Kako zmanjšati hrup toplotne črpalke?
9. september 2024
Zunanja enota toplotne črpalke zrak/voda je lahko precej glasna, kar je lahko moteče ne samo za lastnika, ampak tudi za sosede. Predstavljamo nekaj rešitev, kako omiliti težavo.
Dodaj vsebino med priljubljene
Za dodajanje vsebine med priljubljene potrebujete uporabniški profil. Brezplačna registracija
Večina toplotnih črpalk zrak/voda sicer ustreza predpisom o maksimalnem dovoljenem hrupu ter izpolnjuje pogoje uredbe in zakonodaje, ki na tem področju velja v EU in pri nas.
A vrednosti hrupa, ki jih v tehničnih listih navedejo proizvajalci, so izmerjene v optimalnih pogojih. Zunanja enota je namreč med meritvami postavljena tako, da tri metre okoli nje ni nobene ovire. Poleg tega se hrup meri pri nominalni moči, ki je v območju 50 do 70 odstotkov maksimalne moči, medtem ko je v praksi največji, ko naprava deluje z maksimalno močjo.
Toplotne črpalke: prijavite se na obvestila
Ključna je izbira ustreznega mesta za namestitev
Hrup lahko zmanjšamo z izbiro ustreznega mesta za postavitev zunanje enote in z nekaterimi drugimi rešitvami. Pravilna postavitev zunanje enote pa ni pomembna le zaradi hrupa, ampak tudi za nemoteno delovanje toplotne črpalke, saj je lahko posledica napačne postavitve neučinkovito delovanje in celo okvare.
- Čim bližje je zunanja enota hiši, večji bo hrup. Po drugi strani večja razdalja med zunanjo in notranjo enoto pomeni več hrupa, saj se poveča tlak v hladilnem sistemu, zato je treba najti ustrezen kompromis.
- Zunanja enota ne sme biti tik ob zidu, za katerim je notranja enota (minimalna razdalja je 30 cm).
- Hrup bo tudi do 10 dB večji, če zunanjo enoto postavimo v notranjem vogalu hiše (oblika črke L) ali med stenami, ki so postavljene v obliki črke U. Neprimerna mesta za postavitev zunanje enote so tudi zaprta nadstrešnica, prostor pod balkonom.
- Hrup bo večji, če bo zunanja enota ob betonskem zidu. Beton namreč zelo slabo absorbira hrup. Betonski elementi odbijajo zvočne valove, ki se hitro širijo, še posebej, če pridejo v resonanco. Podstavek mora biti narejen tako, da bo preprečeval vibracije, uporabiti je treba protivibracijske podložke.
- Zelenje in les blažita hrup. Tudi lesene pregrade so dušilec zvoka, še bolje pa je, če pregrado na strani, obrnjeni proti zunanji enoti, izoliramo z zvočno izolacijo. Paziti je treba le, da ne onemogočimo pretoka zraka.
- Hrup zunanje enote je manjši, če je toplotna črpalka priključena na talno ogrevanje, saj sistem deluje pri nižjih temperaturah ogrevalne vode kot radiatorji. Če je povezana z radiatorji, mora delovati pri višjih tlakih kompresorja in je zato bolj glasna.
- Toplotna črpalka bo tišja, če bo vzdrževala stalno nastavljeno želeno notranjo temperaturo. Odsvetujemo sicer pogosto prakso, ko uporabniki v določenih delih dneva ali ponoči temperaturo znižajo – ob ponovnem zvišanju temperature namreč naprava začne delovati z večjo močjo, s tem pa je tudi glasnejša.
Razmišljate o nakupu toplotne črpalke? Na ZPS v okviru projekta CLEAR-HP načrtujemo skupinski nakup toplotnih črpalk. Da boste pravočasno obveščeni, izpolnite spodnji obrazec in se prijavite na novice o toplotnih črpalkah.
Sorodne objave
Nazaj na seznam objavPostanite član Zveze potrošnikov Slovenije
ZPS je neodvisna in neprofitna organizacija, že
več kot 30 let na strani potrošnikov.
Pridobite dostop do kakovostnih vsebin:
- Revija ZPStest: 12 številk v 10 izvodih, dostop le prek spleta ali z dostavo na dom
- Dostop do vseh testov in drugih plačljivih vsebin
- Pravno svetovanje pri potrošniških težavah
- Svetovanje o kakovosti in varnosti gospodinjskih aparatov ter zabavne elektronike
Že od 69,60 € / na leto
Primerjalne teste izdelkov in storitev financirajo člani ZPS s plačilom članarine. S plačilom posameznega testa tako tudi vi omogočate izvedbo primerjalnih testov. Zaradi zagotavljanja popolne neodvisnosti ZPS kot potrošniška, organizacija ne sprejema donatorskih in sponzorskih prispevkov podjetij.