Previdno pri sklepanju depozitov
1. marec 2023
Potrošnica, ki je pri eni od bank želela skleniti depozit, nas je opozorila, da prekinitev – razen v primeru izrednih razmer – ni mogoča.
Dodaj vsebino med priljubljene
Za dodajanje vsebine med priljubljene potrebujete uporabniški profil. Brezplačna registracija
Depozit oziroma časovna vezava sredstev na banki je eden najbolj priljubljenih bančnih produktov pri nas. Strogo gledano ne gre za varčevanje, saj morate sredstva že imeti na voljo, je pa depozit ena najbolj varnih naložb, kjer so – vsaj v primeru fiksnih obrestnih mer – obresti znane vnaprej.
Poleg tega so vloge v posamezni banki ali hranilnici zajamčene do višine 100.000 evrov. Gre torej za popolnoma varen produkt, kjer vas nič ne more neprijetno presenetiti? Žal ne.
Nezmožnost prekinitve depozita vam lahko zagreni življenje
Depozit je dogovor z banko, kjer se zavežete, da boste denar za določen čas prepustili upravljanju banke v zameno za prejete obresti. A kaj se zgodi, če se vaša osebna situacija spremeni in sredstva nujno potrebujete? Živimo v nepredvidljivih časih, ko je težko zares oceniti, koliko časa zagotovo ne boste potrebovali svojih prihrankov.
Preden sklenete depozit, pridobite informacije, v katerih primerih ga lahko predčasno prekinete in kakšne bodo za vas finančne posledice.
Sami preberite splošne pogoje za depozite
Banke in hranilnice imajo pri predčasni prekinitvi depozitov različno politiko. Večina vam bo za to zaračunala denarno kazen, ali pa znižala obrestno mero, lahko tudi oboje. A težava lahko nastopi takrat, ko banka sploh ne omogoča prekinitve, razen v izrednih primerih, kot so:
- smrt deponenta ali ožjega družinskega člana;
- resna bolezen ali poškodba deponenta ali ožjega družinskega člana;
- izselitev iz države;
- elementarna nesreča.
Banka lahko zahteva pisna dokazila o zgoraj navedenih dogodkih, da bi vam odobrila predčasno sprostitev sredstev. V primeru, da boste denar nujno potrebovali, a obenem ne boste izpolnjevali nobenega od pogojev, se lahko zgodi, da vam denar do izteka vezave ne bo dostopen. In ker vezave lahko trajajo tudi več let, bo čas, ko boste čakali na nujno potreben denar, lahko zelo dolg.
Preden sklenete depozit, v banki zahtevajte splošne pogoje, ki se nanašajo na depozite. Ne zanašajte se na informacije bančnega uslužbenca, ki so lahko tudi nepopolne in sami poiščite člen o predčasni prekinitev depozita ter preverite, pod kakšnimi pogoji in s kakšnimi stroški lahko vezavo predčasno prekinete. Le na ta način se lahko izognete situaciji, ko bi denar predčasno nujno potrebovali, banka pa vam ga glede na svoje splošne pogoje ne bo dolžna predčasno izplačati – niti proti plačilu denarne kazni in/ali nižje obrestne mere.
Sveže e-novice ZPS, vsak petek
Ste z zanimanjem prebrali ta članek?
Prijavite se na e-novice ZPS za še več aktualnih in koristnih vsebin.
Politika varovanja osebnih podatkov
Sorodne objave
Nazaj na seznam objavPostanite član Zveze potrošnikov Slovenije
ZPS je neodvisna in neprofitna organizacija, že
več kot 30 let na strani potrošnikov.
Pridobite dostop do kakovostnih vsebin:
- Revija ZPStest: 12 številk v 10 izvodih, dostop le prek spleta ali z dostavo na dom
- Dostop do vseh testov in drugih plačljivih vsebin
- Pravno svetovanje pri potrošniških težavah
- Svetovanje o kakovosti in varnosti gospodinjskih aparatov ter zabavne elektronike
Že od 69,60 € / na leto
Primerjalne teste izdelkov in storitev financirajo člani ZPS s plačilom članarine. S plačilom posameznega testa tako tudi vi omogočate izvedbo primerjalnih testov. Zaradi zagotavljanja popolne neodvisnosti ZPS kot potrošniška, organizacija ne sprejema donatorskih in sponzorskih prispevkov podjetij.