Odkrito o soji

5. september 2024

Kakovost živil
Odkrito o soji

Ne glede na spol lahko rečemo, da imajo soja in nekateri izdelki iz soje (npr. tofu, tempeh) ugoden prehranski profil, saj so vir beljakovin, imajo ugodno maščobnokislinsko sestavo, vsebujejo pa tudi nekaj prehranske vlaknine ter različne vitamine in minerale. S temi lastnostmi lahko soja le popestri uravnoteženo prehrano moških in žensk.

Dodaj vsebino med priljubljene

Za dodajanje vsebine med priljubljene potrebujete uporabniški profil. Brezplačna registracija

Izoflavoni: ugodni učinki na zdravje, ki razdvajajo

Soja vsebuje izoflavone*, snovi z antioksidativnim učinkom, ki ugodno vplivajo na zdravje. Lahko pa se vežejo na estrogenske receptorje in posnemajo njihovo delovanje, kar poraja vprašanje: ali izoflavoni zmanjšujejo "moškost"?

Raziskave kažejo, da je skrb odveč, saj uživanje soje ne vpliva na raven testosterona (“moški” hormon) in estrogena (“ženski” hormon) ter na kakovost semenčic.

Obstajajo osamljeni primeri, ko je nerazumno velik vnos soje negativno vplival na zdravje moških, a gre za vnos kilograma in pol tofuja vsak dan ali več kot tri litre sojinega napitka vsak dan, več mesecev.

Po drugi strani lahko redno uživanje soje (izoflavonov) ugodno učinkuje na zmanjšanje nekaterih simptomov menopavze, predvsem vročinske oblive. Seveda se o tem pogovorite s svojim zdravnikom.

*Izoflavoni so predvsem v stročnicah (leča, čičerika ...), pri čemer je soja najbogatejši vir. 

Je soja res trajnostna?

Soja ima majhen okoljski odtis – tofu odda le tri odstotke izpustov toplogrednih plinov, porabi deset odstotkov vode in en odstotek zemlje v primerjavi z enako količino govedine.

Pogosta napačna predstava je, da so živila na osnovi soje glavni krivec za krčenje gozdov in zato netrajnostna.

V Braziliji, ki ima tretjinski delež v svetovni proizvodnji soje, se je raba zemljišč od leta 1980 potrojila, vendar se je problem nekoliko zmanjšal, saj so trgovci s sojo sprejeli sporazume za zmanjšanje krčenja gozdov.

Dejstvo pa je, da je pomembnejši vzrok za krčenje gozdov širitev pašnikov za govedorejo in ne proizvodnja soje. Poleg tega se večina soje uporablja za krmo živali in ne za prehrano ljudi. Za okolje lahko torej bolje poskrbimo tako, da zmanjšamo vnos živil živalskega izvorain kupujemo sojo, proizvedeno v Evropski uniji.

Kam gre svetovna proizvodnja soje?

(Vir: EUFIC)

Je vsa soja gensko spremenjena?

V Evropski uniji je gojenje gensko spremenjene soje prepovedano. V Sloveniji in EU mora biti soja ali živilo, ki vsebuje več kot 0,9 odstotka gensko spremenjene soje, označeno kot "gensko spremenjeno" ali "proizvedeno iz gensko spremenjenega organizma (soje)".

Pri tem mora biti prisotnost GSO naključna in tehnično neizogibna, kar mora proizvajalec tudi dokazati.

Če imate zadržke glede GSO, uživajte ekološko sojo in ekološke izdelke iz soje (v ekološkem kmetijstvu je uporaba GSO popolnoma prepovedana) ali pa sojo in izdelke iz nje evropskega porekla, saj v EU ni dovoljeno gojenje gensko spremenjene soje.

Avtorica: Urša Menard

Preberite več o sojinih omakah v reviji ZPStest

V številki 9/2024 revije ZPStest smo objavili drobnogled na temo sojine omake. V njem predstavljamo, kako pravzaprav nastane sojina omaka in kakšne različice so na voljo slovenskim potrošnikom.

ZPStest september 2024

ZPStest september 2024

September je mesec, ko nam vsak nasvet pride prav. Ponavadi je ravno to mesec, ko se zgodijo prelomne stvari in nove zaobljube. Vedno se odločimo, da bomo z novim šolskim letom bomo bolj organizirani, bolj preudarni, bolj zdravi, skratka, da bomo živeli bomo bolj pametno.

7,25 €

Naročite se na revijo (članski paket ZPS plus)

Sveže e-novice ZPS, vsak petek

Ste z zanimanjem prebrali ta članek?
Prijavite se na e-novice ZPS za še več aktualnih in koristnih vsebin.

Politika varovanja osebnih podatkov

Sorodne objave

Nazaj na seznam objav

Postanite član Zveze potrošnikov Slovenije

ZPS je neodvisna in neprofitna organizacija, že
več kot 30 let na strani potrošnikov.

Zakaj postati član-ica?

Pridobite dostop do kakovostnih vsebin:

  • Revija ZPStest: 12 številk v 10 izvodih, dostop le prek spleta ali z dostavo na dom
  • Dostop do vseh testov in drugih plačljivih vsebin
  • Pravno svetovanje pri potrošniških težavah
  • Svetovanje o kakovosti in varnosti gospodinjskih aparatov ter zabavne elektronike

Že od 69,60 € / na leto

Zakaj so vsebine ZPS plačljive?

Primerjalne teste izdelkov in storitev financirajo člani ZPS s plačilom članarine. S plačilom posameznega testa tako tudi vi omogočate izvedbo primerjalnih testov. Zaradi zagotavljanja popolne neodvisnosti ZPS kot potrošniška, organizacija ne sprejema donatorskih in sponzorskih prispevkov podjetij.

Želim se včlaniti

 

Potrošniško svetovanje ZPS

Ste v potrošniški zagati?

Pokličite nas. Svetovali vam bodo izkušeni pravni strokovnjaki. Brezplačno za člane in članice ZPS.

 

Več o svetovanju