Pralni stroji trgajo perilo
11. november 2019
Luknjice se pojavljajo na materialih različnih kakovostnih razredov, tako na cenenih otroških majicah kot na dragih ženskih in moških oblačilih. Serviserji, trdijo, da mora biti vzrok za težave v slabi kakovosti tekstilnih materialov ali v neustreznem načinu pranja, a potrošniki se jezijo, da to ni res. Poškodb je preprosto preveč. Vsi zagotavljajo, da pri sestavi perila in uporabi stroja zelo natančno upoštevajo priporočila proizvajalcev. Med potrošniki že krožijo razmišljanja, da luknjice na bombažnih oblačilih morda povzročajo "neke žuželke", tako kot jih molji povzročajo v volni.
Dodaj vsebino med priljubljene
Za dodajanje vsebine med priljubljene potrebujete uporabniški profil. Brezplačna registracija
Pri iskanju odgovorov smo se obrnili na izkušene strokovnjake, poznavalce pralne tehnike. Težavo poznajo, že nekaj časa jo spremljajo, a preprostega odgovora še niso našli. Zagotovili pa so, da žuželke, ki bi se hranile s celulozo (bombaž je celulozno vlakno), ne obstajajo.
Pravijo, da so poškodbam močneje izpostavljene prav majice iz bombaža, ker se pri pranju zanke pletiva zrahljajo in sprostijo, trdnost bombaža pa je v mokrem stanju manjša. Poškodbe so kombinacija več vzrokov, od kakovosti materialov in oblikovanja sodobnih oblačil (težke zadrge, zakovice) do mehanskih poškodb med pranjem, ki so posledica iskanja tehnoloških meja.
Peremo velike količine perila v razmeroma majhnih bobnih (velike zmogljivosti strojev) in v precej majhni količini vode, zato se materiali močneje drgnejo.
Poleg tega so zaradi trenda pranja pri nižjih temperaturah pralna sredstva, ki jih uporabljamo, bolj agresivna, in možnosti, da so tudi sestavine v detergentih vzrok za poškodbe, ni mogoče popolnoma izključiti.
Agresivne kemikalije se morda zaradi majhne količine vode in nizke temperature med pralnim procesom še ne povsem raztopljene ujamejo v sproščena, nabrekla vlakna omočenih majic in poškodujejo celulozo.
Kaj lahko v tem trenutku svetujemo potrošnikom? Problem še ni razjasnjen, strokovnjake očitno čaka še kar nekaj dela. Do takrat pa lahko poskusimo vsaj zmanjšati verjetnost za nastanek poškodb tako, da se v čim večji meri izognemo domnevnim vzrokom zanje.
Nekaj napotkov za pranje perila
1. Zelo pozorno izbirajmo perilo za pranje. Ločimo ga po materialih, barvah in tudi po teži. Kavbojke in težja oblačila peremo ločeno, ker bi lahko z drgnjenjem (zadrge, zakovice) poškodovala nežne, občutljive kose perila in majice. Poleg tega težji, debelejši materiali močneje vpijajo vodo in znižujejo raven kopeli, kar spet prispeva k večjim mehanskim silam. Zadrge na oblačilih pred pranjem obvezno zapremo. Če so na oblačilih našite danes priljubljene okrasne zadrge ali drugi težji oziroma ostri deli, lahko preprečimo poškodbe tudi tako, da taka oblačila peremo v vreči ali stari prevleki za blazino.
2. Za 20 odstotkov zmanjšajmo priporočeno količino perila.
3. Poskrbimo za ustrezno doziranje pralnih sredstev. Priporočamo merjenje, saj večina glede na naše izkušnje potrebno količino najpogosteje preseže. Ob tem velja, da so vse količine, ki jih priporoča proizvajalec detergentov, praviloma večje od potrebnih. Upoštevajmo tudi, da danes večinoma peremo komaj kaj umazano perilo.
4. Programe pranja vedno prilagodimo občutljivosti materialov.
Avtorica: Dušica Breskvar
Sveže e-novice ZPS, vsak petek
Ste z zanimanjem prebrali ta članek?
Prijavite se na e-novice ZPS za še več aktualnih in koristnih vsebin.
Politika varovanja osebnih podatkov
Sorodne objave
Nazaj na seznam objavPostanite član Zveze potrošnikov Slovenije
ZPS je neodvisna in neprofitna organizacija, že
več kot 30 let na strani potrošnikov.
Pridobite dostop do kakovostnih vsebin:
- Revija ZPStest: 12 številk v 10 izvodih, dostop le prek spleta ali z dostavo na dom
- Dostop do vseh testov in drugih plačljivih vsebin
- Pravno svetovanje pri potrošniških težavah
- Svetovanje o kakovosti in varnosti gospodinjskih aparatov ter zabavne elektronike
Že od 69,60 € / na leto
Primerjalne teste izdelkov in storitev financirajo člani ZPS s plačilom članarine. S plačilom posameznega testa tako tudi vi omogočate izvedbo primerjalnih testov. Zaradi zagotavljanja popolne neodvisnosti ZPS kot potrošniška, organizacija ne sprejema donatorskih in sponzorskih prispevkov podjetij.