Poletje še ni reklo zadnje besede! Kako se ohladiti in pri tem porabiti čim manj električne energije?
8. avgust 2024
Pred nami je nov vročinski val in marsikdo se bo ponovno soočil z izzivom, kako ohladiti svoj dom. V vročih poletnih dneh si marsikdo življenja brez klimatske naprave ne zna več predstavljati. Če dajete prednost udobju pred denarnico in imate ves dan vključeno klimatsko napravo, občutno povečate tudi svoj prispevek h globalnim podnebnim spremembam. Vsi pa nimajo klimatske naprave. Spodaj je nekaj preprostih predlogov za tiste s klimatsko napravo in tiste brez nje.
Dodaj vsebino med priljubljene
Za dodajanje vsebine med priljubljene potrebujete uporabniški profil. Brezplačna registracija
1. Klimatsko napravo vključite na največ 24 ali 25 °C. Deluje naj dlje časa z manjšo močjo.
Temperatura v prostoru naj bo največ za 6 do 8 °C nižja kot na prostem. Če je torej zunaj 32 ali 33 °C, hlajenje klimatske naprave nastavite na največ 24 ali 25 °C.
Vsaka stopinja nad 25 °C pomeni od 6- do 8-odstotni prihranek pri stroških za elektriko na letni ravni.
Prevelika temperaturna razlika pa je tudi škodljiva za zdravje. Če lahko klimatsko napravo upravljate na daljavo, jo vključite vsaj kakšno uro pred prihodom domov, pri čemer upoštevajte že omenjeno splošno navodilo glede temperature. Klimatska naprava porabi manj energije, če dlje časa deluje nastavljena na višjo temperaturo, kot če deluje krajši čas s polno močjo.
2. Klimatska naprava naj bo ustrezno nameščena. Zaprite okna in vrata.
Ko klimatska naprava deluje, naj bodo okna zaprta. Zastrite jih z žaluzijami, roletami ali drugimi senčili, da preprečite pasivno ogrevanje prostora. Zračite zvečer oziroma ponoči, ko se na prostem nekoliko ohladi. Poskrbite tudi, da bo pretok zraka v bližini notranje enote neoviran in če se le da, naj bo zunanja enota čim bolj zaščitena pred neposrednim sončnim obsevanjem.
3. Uporabite ventilator, da ustvarite prijeten vetrič
Medtem ko klimatska naprava prostor hladi, sobni ventilator zgolj meša zrak oziroma povzroči njegovo gibanje. Temperatura v prostoru se prav nič ne zniža, a ko smo v dosegu zračnega toka, na koži občutimo (prijeten) hlad. In čeprav občutek svežine izgine takoj, ko smo zunaj dosega, je v vročih poletnih dneh tudi ta možnost več kot dobrodošla. Če hlajenja, seveda, ne moremo zagotoviti na kakšen drug, bolj učinkovit način.
Ventilatorji so torej razmeroma poceni in energijsko učinkovit način za vzdrževanje prijetnejše temperature v prostoru. Pred ventilator lahko postavite tudi kocke ledu, da se zrak, ki piha v vašo smer, ohladi. Uporabite lahko tudi več ventilatorjev, da ustvarite navzkrižni tok. A ne pozabite, če ste občutljivi na hrup, je priporočljivo izbrati model, ki omogoča različne nastavitve hitrosti pihanja zraka in nastaviti čim manjšo. Če pa ste občutljivi na prepih, se ne zadržujte v neposredni bližini delujočega ventilatorja. Raje ga postavite malo dlje in vklopite funkcijo samodejnega obračanja.
4. Omejite »vroče« dejavnosti
Pečice in štedilniki med uporabo in po njej oddajajo v prostor veliko toplote, zato naj v vročih dneh ostanejo neuporabljene. Tudi sicer prilagodite prehrano in poskrbite za ustrezno hidracijo. Pijte veliko vode in se izogibajte alkoholnim pijačam.
5. Preprečite neposreden dostop soncu in s tem toplejšemu zraku v prostor
V vročini je najbolje, da so okna zaprta, žaluzije ali rolete pa spuščene – zlasti tam, kjer sonce sije neposredno na okna, balkone ipd. Če nimate ničesar, kar bi zaščitilo pred neposrednimi sončnimi žarki, poiščite začasne rešitve in čez okenske površine namestite večje brisače ali rjuhe.
Sveže e-novice ZPS, vsak petek
Ste z zanimanjem prebrali ta članek?
Prijavite se na e-novice ZPS za še več aktualnih in koristnih vsebin.
Politika varovanja osebnih podatkov
Sorodne objave
Nazaj na seznam objavPostanite član Zveze potrošnikov Slovenije
ZPS je neodvisna in neprofitna organizacija, že
več kot 30 let na strani potrošnikov.
Pridobite dostop do kakovostnih vsebin:
- Revija ZPStest: 12 številk v 10 izvodih, dostop le prek spleta ali z dostavo na dom
- Dostop do vseh testov in drugih plačljivih vsebin
- Pravno svetovanje pri potrošniških težavah
- Svetovanje o kakovosti in varnosti gospodinjskih aparatov ter zabavne elektronike
Že od 69,60 € / na leto
Primerjalne teste izdelkov in storitev financirajo člani ZPS s plačilom članarine. S plačilom posameznega testa tako tudi vi omogočate izvedbo primerjalnih testov. Zaradi zagotavljanja popolne neodvisnosti ZPS kot potrošniška, organizacija ne sprejema donatorskih in sponzorskih prispevkov podjetij.