Nazaj v šolo: katere tehnološke naprave potrebujejo otroci?

5. september 2024

Otrok in družina Računalniki Telefoni in aplikacije
Nazaj v šolo: katere tehnološke naprave potrebujejo otroci?

Računalniki, tablice in celo pametni telefoni lahko pomagajo v procesu izobraževanja. Pred tem si ne moremo (več) zatiskati oči, obenem pa ne smemo zanemariti težav zaradi pretirane uporabe.

Dodaj vsebino med priljubljene

Za dodajanje vsebine med priljubljene potrebujete uporabniški profil. Brezplačna registracija

KAZALO

Naučimo otroke varne in pravilne uporabe

Vsako leto se soočamo z enakimi težavami (in skrbmi). Ko se odprejo šolska vrata, se razmeroma hitro pojavijo otrokove želje po novem računalniku in najmanj še telefonu. Kot še na marsikaterem drugem področju smo starši razdvojeni.

Eni trdijo, da otrok ne potrebuje nobene naprave, drugi menijo, da so te v sodobnem izobraževalnem procesu nujne. Resnica je nekje vmes. Pretirana raba naprav lahko povzroči nesnovno zasvojenost, česar si nihče pri zdravi pameti ne želi, a obenem nima smisla zanikati njihovega pomena v sodobnem življenju.

Čemu bi torej otroku prepovedali uporabo nečesa, kar bo pozneje postalo pomembno orodje v njegovem življenju? Bolje je, da ga naučimo varne in pravilne uporabe.

Tiskalniki so večni

Za tiskalnike nekateri menijo, da so preteklost. Žal ni tako preprosto. Kljub digitalizaciji in brezpapirnemu poslovanju so pogosto še vedno potrebni. Ne samo za tiskanje kopij zdravniških izvidov, ki jih iz nerazumljivega razloga še vedno tiskajo, ampak tudi za izpisovanje besedil in slik, potrebnih v učnem procesu.

Čeprav otroci vse več učnih plakatov in seminarskih nalog oblikujejo na računalnikih, pretežno v orodju za izdelavo predstavitev PowerPoint. Zakaj ne vseh? Ker je oblikovanje fizičnih izdelkov del učenja, ki ga iz več razlogov nima smisla popolnoma digitalizirati.

To so razlogi, zakaj so domači tiskalniki še vedno potrebni. Posebej v primerih, ko otrokovih izpisov ne morete natisniti na službenem.

Tiskalniki se še vedno razlikujejo v tehnologiji tiskanja, ki je lahko laserska ali brizgalna. O podrobnostih nima smisla izgubljati besed, prav tako ne o prednostih ene in druge, kajti ni več nujno, da so laserski tiskalniki dražji od brizgalnih ali da je kakovost barvnega izpisa brizgalnih boljša.

Tehnologiji sta dozoreli, tako da so razlike v cenah rezultat drugih stvari: vsestranskosti povezovanja, hitrosti izpisa, robustnosti izdelave, zahtevnosti rabe zaradi vgrajenega zaslona in morda še česa.

Pri nakupu tiskalnika upoštevajte še nekaj nasvetov

  • Predlagamo nakup brizgalnega tiskalnika, ker so manjši in cenejši. 
  • Odločite se za večopravilno napravo, saj funkcija kopiranja postaja najbolj uporabna.
  • Tiskalnik naj ima sposobnost povezave v brezžično omrežje Wi-Fi.
  • Pomembno je tudi, da je mogoče tiskanje z mobilnih naprav.
  • Poleg brizgalnega tiskalnika imejte vedno komplet dodatnih črnilnikov. 
  • Če veliko tiskate, razmislite o mesečni naročnini za črnilnike in tonerje (potrošni material vam pošljejo, preden porabite obstoječega). 

Namizni ali prenosni računalnik?

Brez računalnika ne gre več. Ne doma ne v službi in ne v izobraževanju. Časi, ko smo imeli en družinski računalnik in si ga delili, so minili. Zdaj se pričakuje, da ima vsak svojega, zaradi česar si otroci pogosteje želijo prenosni računalnik namesto namiznega.

Čeprav je računalnik otrokov, je pomembno, da spremljate, kaj na njem počne, nadzor pa počasi opuščate glede na starost in čut za odgovornost. Računalniki sami po sebi niso nevarni, nevarni so ljudje, do katerih lahko otrok prek njega stopi v stik, in nekatere vsebine.

Otoka morate poučiti o nevarnosti in odgovornem vedenju v digitalnem svetu, ki je vse bolj vpet v realnega. Še nečesa ne zanemarite: ker bo prenosnik največ časa uporabljal doma in so njegove oči občutljive, naj ima na svoji pisalni mizi še čim večji monitor ter tipkovnico in miško.

Nima smisla kupiti najdražjega, otrok ne potrebuje zmogljivosti, ki jih nudijo Applovi oziroma prenosniki s sistemom Windows ter procesorji in grafičnimi karticami z vrha ponudbe.

Na otroka v digitalnem svetu preži veliko nevarnosti, zato je pomembno, da se z njim pogovarjate, sprašujete, kaj počne na spletu, s kom se pogovarja. Pogosto mu razložite, na kaj naj bo pozoren in čemu naj se izogiba. 

Pri nakupu računalnika upoštevajte še nekaj nasvetov

  • Optimalna velikost zaslona je okrog 14 palcev (35,56 cm) pri razmerju stranic 16 : 10. 
  • Zadošča zaslonska tehnika LCD (OLED zasloni preveč podražijo napravo). 
  • Izberite procesor srednje zmogljivosti (do i5), večjih otrok ne potrebuje. 
  • Zelo pomemben je podatek o avtonomiji baterije. 
  • Ne varčujte pri pomnilniku (večji je vedno boljši). 
  • Preverite, ali je v ceno vključen operacijski sistem.

Tablični računalniki namesto prenosnika

Alternativa prenosnikom so tablični računalniki, opremljeni z odstranljivo tipkovnico in elektronskim pisalom.

V vrhu primerjalnega testa potrošniških organizacij so že vrsto let Applovi (iPad). So sicer dražji, a še vedno obljubljajo največ let podpore. Alternativa njim so Samsungovi in Xiaomijevi, vendar se bolj kot ne izkaže, da enaka kakovost in enake zmogljivosti stanejo podobno.

Tablični računalnik se odlične obnese v izobraževalne namene zaradi dolge avtonomije baterije, izredne prenosljivosti in zadnje čase zmogljivosti, ki se vse pogosteje postavljajo ob bok zmogljivostim prenosnih računalnikov.

Pomembno je še, da delujejo pisarniška orodja Microsofta, ki so za otroke brezplačna in zato standardna v našem šolstvu.

Omejite čas, ko se otrok lahko na svoji napravi zabava, a ga ne podite stran, ko dela za šolo, bere knjige, programira oziroma počne kaj drugega koristnega. 

Pri izboru modela tablice poleg cene upoštevajte še nekaj nasvetov

  • Izogibajte se napravam s samo 32 GB prostora za podatke in tistim s 64 GB.
  • Višja cena različice z vmesnikom za mobilno omrežje v tem primeru ni opravičljiva.
  • Velikost zaslona naj bo okrog 10 palcev (25,4 cm), a ne manj. 
  • Zaradi barv in vidnega kota izberite zaslonsko tehnologijo IPS. Še boljši so zasloni OLED.
  • Preverite jakost in kakovost zvoka, da vam ne bo treba kupovati dodatnih zvočnikov.
  • Gospodaren nakup je lahko obnovljen ali generacijo starejši Applov iPad. 

Pametni telefon ni zgolj naprava za komunikacijo

Starši pogosto čutijo odpor, ko otrok izrazi željo, da bi dobil svoj prvi pametni telefon. Po eni strani jim je všeč ideja, da bodo vedno vedeli, kje je, a se obenem bojijo, da bo potomec večino časa preživel pred zaslonom.

Ne zatiskajmo si oči

Očitno je, da telefon marsikoga zasvoji (ne samo otroka), a po drugi strani stroge prepovedi nikoli ne dosežejo želenega.

Z uporabo telefona je podobno kot z uporabo katere koli druge naprave. Po pameti in brez pretiravanja, ob upoštevanju, da ni zgolj naprava za komunikacijo, temveč računalnik v žepu, sposoben vsestransko pomagati otroku med njegovim izobraževanjem. 

V nekem trenutku se vsak starš vpraša, kdaj je čas za otrokov prvi telefon. Splošnega odgovora ni. Telefoni niso poceni, poceni ni niti starejši model, ki ga morda namenite otroku, zato vam ne bo vseeno, če ga bo vrgel na tla, polil s tekočino ali nekje pozabil.

Dokler ni sposoben skrbeti za svojo napravo, je bolje, da je nima. Ravno tako bodite pozorni, koliko časa lahko uporablja telefon. Ni nepomembno, kaj počne, saj igranje igre ne more biti enakovredno branju elektronske knjige ali prebiranju učnega gradiva.

Izkoristite možnosti starševskega nadzora in druge tehnologije za zagotavljanje varnosti in zdravja najmlajših uporabnikov. 

Pri izboru pametnega telefona bodite pozorni še na nekaj stvari

  • Izberite telefon, ki je bolj odporen proti poškodbam (robustno ohišje), običajnega pa zaščitite z ovitkom in dodatno zaščitno plastjo. 
  • Za mlajše otroka so primerni telefoni srednjega in celo nižjega cenovnega razreda. Ne potrebuje zmogljivosti najboljših. Najstniki po drugi strani želijo zmogljivejše telefone.
  • Izberite model s čim več pomnilnika.
  • Ne spreglejte podatka o avtonomiji baterije. 
  • Zaslon naj bo vsaj polne visoke razločljivosti. 

Avtor: Marjan Kodelja

Test pametnih telefonov
Preberite tudi

Sveže e-novice ZPS, vsak petek

Ste z zanimanjem prebrali ta članek?
Prijavite se na e-novice ZPS za še več aktualnih in koristnih vsebin.

Politika varovanja osebnih podatkov

Sorodne objave

Nazaj na seznam objav

Postanite član Zveze potrošnikov Slovenije

ZPS je neodvisna in neprofitna organizacija, že
več kot 30 let na strani potrošnikov.

Zakaj postati član-ica?

Pridobite dostop do kakovostnih vsebin:

  • Revija ZPStest: 12 številk v 10 izvodih, dostop le prek spleta ali z dostavo na dom
  • Dostop do vseh testov in drugih plačljivih vsebin
  • Pravno svetovanje pri potrošniških težavah
  • Svetovanje o kakovosti in varnosti gospodinjskih aparatov ter zabavne elektronike

Že od 69,60 € / na leto

Zakaj so vsebine ZPS plačljive?

Primerjalne teste izdelkov in storitev financirajo člani ZPS s plačilom članarine. S plačilom posameznega testa tako tudi vi omogočate izvedbo primerjalnih testov. Zaradi zagotavljanja popolne neodvisnosti ZPS kot potrošniška, organizacija ne sprejema donatorskih in sponzorskih prispevkov podjetij.

Želim se včlaniti

 

Potrošniško svetovanje ZPS

Ste v potrošniški zagati?

Pokličite nas. Svetovali vam bodo izkušeni pravni strokovnjaki. Brezplačno za člane in članice ZPS.

 

Več o svetovanju