Dojenček in igrače z oznako 3+: znak inteligence ali nevarno tveganje?

3. april 2025

Otrok in družina
Dojenček in igrače z oznako 3+: znak inteligence ali nevarno tveganje?

Poseben ponos nas prevzame, ko naš otrok prvič zmore nekaj novega. A v želji po njegovem čim hitrejšem razvojnem napredku ne smemo pozabiti na njegovo varnost. To še posebej velja pri izbiri igrač.

Dodaj vsebino med priljubljene

Za dodajanje vsebine med priljubljene potrebujete uporabniški profil. Brezplačna registracija

Starostne oznake služijo trem ključnim namenom

1. Nakazujejo razvojne sposobnosti otroka

Igrače z oznako 3+, denimo, so oblikovane z mislijo na otrokove motorične in kognitivne sposobnosti, ki so v povprečju značilne za to starost.

2. Nakazujejo kompleksnost igre

Nekatere igrače zahtevajo različne sposobnosti, na primer fino motoriko, logično razmišljanje in vzročno-posledične povezave.

3. Varnost

Ta je po naši oceni najpomembnejši namen teh oznak.

Oznaka 3+ je pomembna predvsem z vidika varnosti

Glavni razlog, zakaj moramo biti pri najmlajših pozorni na te oznake, je varnost. Igrače za starejše otroke pogosto vsebujejo majhne dele, ki so lahko nevarni za mlajše otroke.

Pri tem je oznaka 3+ najpomembnejša med tovrstnimi oznakami, saj ravno pri otrocih, mlajših od 3 let, obstaja večja nevarnost zadušitve.

Dojenčki in malčki pogosto dajejo stvari v usta, kar je naravni del njihovega razvoja in raziskovanja sveta. V ustih je veliko čutnih receptorjev, prek katerih najmlajši spoznavajo oblike, teksture in okuse predmetov, ne le hrane. Sesanje predmetov lahko uporabljajo za pomiritev, z grizljanjem različnih stvari pa spomagajo lajšati tudi bolečine v dlesnih ob rasti zob.

Kaj pove oznaka 3+ (let) ali 36+ (mesecev)?

Če igrača vsebuje majhne dele, obstaja večja nevarnost, da jih otrok pogoltne ali vdihne, kar lahko povzroči zadušitev. Če na igrači piše 3+, pomeni, da je varna za otroke, stare 3 leta in več. Ponekod najdete tudi oznako 36+, kar seveda označuje mesece, ne let. Proizvajalci morajo opozorila označiti na viden način na igrači, etiketi ali embalaži ter po potrebi v navodilih za uporab. Majhne igrače, ki se prodajajo brez embalaže, morajo imeti ustrezna opozorila nameščena na sebi.

Oznake za starejše otroke (na primer 5+ ali 7+) so bolj vezane na kompleksnost igre, medtem ko je do tretjega leta glavni poudarek na varnosti, zato je ta oznaka najbolj pomembna.

Igrače, ki niso varne za majhne otroke

Če ima igrača oznako »0–3« s simbolom prečrtanega dojenčka, pomeni, da ni varna za otroke, mlajše od 3 let.

Najbolj pogoste grožnje varnosti so:

  • majhni deli,
  • dolge vrvice (več kot 22 cm) in elastike,
  • ostri robovi in koničasti deli,
  • odprtine, velike od 0,5 do 1,2 cm, saj se vanje lahko ujamejo prsti rok ali nog,
  • kemikalije,
  • magneti in gumbne baterije.

Posebna pozornost je nujna pri magnetih in igračah, ki vsebujejo gumbne baterije. Če so slabo pritrjeni in jih otrok zaužije, lahko ogrozijo življenje.

Skrita nevarnost v igračah so tudi kemikalije, s katerimi otroci prihajajo v stik prek kože, sline ali celo z zaužitjem.

Napihljivi baloni so nevarni za otroke do 8. leta starosti, saj se lahko z nenapihnjenim ali počenim balonom iz lateksa zadušijo.

Pomembno je, da igrače po nakupu redno pregledujemo, saj lahko nekoč varna igrača postane nevarna, če se zlomi, strga, zarjavi ali se iz nje raztresa polnilo. Priporočljivo je spremljati tudi informacije o odpoklicih nevarnih igrač.

Odpoklici nevarnih igrač

V pripravi strožja pravila o varnosti igrač

Vse igrače, ki se prodajajo na evropskem trgu, morajo imeti oznako EN 71, ki pomeni, da so bile testirane in ustrezajo evropskim standardom za varnost igrač. Opremljene morajo biti tudi z znakom CЄ, ki nakazuje skladnost z varnostnimi standardi EU.

Naša zakonodajna določila so opredeljena v Direktivi o varnosti igrač, trenutno na ravni EU potekajo pogajanja o spremembi direktive. Kljub temu je še vedno veliko igrač, ki ne ustrezajo predpisom, zato je potreben učinkovitejši nadzor.

Kemijska varnost igrač: naš poziv odločevalcem

Evropski parlament je lani pripravil in potrdil spremembe direktive, ki zaostrujejo zahteve na področju kemijske varnosti igrač (na primer popolna prepoved bisfenolov, PFAS in kemikalij, ki vzbujajo veliko zaskrbljenost) in po našem mnenju pomenijo korak v pravo smer.

Žal se zatika v postopkih pogajanj s Svetom Evrope in Evropsko komisijo, saj po naših informacijah nista naklonjena popolni prepovedi nevarnih kemikalij v igračah.

Podprite našo kampanjo Ustavimo nevarne kemikalije!

Oddajte podpis podpore

Besedilo: Maja Fister

Sveže e-novice ZPS, vsak petek

Ste z zanimanjem prebrali ta članek?
Prijavite se na e-novice ZPS za še več aktualnih in koristnih vsebin.

Politika varovanja osebnih podatkov

Sorodne objave

Nazaj na seznam objav

Postanite član Zveze potrošnikov Slovenije

ZPS je neodvisna in neprofitna organizacija, že
več kot 30 let na strani potrošnikov.

Zakaj postati član-ica?

Pridobite dostop do kakovostnih vsebin:

  • Revija ZPStest: 12 številk v 10 izvodih, dostop le prek spleta ali z dostavo na dom
  • Dostop do vseh testov in drugih plačljivih vsebin
  • Pravno svetovanje pri potrošniških težavah
  • Svetovanje o kakovosti in varnosti gospodinjskih aparatov ter zabavne elektronike

Že od 69,60 € / na leto

Zakaj so vsebine ZPS plačljive?

Primerjalne teste izdelkov in storitev financirajo člani ZPS s plačilom članarine. S plačilom posameznega testa tako tudi vi omogočate izvedbo primerjalnih testov. Zaradi zagotavljanja popolne neodvisnosti ZPS kot potrošniška, organizacija ne sprejema donatorskih in sponzorskih prispevkov podjetij.

Želim se včlaniti

 

Potrošniško svetovanje ZPS

Ste v potrošniški zagati?

Pokličite nas. Svetovali vam bodo izkušeni pravni strokovnjaki. Brezplačno za člane in članice ZPS.

 

Več o svetovanju