Ne pozabite na bučna semena
19. oktober 2021
Jesensko obdobje je sezona buč. Muškatne, maslene, hokaido in druge so odlične za pripravo kremnih juh, omak in zelenjavnih prilog. Iz buč lahko pripravimo tudi sladice, na primer pite in kolačke.
Dodaj vsebino med priljubljene
Za dodajanje vsebine med priljubljene potrebujete uporabniški profil. Brezplačna registracija
Seveda ne smemo pozabiti na večer, ko buče "zasijejo" tudi drugje, ne samo na krožniku. Noč čarovnic je običaj, ki je k nam prišel z zahoda, v zadnjih letih pa je izrezovanje buč v noči z 31. oktobra na 1. november postalo že prava tradicija, predvsem med otroci.
Pri pripravi buč za prehrano ali okrasitev pogosto spregledamo in zavržemo pomemben del njihove vsebine, to so bučna semena, ki vsebujejo številne vitamine in minerale. Zaradi velike vsebnosti večkrat nenasičenih maščobnih kislin imajo tudi ugodno maščobno-kislinsko sestavo.
Kako lahko pripravimo bučna semena?
Bučna semena pripravimo tako, da jih najprej speremo pod tekočo vodo, osušimo s kuhinjsko krpo, nato pa jih razporedimo po pladnju, potresemo s poljubimi začimbami (sol, paprika, čili ...) in prelijemo z malo oljčnega olja. V pečici, ogreti na 180 °C, jih med peko nekajkrat dobro premešamo. Pečemo jih do hrustljave teksture, to je približno 10 minut.
Tako pripravljena semena lahko uporabimo za posip juh ali solat. Vmešamo jih lahko tudi v testo za kruh s semeni, med kosmiče za zajtrk ali jih uživamo samostojno, kot prigrizek.
Avtorica: Nina Križnik
Sveže e-novice ZPS, vsak petek
Ste z zanimanjem prebrali ta članek?
Prijavite se na e-novice ZPS za še več aktualnih in koristnih vsebin.
Politika varovanja osebnih podatkov
Sorodne objave
Nazaj na seznam objavPostanite član Zveze potrošnikov Slovenije
ZPS je neodvisna in neprofitna organizacija, že
več kot 30 let na strani potrošnikov.
Pridobite dostop do kakovostnih vsebin:
- Revija ZPStest: 12 številk v 10 izvodih, dostop le prek spleta ali z dostavo na dom
- Dostop do vseh testov in drugih plačljivih vsebin
- Pravno svetovanje pri potrošniških težavah
- Svetovanje o kakovosti in varnosti gospodinjskih aparatov ter zabavne elektronike
Že od 69,60 € / na leto
Primerjalne teste izdelkov in storitev financirajo člani ZPS s plačilom članarine. S plačilom posameznega testa tako tudi vi omogočate izvedbo primerjalnih testov. Zaradi zagotavljanja popolne neodvisnosti ZPS kot potrošniška, organizacija ne sprejema donatorskih in sponzorskih prispevkov podjetij.