Pokončni baterijski ali klasični talni sesalnik – katerega izbrati?
9. september 2024
Nekateri modeli pokončnih baterijskih sesalnikov so na potrošniških testih že prehiteli talne žične modele. Vendar to ne pomeni, da lahko na zadnje pozabimo. Izbira je odvisna od velikosti stanovanjske površine in od sesalnih navad.
Dodaj vsebino med priljubljene
Za dodajanje vsebine med priljubljene potrebujete uporabniški profil. Brezplačna registracija
Nakup glavnega hišnega sesalnika danes ni preprost, saj se moramo odločati med povsem različnimi tipi.
Je boljši pokončni baterijski sesalnik ali talni žični model? Pri zadnjem lahko izbiramo še način zbiranja prahu, v vrečko ali posodo, šele potem pride na vrsto iskanje ustreznega modela in ugodne cene.
Baterijski sesalnik je običajno boljša izbira za pogosto sprotno čiščenje
Če spadate med vestne skrbnike in najraje sproti sesate oziroma vas v to primorajo domače živali, je baterijski pokončni sesalnik zelo priročna izbira.
Na polnilniku je vedno pripravljen, v omari zahteva malo prostora, okreten je na stopnišču, v priključni kabel se ne boste zapletali. Prah običajno lovi v posodo, ki pa je majhna in jo je treba pogosto prazniti.
Praznjenje ni zapleteno, le dotikanje zaprašenih notranjih elementov ni prijetno. Če ima sesalni nastavek z vrtečo se »turbo« krtačo, ta izboljša učinkovitost sesanja tekstilnih oblog, a zahteva dodatno čiščenje, ko se nanjo navijejo vlakna in dlake.
Večino modelov lahko z odstranitvijo cevi spremenimo v manjše ročne sesalnike. Ti so priročni v omejenem prostoru, za sesanje notranjosti avtomobila pa bo treba poiskati daljši ozki nastavek, priloženi je običajno prekratek. Po uporabi sesalnika ne pozabite v avtu, visoka temperatura poleti ali nizka pozimi namreč močno škoduje baterijam.
In šibke točke? Za »skrito« pospravljanje sesalnika morate v omari pripraviti električni priključek, baterijski modeli so precej dražji, glasnejši in ob daljši uporabi utrujajo. Večina lovi prah v posodo, pri praznjenju katere se je težko izogniti stiku s posesano vsebino, zato so manj priporočljivi za alergike.
Klasičen talni sesalnik je običajno boljša izbira za tedensko čiščenje
Za kar med delovnimi dnevi zmanjka časa, je treba nadomestiti ob koncu tedna. Čiščenje večje bivalne površine v enem zamahu je lažje s talnim žičnim sesalnikom.
Priprava in povezovanje sesalnika z vtičnico zahtevata malenkost več dela, a motorja in posode ne držimo v roki in cev z nastavkom je lažja kot cel baterijski sesalnik. Talni modeli so tudi tišji in zato manj naporni ob dolgotrajnejši uporabi.
Čiščenje večje bivalne površine v enem zamahu je lažje s talnim žičnim sesalnikom. Priprava in povezovanje sesalnika z vtičnico zahtevata malenkost več dela, a motorja in posode ne držimo v roki in cev z nastavkom je lažja kot cel baterijski sesalnik. Talni modeli so tudi tišji in zato manj naporni ob dolgotrajnejši uporabi.
Modeli s posodo za prah so v zadnjih letih v porastu, vendar prednosti in pomanjkljivosti v primerjavi z modeli z vrečko za prah ostajajo enake. Pri prvih odpade kupovanje vrečk in so stroškovno cenejši, pogostejše praznjenje posode pa je bolj umazano delo kot odstranjevanje polne vrečke.
Besedilo: Črt Breskvar
Sveže e-novice ZPS, vsak petek
Ste z zanimanjem prebrali ta članek?
Prijavite se na e-novice ZPS za še več aktualnih in koristnih vsebin.
Politika varovanja osebnih podatkov
Sorodne objave
Nazaj na seznam objavPostanite član Zveze potrošnikov Slovenije
ZPS je neodvisna in neprofitna organizacija, že
več kot 30 let na strani potrošnikov.
Pridobite dostop do kakovostnih vsebin:
- Revija ZPStest: 12 številk v 10 izvodih, dostop le prek spleta ali z dostavo na dom
- Dostop do vseh testov in drugih plačljivih vsebin
- Pravno svetovanje pri potrošniških težavah
- Svetovanje o kakovosti in varnosti gospodinjskih aparatov ter zabavne elektronike
Že od 69,60 € / na leto
Primerjalne teste izdelkov in storitev financirajo člani ZPS s plačilom članarine. S plačilom posameznega testa tako tudi vi omogočate izvedbo primerjalnih testov. Zaradi zagotavljanja popolne neodvisnosti ZPS kot potrošniška, organizacija ne sprejema donatorskih in sponzorskih prispevkov podjetij.