Kdaj so pnevmatike stare?
1. oktober 2010
Preden pridejo pnevmatike do kupca, so v skladiščih že nekaj mesecev, kar ni nič nenavadnega ali slabega. Lahko pa se zgodi, da boste kje (ne nujno v zakotni trgovini) našli nove pnevmatike, ki so bile izdelane že pred nekaj leti.
Dodaj vsebino med priljubljene
Za dodajanje vsebine med priljubljene potrebujete uporabniški profil. Brezplačna registracija
Pri teh se lahko zgodi, da so zaradi napačnega skladiščenja izgubile lastnosti, ki so jih imele ob izdelavi, povsem jasno pa je, da se guma, glavni material za izdelavo pnevmatik, stara. V nobenem zakonu ni napisano, kako stare pnevmatike lahko trgovci še prodajajo, se pa tudi tu dobri ločijo od slabih: prvi bodo starejše pnevmatike z navedbo vzroka prodajali po še dodatno nižji ceni, drugi vas bodo želeli prepeljati žejne čez vodo.
Nikar se ne pustite! Teden in leto izdelave pnevmatike sta podatka, odtisnjena na obodu, in sicer s štirištevilčno oznako DOT – prvi dve številki označujeta teden, drugi dve pa letnico izdelave (0110 pomeni prvi teden v letu 2010).
Svetujemo vam, da vedno kupite vse štiri pnevmatike iz istega tedna izdelave, za starejše od dveh let pa se odločite le, če boste z njimi v treh ali štirih letih naredili dovolj kilometrov (med 30 in 50 tisoč), da bodo po tem času že zrele za zamenjavo.
Seveda je jasno, da morate starost preveriti, še preden vam pnevmatike namestijo na platišča, posebej pozorni pa bodite ob nakupu v spletnih trgovinah. Če se vam zdijo pnevmatike prestare, jih po spletnem nakupu lahko brez pojasnila vrnete prodajalcu.
Sveže e-novice ZPS, vsak petek
Ste z zanimanjem prebrali ta članek?
Prijavite se na e-novice ZPS za še več aktualnih in koristnih vsebin.
Politika varovanja osebnih podatkov
Sorodne objave
Nazaj na seznam objavPostanite član Zveze potrošnikov Slovenije
ZPS je neodvisna in neprofitna organizacija, že
več kot 30 let na strani potrošnikov.
Pridobite dostop do kakovostnih vsebin:
- Revija ZPStest: 12 številk v 10 izvodih, dostop le prek spleta ali z dostavo na dom
- Dostop do vseh testov in drugih plačljivih vsebin
- Pravno svetovanje pri potrošniških težavah
- Svetovanje o kakovosti in varnosti gospodinjskih aparatov ter zabavne elektronike
Že od 69,60 € / na leto
Primerjalne teste izdelkov in storitev financirajo člani ZPS s plačilom članarine. S plačilom posameznega testa tako tudi vi omogočate izvedbo primerjalnih testov. Zaradi zagotavljanja popolne neodvisnosti ZPS kot potrošniška, organizacija ne sprejema donatorskih in sponzorskih prispevkov podjetij.