Kratko življenje plastenke, večno življenje plastike

5. september 2024

Odpadki in embalaža
Kratko življenje plastenke, večno življenje plastike

Po podatkih Združenja industrije pijač je skoraj 60 odstotkov vseh pijač v Sloveniji pakiranih v plastiko. Plastenke za enkratno uporabo so v zadnjih tridesetih letih preplavile trg, hkrati pa so postale tudi največji vir smetenja.

Dodaj vsebino med priljubljene

Za dodajanje vsebine med priljubljene potrebujete uporabniški profil. Brezplačna registracija

V nadaljevanju vam predstavljamo, kako poteka življenjski cikel plastenk in v katerem delu je najbolj kritičen.

Izvor iz nafte

1. Izvor iz nafte

Velika večina plastenk je izdelana iz polietilen tereftalata, bolj znanega pod kratico PET. Proizvajajo ga iz lahkih frakcij ogljikovodikov v nafti, in sicer kot smolo, ki jo z uporabo različnih dodatkov oblikujejo v pelete. Za izdelavo ene same plastenke porabijo okrog četrt litra nafte.

Kritično

Prizadevamo si za zmanjševanje porabe nafte, a jo z nakupovanjem plastenk pravzaprav spodbujamo. Ne glede na to, da se bo v prihodnje povečeval delež reciklirane plastike (najmanj 25 odstotkov v letu 2025 in najmanj 30 odstotkov v letu 2030), bo plastenkam vedno treba dodajati osnovni material, izdelan iz nafte. Izdelava surovine za plastenko med vsemi fazami najbolj vpliva na okoljski odtis.

Oblikovanje v kalupih

2. Oblikovanje v kalupih

Plastenka dobi predobliko, ko pelete stopijo pod visokim pritiskom in visoko temperaturo. Do polnilnice pijače jo dostavijo v obliki ampul oziroma epruvet, ki jih tik pred polnjenjem segrejejo, vpihnejo zrak in na kalupu oblikujejo v plastenko. Prazne plastenke torej ne zasedajo veliko prostora med transportom do polnilnice.

Kritično

Do faze polnjenja se za izdelavo ene plastenke porabi tudi do 17 litrov vode.

Polnjenje in dobava v trgovine

3. Polnjenje in dobava v trgovine

Tako pripravljeno plastenko napolnijo s pijačo, jo zaprejo s pokrovčkom, ki je večinoma izdelan iz polietilena visoke gostote (HDPE), in opremijo z etiketo, ki je lahko polietilenska, propilenska (PP) ali papirna. Pred transportom plastenke združijo in ovijejo s folijo, enako zaščitijo celotno paleto plastenk.

Kritično

Pokrovček in etiketa sta iz drugega materiala, zato to zmanjša učinkovitost recikliranja. Dodatna folija, potrebna za transport, povečuje količino embalaže.

Nakup in uporaba

4. Nakup in uporaba

Potrošnik lahko v trgovini plastenko kupi posamezno ali v ovoju. Plastenke za pijačo so namenjene enkratni uporabi, potrošnik naj jih ne bi uporabil za druge namene, jih segreval ali pral in ponovno uporabil za živilo.

Kritično

Plastenka ima zelo kratko življenjsko dobo po nakupu oziroma uporabi, hkrati pa se pri vnovični uporabi lahko izločajo kemikalije, ki so vpete v mrežo plastičnega polimera in lahko škodijo zdravju.

Po uporabi

5. Po uporabi

Potrošniki bi morali plastenke odvreči v namenske zabojnike za embalažo, še boljši bi bil kavcijski sistem zbiranja plastenk, ki ga pri nas še nismo uvedli. Kakršen koli drugačen način odstranjevanja plastenk zmanjšuje učinkovitost recikliranja in povečuje verjetnost smetenja.

Kritično

V Sloveniji je še vedno približno četrtina plastenk zavrženih na neprimeren način, v številnih drugih državah je stanje še bistveno slabše. Globalno naj bi bilo recikliranih le dobra četrtina plastenk, ki posledično predstavljajo enega od glavnih virov plastičnih odpadkov.

Reciklaža

6. Reciklaža

Edina prava reciklaža plastenk je priprava reciklata za nove plastenke. V ta namen morajo biti plastenke čim bolj čiste, odstraniti je treba zamaške in etikete. Kakršna koli druga uporaba recikliranih plastenk (denimo za tkanine sedežev, predpražnike in druge plastične izdelke) pomeni degradacijo materiala in povečevanje luknje v reciklažnem krogu.

Kritično

Manj kot je reciklata, namenjenega plastenkam, več nafte potrebujemo za izdelavo novih plastenk. Na količino porabljenih plastenk lahko potrošniki vplivamo z izbiro pijače v embalaži za večkratno uporabo. Če že moramo kupiti plastenko, pa jo vedno pravilno odvržemo v ustrezen zabojnik.

Besedilo: Boštjan Okorn

Sveže e-novice ZPS, vsak petek

Ste z zanimanjem prebrali ta članek?
Prijavite se na e-novice ZPS za še več aktualnih in koristnih vsebin.

Politika varovanja osebnih podatkov

Sorodne objave

Nazaj na seznam objav

Postanite član Zveze potrošnikov Slovenije

ZPS je neodvisna in neprofitna organizacija, že
več kot 30 let na strani potrošnikov.

Zakaj postati član-ica?

Pridobite dostop do kakovostnih vsebin:

  • Revija ZPStest: 12 številk v 10 izvodih, dostop le prek spleta ali z dostavo na dom
  • Dostop do vseh testov in drugih plačljivih vsebin
  • Pravno svetovanje pri potrošniških težavah
  • Svetovanje o kakovosti in varnosti gospodinjskih aparatov ter zabavne elektronike

Že od 69,60 € / na leto

Zakaj so vsebine ZPS plačljive?

Primerjalne teste izdelkov in storitev financirajo člani ZPS s plačilom članarine. S plačilom posameznega testa tako tudi vi omogočate izvedbo primerjalnih testov. Zaradi zagotavljanja popolne neodvisnosti ZPS kot potrošniška, organizacija ne sprejema donatorskih in sponzorskih prispevkov podjetij.

Želim se včlaniti

 

Potrošniško svetovanje ZPS

Ste v potrošniški zagati?

Pokličite nas. Svetovali vam bodo izkušeni pravni strokovnjaki. Brezplačno za člane in članice ZPS.

 

Več o svetovanju