Kako izbrati igračo, ki pri otroku spodbuja razvoj spretnosti?
3. april 2025

Pri izbiri igrač je pomembno upoštevati njihovo varnost, primernost starosti, razvojne potrebe otroka in njegova zanimanja. Priporočamo didaktične igrače, ki spodbujajo otrokovo rast na različnih področjih. Te igrače ne le zabavajo, ampak tudi podpirajo razvoj spretnosti, ki se med seboj pogosto naravno prepletajo.
Dodaj vsebino med priljubljene
Za dodajanje vsebine med priljubljene potrebujete uporabniški profil. Brezplačna registracija
1. Senzorični in motorični razvoj
Senzorične igrače spodbujajo otrokova čutila (vid, sluh, dotik, vonj, okus) in mu pomagajo razumeti svet okoli sebe (na primer senzorične kocke, igrače z različnimi teksturami in kontrastnimi barvami, instrumenti, pesek, plastelin, žogice z razgibano površino).
Za razvoj so pomembne tudi igrače, ki spodbujajo grobo in fino motoriko, saj razvijajo otrokov nadzor nad telesom, gibljivost, ravnotežje, koordinacijo rok in oči (na primer sestavljanke z velikimi deli, vstavljanke, kocke za gradnjo, žoge). Pri grobi motoriki so pomembne še igrače na potisk ali vlečenje, poganjalci, tobogani, gugalnice, plezalne stene …
2. Ustvarjalnost, domišljija in socialne veščine
Kreativne in domišljijske igrače omogočajo otroku, da izraža svojo ustvarjalnost, ustvarja zgodbe in preizkuša različne vloge, kar je pomembno tudi za razvoj socialnih veščin in čustvene inteligence, za učenje reševanja sporov in sodelovanja z drugimi.
Pri tem pomagajo lutke za igro vlog, kuhinjski/medicinski/frizerski/mizarski seti, vozila, pripomočki za risanje in drugo ustvarjanje, druge igrače za igro vlog in družabne igre.
3. Govor in jezik
Igrače, ki spodbujajo govor in socialno interakcijo, pomagajo pri učenju jezikovnih sposobnosti in razvijanju socialnih spretnosti.
Pri tem imajo veliko vlogo knjige in zgodbe, saj širijo besedišče. Uporabne so še interaktivne igrače in igrače za igro vlog, kjer otrok aktivno sodeluje in se uči.
4. Radovednost in logično razmišljanje
Igrače, ki spodbujajo radovednost in logično, analitično razmišljanje, omogočajo otroku, da raziskuje svet ter išče nove vzorce in kreativne rešitve.
To spodbujajo sestavljanke, miselne igre, znanstveni kompleti, uganke, pobarvanke. Takšne igre so odlične za prvo prepoznavanje številk, črk, barv in oblik.
Omogočite varno in spodbudno okolje za igro
- Varno okolje: Otroško radovednost in motorično spretnost vedno spodbujajte v varnem okolju, pri izbiri igrač pa upoštevajte razvojne sposobnosti otroka.
- Naj bo igra aktivna: Izberite igračo, ki mu bo omogočila učenje, ustvarjalnost in gibanje, ne le pasivne animacije.
- Trajnostni vidik: Prednost naj imajo kakovostne in trajnostne igrače preverjenih proizvajalcev, na primer lesene, iz biomaterialov ali reciklirane plastike.
- Izogibajte se igračam, ki oddajajo preveč zvokov ali utripajočih luči. Čezmerna senzorična stimulacija lahko vodi do razdražljivosti, hitrejšega izgubljanja pozornosti in manjše zmožnosti za samostojne igre, saj otrok postane bolj pasiven opazovalec kot aktiven ustvarjalec. Najpomembneje je, da se ob igri zabava in razvija v svojem tempu, ne da bi ga pretirano primerjali s sovrstniki.
Besedilo: Maja Fister
Sveže e-novice ZPS, vsak petek
Ste z zanimanjem prebrali ta članek?
Prijavite se na e-novice ZPS za še več aktualnih in koristnih vsebin.
Politika varovanja osebnih podatkov
Sorodne objave
Nazaj na seznam objavPostanite član Zveze potrošnikov Slovenije
ZPS je neodvisna in neprofitna organizacija, že
več kot 30 let na strani potrošnikov.
Pridobite dostop do kakovostnih vsebin:
- Revija ZPStest: 12 številk v 10 izvodih, dostop le prek spleta ali z dostavo na dom
- Dostop do vseh testov in drugih plačljivih vsebin
- Pravno svetovanje pri potrošniških težavah
- Svetovanje o kakovosti in varnosti gospodinjskih aparatov ter zabavne elektronike
Že od 69,60 € / na leto
Primerjalne teste izdelkov in storitev financirajo člani ZPS s plačilom članarine. S plačilom posameznega testa tako tudi vi omogočate izvedbo primerjalnih testov. Zaradi zagotavljanja popolne neodvisnosti ZPS kot potrošniška, organizacija ne sprejema donatorskih in sponzorskih prispevkov podjetij.