sta maslo, kadar služi kot podlaga marmeladi ali medu, v tem primeru je dovolj čajna žlička oziroma približno 10 gramov na kos kruha (skupaj 20 gramov), in med, ki se, če ga uporabite celo žlico, kar cedi po kruhu, zato je ena žlička oziroma okrog 10 do 15 gramov medu že dovolj za dva kosa kruha.
Primeri posameznih kombinacij za zajtrk
Poglejmo, kaj z vidika energije in hranilne vrednosti pomenijo posamezne kombinacije ter na kaj moramo biti posebej pazljivi pri izbiri.
Kot primer smo navedli povprečne vrednosti izdelkov, ugotovljene na naših preteklih testih in tržnih pregledih, in si pomagali s podatki iz baze živil na spletni platformi OPKP (www.opkp.si).
Kremni namaz z lešniki in kakavom
Obrok predstavljata 2 kosa klasičnega belega toasta (60 gramov) in predvidena količina namaza v porciji.
Povprečna porcija namaza na 2 kosih kruha: 1 žlica (30 gramov)
Kremni namazi z lešniki in kakavom v povprečju vsebujejo približno 13 odstotkov lešnikov, 6–9 odstotkov kakava in 46–61 odstotkov sladkorja, posneto mleko v prahu, emulgatorje in arome.
Na trgu so tudi namazi, pripravljeni le iz lešnikov, kakavovih zrn in sladkorja, ki so sicer nekoliko dražji, a so zaradi večjega deleža lešnikov in kakava vseeno boljša izbira. Kljub temu priporočamo, da si jih privoščite le občasno, saj jim na prehranskem semaforju tako za maščobo kot za sladkor zasveti rdeča luč.
Maslo + "marmelada" (džem, domača marmelada, sadni namaz …)
Obrok predstavljata 2 kosa klasičnega belega toasta (60 gramov) in predvidena količina namaza v porciji.
Povprečna porcija namaza na 2 kosih kruha: 2 žlički masla (20 gramov) in 1 žlica "marmelade" (30 gramov)
Pri izbiri "marmelad" bodite pozorni predvsem na delež sadja, ki se lahko giblje od 30 pa vse do 100 odstotkov. Deležu sadja primerne so tudi cene izdelkov, ki se gibljejo od nekaj manj kot 2 do 20 evrov za kilogram.
Največ boste prihranili z domačo marmelado, skuhano iz sezonskega sadja. Pri maslu je izbira težja, saj na prvi pogled (v sestavinah) med izdelki različnih znamk ni razlik, a na testu so se pokazale predvsem v senzorični oceni in čvrstosti.
V nasprotju z "marmelado" cena pri maslu ne odraža nujno kakovosti izdelka, gibljejo pa se od 1,9 do 3,7 evra na 250-gramsko pakiranje.
Se sprašujete, zakaj je beseda "marmelada" v narekovajih?
Po zakonodaji EU je poimenovanje marmelada rezervirano le za izdelek iz citrusov (na primer pomarančna marmela- da ali marmelada iz grenivke), katerega glavne sestavine so voda, različne vrste sladkorja in ena ali več oblik sadja (pulpa, kaša, sok, vodni ekstrakt in lupina).
Glede na slovensko zakonodajo lahko podobne izdelke, narejene iz drugih vrst sadja (marelice, slive, maline ...), poimenujemo kot "domača marmelada" in "ekstra domača marmelada".
Pogosto pa "marmelada" poimenujemo kar vse vrste podobnih izdelkov, kot so džemi, želeji in sadni namazi, med katerimi so razlike predvsem v količini in velikosti/obliki sadja.
V prispevku je vzeta povprečna energijska in hranilna vrednost za marelično domačo marmelado.
Maslo + med
Obrok predstavljata 2 kosa klasičnega belega toasta (60 gramov) in predvidena količina namaza v porciji.
Povprečna porcija namaza na 2 kosih kruha: 2 žlički masla (20 gramov) in 1 polna žlička medu (15 g)
Glede na rezultate naših anket večina potrošnikov kupuje med neposredno pri čebelarjih, a tudi tisti na trgovskih policah so dobre kakovosti.
Na našem testu so bili najboljši prav vzorci slovenskega porekla, saj se z daljšim prevozom povečuje možnost za pregretje, prav tako gre pri tujem poreklu večinoma za med, ki je že dlje časa zapakiran in zato ni več tako "svež".
Med vsebuje različne antioksidante, vitamine in minerale, zato je boljša alternativa navadnemu sladkorju.
Vseeno morate biti pri uporabi zmerni, saj vsebuje okrog 80 odstotkov oziroma 80 gramov na 100 gramov medu naravno prisotnih sladkorjev (fruktoze in glukoze), zato ima veliko energijsko vrednost.
Majhna žlička za dva kosa kruha bo ravno prav. Če kristalizira in ga ne morete namazati na kruh, ga lahko ponovno utekočinite s segrevanjem do največ 40 °C. Pri višjih temperaturah lahko uničite nekatere encime, vitamine in antioksidante, kar poslabša njegovo kakovost.
Humus
Obrok predstavljata 2 kosa klasičnega belega toasta (60 gramov) in predvidena količina namaza v porciji.
Povprečna porcija namaza na 2 kosih kruha: 1 žlica (40 g)
Humus je lahko odlična popestritev zajtrka, sploh če ga pripravite sami iz čičerike, sezamove paste, oljčnega olja, limone, česna in soli. Poleg se bo odlično prilegel narezan svež paradižnik.
Med izdelki na trgovskih policah so velike razlike, predvsem v količini soli in maščobe. Delež beljakovin se giblje od 4 do 9 odstotkov in je odvisen od deleža čičerike v receptu. Pri seznamu sestavin bodite pozorni na aditive.
Humusi, ki se na policah prodajajo v steklenih lončkih, so praviloma popolnoma brez aditivov, medtem ko tisti iz hladilnika vsebujejo predvsem sredstva za uravnavanje kislosti in konzervanse.
V nasprotju z drugimi opisanimi namazi humus vsebuje večinoma nenasičene maščobne kisline, zato je s hranilnega vidika boljša izbira.
Sirni namaz
Obrok predstavljata 2 kosa klasičnega belega toasta (60 gramov) in predvidena količina namaza v porciji.
Povprečna porcija namaza na 2 kosih kruha: 1 žlica (30 g)
Če upoštevate predvidene porcije (30 g), vsebnost maščobe in soli tako kot pri drugih namazih ni problematična. Če sirne namaze uživate v večjih količinah, pa bodite pozorni predvsem na vsebnost maščobe, ki se lahko giblje od 14 do 28 gramov na 100 gramov.
Izberite takšne, ki je vsebujejo čim manj. Tudi med sirnimi namazi so razlike. Nekateri so popolnoma brez dodatkov in aditivov (sestavljeni so le iz mleka, smetane in soli), drugim so dodani sredstva za zgoščevanje, stabilizatorji in kisline.
Vsebnost beljakovin se podobno kot pri humusu giblje od 4 do 9 odstotkov.
Pašteta
Obrok predstavljata 2 kosa klasičnega belega toasta (60 gramov) in predvidena količina namaza v porciji.
Povprečna porcija namaza na 2 kosih kruha: 1 žlica (30 g)
Med vsemi pregledanimi namazi paštete vsebujejo največ beljakovin – do 11 gramov na 100 gramov izdelka, pa tudi največ maščobe – kar do 30 gramov na 100 gramov.
Izberite takšne s čim večjim deležem mesa (vsebujejo ga lahko do približno 50 odstotkov). Nikar se ne zanašajte le na količino beljakovin v hranilni tabeli, saj so paštetam lahko dodane tudi mlečne in sojine beljakovine.
Podobno velja za piščančje, kokošje in tunine paštete. Na trgovskih policah so tudi paštete brez dodanih aditivov, večina pa jih vsebuje vsaj barvilo ali arome. Raje kupite manjše (porcijsko) pakiranje, saj boste tako težje pretiravali s količino na kruhu.
Pomembno je, koliko namažemo
Z namazom lahko hitro pretiravate in s tem močno povečate energijski vnos, vnos soli, sladkorja in maščobe. Poglejmo si na primeru masla in marmelade, s katerima lahko mimogrede vnesete tudi do 10-krat več maščobe in sladkorja, kot bi bilo potrebno.
Na kos kruha (30-gramski toast) lahko namažete od 5 do 50 gramov marmelade, pa je to še vedno toast z marmelado (ali marmelada s toastom?).
Na vnos energije in maščobe lahko vplivate tudi z odmerjanjem masla. Preprost trik za uporabo manjše količine masla je, da je maslo primerno mazavo, saj ga boste lažje razmazali po celotni površini kruha. Za okusen obrok bo tako za podlago dovolj že okrog 10 gramov masla in po vrhu 15 gramov marmelade.
Za dodatno svežino in sočnost v obroku si privoščite še skodelico narezanega svežega sezonskega sadja.
Slikovni prikaz velikosti porcij - kliknite na sliko za povečavo -->
Kaj pa majoneza?
Majoneza ima zelo podobno energijsko vrednost kot maslo, prav tako vsebuje okrog 80 odstotkov maščobe. Pri nakupu bodite pozorni na čim krajši seznam sestavin, še najbolje pa je, da si jo pripravite kar sami.
Tako kot pri vsaki hrani tudi pri majonezi velja, da ne gre pretiravati pri količini, na kruh jo odmerjajte v enakih količinah kot maslo.
Ali res jemo le kruh in namaz?
Predvsem pri slanih namazih se včasih zdi zgolj kruh z namazom malo dolgočasen in marsikdo z veseljem doda še kakšen kos sira ali salame.
Rezina sira tehta približno 20 gramov, dodatek dveh rezin obroku doprinese okrog 10 gramov maščobe, 0,8 grama soli in 140 kilokalorij.
Dodatek dveh rezin kuhanega pršuta (približno 50 gramov) obroku doprinese okrog 3 grame maščobe, gram soli in 60 kilokalorij.
V sezoni sveže zelenjave z vrta je najboljši dodatek nekaj rezin kumare, paprike ali paradižnika, ki obrok obogatijo predvsem z različnimi vitamini in minerali ter prehransko vlaknino.
ZPS nasvet
→ Med izbranimi namazi so razlike, tako med različnimi kategorijami kot znotraj posamezne kategorije izdelkov. Za najboljšo izbiro znotraj kategorije sledite rezultatom naših testov in tržnih pregledov, kjer boste lahko prepoznali najboljšo kakovost za dobro ceno.
→ Pri izbiri vrste namaza pa sledite svojemu okusu, v skupini sladkih in slanih namreč ni večjih razlik. Boste pa s sladkimi namazi zaradi sladkorja in maščobe vnesli približno 400 kJ (100 kcal) več kot s slanimi, s katerimi boste predvsem zaužili več soli.
→ Na vnos energije, maščobe, sladkorja in soli lahko bolj kot z izbiro vplivate s količino, ki jo namažete na kruh.
→ Namesto belega kruha raje izberite polnozrnatega, s čimer povečate vnos prehranske vlaknine in mineralov.
→ Namesto šunke in sira si poleg namaza raje privoščite kos svežega sadja ali zelenjave.
Avtorica: Anja Bolha
Sveže e-novice ZPS, vsak petek
Ste z zanimanjem prebrali ta članek?
Prijavite se na e-novice ZPS za še več aktualnih in koristnih vsebin.
Politika varovanja osebnih podatkov
Sorodne objave
Nazaj na seznam objavPostanite član Zveze potrošnikov Slovenije
ZPS je neodvisna in neprofitna organizacija, že
več kot 30 let na strani potrošnikov.
Pridobite dostop do kakovostnih vsebin:
- Revija ZPStest: 12 številk v 10 izvodih, dostop le prek spleta ali z dostavo na dom
- Dostop do vseh testov in drugih plačljivih vsebin
- Pravno svetovanje pri potrošniških težavah
- Svetovanje o kakovosti in varnosti gospodinjskih aparatov ter zabavne elektronike
Že od 69,60 € / na leto
Primerjalne teste izdelkov in storitev financirajo člani ZPS s plačilom članarine. S plačilom posameznega testa tako tudi vi omogočate izvedbo primerjalnih testov. Zaradi zagotavljanja popolne neodvisnosti ZPS kot potrošniška, organizacija ne sprejema donatorskih in sponzorskih prispevkov podjetij.