Potvorbe vina: bo vino preglednejše in varnejše?
4. november 2024
Goljufive prakse vplivajo na kakovost izdelkov in, kar je še bolj skrb vzbujajoče, tudi na zdravje. Za zdravje je sicer najbolje, da se pitju vina in na sploh alkoholnim pijačam izognete. Kako prepoznati, kdaj je vino potvorjeno?
Dodaj vsebino med priljubljene
Za dodajanje vsebine med priljubljene potrebujete uporabniški profil. Brezplačna registracija
Potvorbe vina niso nič novega – pojavljale so se že v času Rimljanov, ko so goljufi vinu dodajali vodo in različne snovi, da bi izboljšali njegov okus in mu podaljšali trajnost.
Čeprav je danes nadzor nad kakovostjo živil precej strožji, so potvorbe vina še vedno prisotne in za potrošnike pomenijo tveganje.
Goljufije v vinskem sektorju povzročijo približno 1,3 milijarde evrov letne izgube
Primeri goljufij v vinski industriji niso redki in čeprav poskušajo evropske oblasti te prakse omejiti, je trg še vedno ranljiv. Na to kaže tudi zadnje poročilo Skupnega raziskovalnega središča (julij–avgust 2024), v katerem omenjajo, da so v Italiji zaradi lažnega označevanja in ponarejanja zasegli 60.000 litrov vina.
Na obsežnost potvorb, ki zaobidejo kontrolo, nakazujejo skupne ugotovitve znanstvenih in strokovnih služb Evropske komisije, ki ocenjujejo, da goljufije v vinskem sektorju EU povzročijo približno 1,3 milijarde evrov letne izgube, kar pomeni okrog tri odstotke skupne prodajne vrednosti vina.
Kdaj govorimo o potvorjenem vinu?
O potvorjenem vinu govorimo, ko vsebina v embalaži ne ustreza opisu na etiketi.
Potvorbe se dogajajo v celotni dobavni verigi in obsegajo številne goljufive prakse: od uporabe surovin slabše kakovosti, dodajanja nedovoljenih snovi, neustreznega označevanja in spreminjanja dokumentacije do mešanja vin različnih kakovosti ali porekla.
Infografika: vrste goljufij v dobavni verigi vina
Omenjene prakse so sporne, saj:
- zavajajo potrošnike: napačna označba porekla ali kakovosti zavaja potrošnike, ki plačajo za izdelek, ki pa ni to, za kar se predstavlja;
- pomenijo zdravstveno tveganje: vino lahko vsebuje neoznačene (tudi nedovoljene) dodatke in alergene, ki pri posameznikih sprožijo neželene reakcije ali hujše zdravstvene zaplete. Prav tako lahko vsebuje običajno prisotne snovi, vendar v koncentracijah, ki presegajo dovoljene meje;
- povzročajo gospodarsko škodo: ustvarjajo nepošteno konkurenco in nezaupanje v posamezne znamke;
- kršijo zakone: npr. zakone o varnosti in označevanju živil, kar ogroža zaupanje v živilsko industrijo ...
V boju proti potvorbam tudi Watson
Pomanjkanje učinkovitega sledljivostnega sistema dopušča proizvodnjo in prodajo potvorjenih vin, zlasti ko ni mogoče natančno slediti celotnemu proizvodnemu procesu. V boju proti goljufijam z vinom ima veliko vlogo tudi projekt Watson, ki z uporabo naprednih analiznih metod omogoča spremljanje in proučevanje potencialnih goljufij na svetovnem trgu, kar omogoča hitrejše odkrivanje in sankcioniranje kršiteljev.
V okviru omenjenega projekta se v vinskem sektorju izvaja poseben pilot na Portugalskem. Ta se osredotoča na razvoj tehnološke platforme, ki temelji na tehnologiji blockchain in potrošnikom omogoča dostop do celotne zgodovine kupljenega vina, z vsemi ključnimi podatki, kot so datumi, lokacije in podatki, zbrani s senzorji.
Kako prepoznati potvorjeno vino?
Zaradi raznolikosti potvorb in pretkanosti goljufov se potrošniki težko popolnoma izognejo prevaram. S posodabljanjem zakonodaje in izvajanjem projektov, kot je Watson, se preglednost in zaščita sicer povečujeta, a velik del odgovornosti ostaja na potrošnikih.
Prav zato je pomembno, da:
- izbirate vina preverjenih proizvajalcev, ki se prodajajo v priznanih trgovinah, pri specializiranih trgovcih ali neposredno pri vinarjih;
- ste pozorni na prisotnost raznih označb: npr. geografska označba (ZOP, ZGO) je dodatno zagotovilo, da vino res izvira z določenega geografskega območja;
- se izogibate sumljivo poceni vinom: nenavadno nizka cena za sicer dražje vino je lahko znak, da je vino potvorjeno;
- pregledujete etikete: nepravilnosti, kot so pomanjkljive in napačne informacije, slovnično nepravilen zapis besedila ali slaba kakovost tiska lahko nakazujejo na morebitne neskladnosti;
- uporabljate aplikacije za preverjanje vin: omogočajo vam, da preverite ocene, mnenja drugih uporabnikov in verodostojnost vina, preden ga kupite (npr. Vivino).
Nova zakonodaja – korak naprej, a ne brez izzivov
8. decembra 2023 je začela veljati nova zakonodaja o označevanju vina, ki zahteva, da se na etiketah vin, proizvedenih po tem datumu, obvezno navajajo alergeni in energijska vrednost, medtem ko sta lahko seznam sestavin in hranilna vrednost dostopna tudi le prek elektronskih sredstev, kot je QR-koda.
S tem je vino na podobni ravni preglednosti kot druga živila, kar omogoča lažje prepoznavanje pristnih in kakovostnih izdelkov. Označevanje namreč omogoča hitrejši in natančnejši dostop do informacij o vinu, kar povečuje sledljivost in zmanjšuje prostor za manipulacije ali napačne označbe.
Kljub vsemu je tu izziv dostopnosti omenjenih informacij za tiste, ki nimajo dostopa do digitalnih tehnologij. Prav zato je izrednega pomena, da ostanejo osnovne informacije na etiketah razumljive in dostopne.
Ste na polici našli embalažo, ki ne ustreza zgoraj omenjenim zahtevam? Najverjetneje gre za vino, proizvedeno pred 8. decembrom 2023, ki bo na trgovskih policah do porabe zalog.
Če že, naj bo pitje vina zmerno!
Poleg prepoznavanja potvorjenih vin je ključno tudi zavedanje o pomembnosti zmernega pitja. Statistike namreč kažejo, da Slovenci spadajo med najbolj tvegane pivce v Evropi, kar vodi v večjo pojavnost alkoholizma, prometnih nesreč in nasilja, povezanega z alkoholom.
Zmerno pitje pomeni največ en kozarec vina na dan za ženske in dva za moške. Tudi ob posebnih priložnostih, kot so praznovanja, je pomembno, da ne pretiravamo, saj lahko redno preseganje teh meja privede do resnih zdravstvenih posledic, ne glede na to, kako kakovostno je vino.
Problematiko pitja alkohola naslavljamo tudi v okviru projekta Veš, kaj piješ.
Ali ste vedeli?
- Ena izmed glavnih razlogov za glavobol po pitju vina sta vsebnost sulfitov in histaminov, ki jih nekateri posamezniki težje presnavljajo, ter dehidracija, ki jo ob hkratnem premajhnem vnosu drugih tekočin (npr. vode) povzroča alkohol kot diuretik.
- Alkoholne pijače se ponašajo s presenetljivo veliko vsebnostjo energije. Energijsko vrednost lahko preverite z mobilno aplikacijo Veš, kaj ješ?
Besedilo: Nikita Vodopivec, Anja Bolha
Sveže e-novice ZPS, vsak petek
Ste z zanimanjem prebrali ta članek?
Prijavite se na e-novice ZPS za še več aktualnih in koristnih vsebin.
Politika varovanja osebnih podatkov
Sorodne objave
Nazaj na seznam objavPostanite član Zveze potrošnikov Slovenije
ZPS je neodvisna in neprofitna organizacija, že
več kot 30 let na strani potrošnikov.
Pridobite dostop do kakovostnih vsebin:
- Revija ZPStest: 12 številk v 10 izvodih, dostop le prek spleta ali z dostavo na dom
- Dostop do vseh testov in drugih plačljivih vsebin
- Pravno svetovanje pri potrošniških težavah
- Svetovanje o kakovosti in varnosti gospodinjskih aparatov ter zabavne elektronike
Že od 69,60 € / na leto
Primerjalne teste izdelkov in storitev financirajo člani ZPS s plačilom članarine. S plačilom posameznega testa tako tudi vi omogočate izvedbo primerjalnih testov. Zaradi zagotavljanja popolne neodvisnosti ZPS kot potrošniška, organizacija ne sprejema donatorskih in sponzorskih prispevkov podjetij.