December: čas za pregled osebnih financ
7. november 2024
Izkoristite konec leta za pregled svojih financ ter postavitev ali prevetritev finančnih ciljev.
Dodaj vsebino med priljubljene
Za dodajanje vsebine med priljubljene potrebujete uporabniški profil. Brezplačna registracija
Osebne ali družinske finance niso nekaj statičnega, temveč zahtevajo našo redno pozornost. Konec leta je pravi čas, da preverimo, kje smo in kam želimo iti. A kako to storiti?
Pregled prihodkov in odhodkov
Za osnovni letni pregled:
- Zapišite vse svoje mesečne prihodke – lahko samo zase, še bolje pa je, če za vso družino. Tako boste točno vedeli, koliko denarja je vsak mesec na voljo.
- Zapišite vse svoje mesečne stroške. Če tega med letom niste počeli, poskusite narediti seznam po posameznih mesecih, saj z vidika stroškov niso vsi enaki. To bomo najbolj občutiti prav decembra, ki je zagotovo eden najbolj potratnih mesecev.
- Preverite možne prihranke – ne gre za to, da bi si odtegovali od ust, če to ni potrebno. Lahko pa kje kaj prihranite in tega niti ne občutite. Sprehodite se čez seznam svojih mesečnih in letnih izdatkov ter pri vsakem razmislite, ali lahko strošek ukinete, ali morda zmanjšate. To lahko storite na primer z zmanjšanjem količine nakupov ali pa z zamenjavo za ugodnejšega ponudnika.
Pregled nato izvajajte vsak naslednji mesec, ko dobite mesečni priliv.
Uporabite lahko:
- Papir in svinčnik.
- Excel: tabele so preproste za uporabo in vam skrajšajo čas mesečnega pregleda, omogočajo vam izračune na letni ravni, povprečne mesečne stroške in podobno.
- Aplikacije, ki funkcionalnost omogočajo samostojno ali znotraj spletne/mobilne banke itd.
Da bi lahko v prihodnosti opravili večje nakupe oziroma si izpolnili želje, morajo prihodki presegati odhodke – to so vaši prihranki. Če je situacija obratna, poskrite za znižanje stroškov in/ali povišanje prihodkov.
Postavljanje finančnih ciljev
Finančni cilji zahtevajo denarna sredstva, da jih lahko izpolnimo. Ob koncu leta postavite realne cilje in določite čas, ko jih boste dosegli. Za izračun boste potrebovali podatek, kolikšni so vaši mesečni prihranki in koliko denarja potrebujete za dosego določenega cilja. Govorimo o kratkoročnih ciljih, ki jih izpolnite v obdobju enega leta.
Srednje in dolgoročni cilji so bolj zahtevni in zanje običajno potrebujete višje zneske. Ne pozabite tudi na enega najbolj pomembnih ciljev, to je varčevanje za čas upokojitve.
Primer 1: V naslednjem letu želite kupiti nov pralni stroj
Preverite cene strojev in določite znesek porabe, na primer 500 evrov. Če boste vsak mesec na stran v ta namen dali 100 evrov, lahko nov stroj kupite čez pet mesecev.
Primer 2: V roku treh let bo treba zamenjati avto
Ocenili ste, da boste za nakup namenili 10.000 evrov za rabljeno vozilo, ali pa 20.000 evrov za novo vozilo. Če vam mesečno uspe privarčevati 500 evrov, lahko rabljeni avto kupite v 20 mesecih. Za novo vozilo bi potrebovali 40 mesecev, kar je dobra tri leta. Lahko pa nakup kombinirate s privarčevanimi sredstvi in najemom kredita ali nakupom na lizing.
Vse finančne cilje postavite na tak način in naredite časovnico varčevanja in nakupov/uresničitve ciljev. Konkretni cilji so seveda odvisni od vsakega posameznika.
Pomembno je, da jih postavite, izračunate (približno), kdaj jih lahko dosežete ter nato sledite načrtu. Več kot je ciljev, dlje boste potrebovali za izpolnitev vseh, saj si med seboj konkurirajo za vaše prihranke. Zato naj bodo cilji postavljeni smotrno. In ne izpolnjujte le kratkoročnih ciljev, ki so lahko manj pomembni od tistih, za katere je sredstva treba zbirati dalj časa.
Besedilo: Alina Meško
Sveže e-novice ZPS, vsak petek
Ste z zanimanjem prebrali ta članek?
Prijavite se na e-novice ZPS za še več aktualnih in koristnih vsebin.
Politika varovanja osebnih podatkov
Sorodne objave
Nazaj na seznam objavPostanite član Zveze potrošnikov Slovenije
ZPS je neodvisna in neprofitna organizacija, že
več kot 30 let na strani potrošnikov.
Pridobite dostop do kakovostnih vsebin:
- Revija ZPStest: 12 številk v 10 izvodih, dostop le prek spleta ali z dostavo na dom
- Dostop do vseh testov in drugih plačljivih vsebin
- Pravno svetovanje pri potrošniških težavah
- Svetovanje o kakovosti in varnosti gospodinjskih aparatov ter zabavne elektronike
Že od 69,60 € / na leto
Primerjalne teste izdelkov in storitev financirajo člani ZPS s plačilom članarine. S plačilom posameznega testa tako tudi vi omogočate izvedbo primerjalnih testov. Zaradi zagotavljanja popolne neodvisnosti ZPS kot potrošniška, organizacija ne sprejema donatorskih in sponzorskih prispevkov podjetij.