Kako izbrati visokotlačni čistilnik in dodatno opremo zanj?
3. april 2025

Za izbiro pravega visokotlačnega čistilnika morate najprej poznati vaše potrebe. Preveč zmogljiv bo po nepotrebnem podražil nakup, prešibek bo počasneje čistil, zaradi podaljšane uporabe se bo lahko tudi okvaril.
Dodaj vsebino med priljubljene
Za dodajanje vsebine med priljubljene potrebujete uporabniški profil. Brezplačna registracija
Glede na zmogljivost jih delimo v tri skupine.
Lahki čistilniki
Ti so najbolj primerni za čiščenje zmerno zamazanih tlakovcev, koles, manjših avtomobilov in vrtnega pohištva. Poganja jih električni motor z močjo od 1200 do 1600 vatov (W) in brizgajo vodo z nizkim tlakom do 90 barov. Imajo tlačne cevi dolžine do tri metre, kar je premalo za pranje avtomobila, ali do pet metrov, kar ravno še zadošča za gibanje okoli vozila.
Modeli so cenejši, glasnejši, njihovi plastični deli in nastavki so manj trpežni. Pozimi jih moramo zaščititi pred zmrzaljo, ki jih poškoduje.
Srednje močni čistilniki
Primerni so za vse tlakovane površine okoli hiše in pranje večjih avtomobilov, tudi SUV-ov. Električni motor moči od 1600 do 2000 W ustvari delovni tlak od 100 do 130 barov ob večjem pretoku vode.
Ti aparati so že precej težki in opremljeni z velikimi kolesi, zato moramo vnaprej premisliti, kam jih bomo pospravili. Imajo tlačno cev dolžine od pet do šest metrov in nekateri tudi navijalni sistem zanjo.
Najmočnejši čistilniki
Ti modeli so primerni za čiščenje zelo obsežnih talnih površin, krepko zamazanih velikih vozil, kombijev in avtodomov. Elektromotor z močjo od 1800 do 2500 W brizga vodo z delovnim tlakom od 130 do 150 barov, velik pretok vode pa še poveča učinkovitost čiščenja.
Črpalke so narejene iz trpežnejših materialov, ki dovoljujejo več ur dela, ne da bi se pri tem pregrele in poškodovale, nekateri lahko uporabljajo toplo vodo. Aparati so zelo veliki in težki, zato jih težko dvigujemo prek stopnic in robov.
Najbolj robustni modeli imajo za pogon bencinski motor, ti so namenjeni za profesionalno uporabo in so že preveč zmogljivi za domače potrebe.
Koristna dodatna oprema za visokotlačne čistilnike
Za preprosta opravila zadošča osnovno opremljen tlačni čistilnik z univerzalno šobo, ki ponuja nastavljanje oblike curka od močnega ozkega do nežnejše pahljače. Za zahtevnejšo uporabo bo dodatna oprema olajšala delo in izboljšala učinek.
Visokotlačna cev
Pri cenejših modelih je dolga tri metre, pri boljših tudi do deset metrov ali več. Z optimalno dolgo cevjo med delom ni treba premikati aparata, vendar se dolga trda cev težje zlaga.
Navijalni sistem
To je skoraj nujna oprema za daljše visokotlačne cevi. Te so trde, prepogibati jih ne smemo in se rade upirajo zlaganju z navijanjem.
Varovalka proti nenamenskemu vklopu: nujna
Sprožilnik na ročki bi moral imeti varnostno varovalko, ki prepreči nenamenske vklope. Voda pod tlakom je nevarno orodje, tudi pod nižjim pritiskom izbija delce materialov, ki odletijo z veliko hitrostjo. Nikdar je ne smemo usmeriti proti človeku, pri čiščenju moramo biti obuti v robustno obuvalo.
Posoda za čistilno sredstvo
To je dodatek za nanašanje čistila na površino v obliki pene. Priključek za tako posodo imajo skoraj vsi modeli, originalno vgrajene pa so bolj priročne.
Ukrivljena sulica na ročki
To je priročen dodatek za čiščenje spodnjih ploskev, dna avta ali vrtnega pohištva.
Teleskopska sulica
Omogoča čiščenje žlebov, streh in fasade s tal ali nižjih lestev.
Vrteča se (jet) šoba
Proizvede tanek in zelo močan curek vode, ki se ob tem še vrti, da se učinek razporedi po večji površini. Zelo učinkovito za trdovratno umazanijo na betonskih tlakovcih ali odstranjevanje stare barve z lesa, vendar preveč agresivno za lesene obloge, pohištvo ali avto.
Krtačni nastavki
Namenjeni so za čiščenje avtomobila, steklenjakov in drugih občutljivih površin. Drgnjenje z dodatno vodo je prijaznejše do površine, kot če bi uporabili samo plastično krtačo.
Talni nastavek (UFO)
To je večji krožnik s krtačnim robom, ki pokriva vrteči se šobi, usmerjeni navpično navzdol. Krtače ob robu zadržijo umazano vodo, da se ne odbija naokoli, vertikalni curek pa manj poškoduje fuge med tlakovci. Zelo uporaben nastavek, če tlake čistimo pogosteje.
Črpanje vode iz posode
To posebno funkcijo ponujajo le bolj zmogljivi modeli. Če želimo za čiščenje uporabiti vodo iz soda z deževnico, mora imeti črpalka dovolj velik vlek, drugače se pretok vode prekinja, kar lahko poškoduje čistilnik. Lahko pa težavo rešimo z dodatno črpalko med sodom in čistilnikom.
Velika kolesa
So vsekakor koristna, ker so aparati težki. Priročnost ročaja preverimo med prenašanjem po neravnih terenih in stopnicah.
Besedilo: Črt Breskvar

Test visokotlačnih čistilnikov
Sveže e-novice ZPS, vsak petek
Ste z zanimanjem prebrali ta članek?
Prijavite se na e-novice ZPS za še več aktualnih in koristnih vsebin.
Politika varovanja osebnih podatkov
Sorodne objave
Nazaj na seznam objavPostanite član Zveze potrošnikov Slovenije
ZPS je neodvisna in neprofitna organizacija, že
več kot 30 let na strani potrošnikov.
Pridobite dostop do kakovostnih vsebin:
- Revija ZPStest: 12 številk v 10 izvodih, dostop le prek spleta ali z dostavo na dom
- Dostop do vseh testov in drugih plačljivih vsebin
- Pravno svetovanje pri potrošniških težavah
- Svetovanje o kakovosti in varnosti gospodinjskih aparatov ter zabavne elektronike
Že od 69,60 € / na leto
Primerjalne teste izdelkov in storitev financirajo člani ZPS s plačilom članarine. S plačilom posameznega testa tako tudi vi omogočate izvedbo primerjalnih testov. Zaradi zagotavljanja popolne neodvisnosti ZPS kot potrošniška, organizacija ne sprejema donatorskih in sponzorskih prispevkov podjetij.