Alternative belemu sladkorju
15. junij 2020
V želji po bolj zdravem prehranjevanju mnogi namesto po navadnem belem sladkorju posežejo po različnih naravnih in "bolj zdravih" alternativah, v dobri veri, da s tem v svoje telo vnesejo več koristnih snovi. Tudi če je kakšen gram več, gre namreč za "čisto drug sladkor" … Pa je to res? Podrobneje smo pogledali sestavo nekaterih priljubljenih alternativ namiznemu sladkorju in preverili, katere so boljša izbira.
Dodaj vsebino med priljubljene
Za dodajanje vsebine med priljubljene potrebujete uporabniški profil. Brezplačna registracija
Ne glede na obliko sladkorja, ki jo uživamo, ne bo odveč ponovno opozorilo, da je uživanje prekomernih količin sladkorja povezano z debelostjo, diabetesom, boleznimi srca, rakom in drugimi kroničnimi nenalezljivimi boleznimi. Glede na priporočila Svetovne zdravstvene organizacije je treba uživanje prostega sladkorja v kateri koli obliki omejiti na največ 10 odstotkov oziroma za otroke na 5 odstotkov celodnevnega energijskega vnosa.
Živila, predstavljena v tem članku, so nekoliko boljša alternativa, a ključna beseda tu je alternativa – kar pomeni, da jih je treba uporabljati namesto rafiniranega sladkorja in spadajo v omenjenih 10 odstotkov.
Beli sladkor Vsebnost v 100 gramih |
Melasa Vsebnost v 100 gramih |
Agavin sirup Vsebnost v 100 gramih |
Rjavi sladkor Vsebnost v 100 gramih Rjavi sladkor muscavo ali muscavedo pa je nerafiniran trsni sladkor, saj mu med postopkom ne odstranijo melase. Na policah najdemo označbo "svetli", ki ima manjši delež melase, in "temni" z večjim deležem melase. Tekstura je vlažna in lepljiva, a v primerjavi z rafiniranim sladkorjem ohrani bolj bogat okus po karameli ter nekaj različnih mineralov in antioksidantov. Podobno velja za sladkor demerara, z večjimi kristali in prav tako ostankom melase. Oba imata približno enako energijsko vrednost kot namizni beli ali rjavi sladkor, medtem ko se cene gibljejo okrog 5 evrov za kilogram. |
Kokosov sladkor Vsebnost v 100 gramih |
Med Vsebnost v 100 gramih |
Javorjev sirup Vsebnost v 100 gramih |
Suho sadje – datlji Vsebnost v 100 gramih |
Legenda: |
ZPS nasvet
Po priporočilih Svetovne zdravstvene organizacije je treba uživanje prostega sladkorja, ne glede na to, v kakšni obliki je, omejiti na največ 10 odstotkov dnevnega energijskega vnosa, kar za odraslo osebo pomeni največ 836,8 kJ/200 kcal ali 50 gramov sladkorja na dan. Še bolje bo, če dnevni vnos omejimo na 5 odstotkov oziroma 25 gramov.
Če namesto z belim sladkorjem sladimo z melaso, s sladkorjem muscavedo/muscavo, suhim sadjem ali z medom, bomo sicer v svoje telo vnesli nekaj koristnih snovi, a še vedno se moramo zavedati, da tudi v teh živilih prevladujejo sladkorji, teh je od 60 do 90 gramov na 100 gramov izdelka.
Zamenjava bo spremenila tudi okus in teksturo živila, ki ga sladkamo.
Zaradi velikega deleža fruktoze in pomanjkanja ugodnih učinkov na zdravje odsvetujemo zamenjavo belega sladkorja z agavinim sirupom.
Slovarček sladkorjev
- Saharoza: drugo ime za namizni beli sladkor. Je disaharid, sestavljen iz ene molekule glukoze in ene molekule fruktoze.
- Glukoza: enostavni sladkor (monosaharid), ki pomeni osnovno strukturno enoto škroba in je najpomembnejši vir energije za naš organizem.
- Fruktoza: prav tako enostavni sladkor, poznan tudi pod imenom sadni sladkor. Večina fruktoze se v primerjavi z drugimi sladkorji presnavlja v jetrih. Je kar 1,7-krat bolj sladka od namiznega sladkorja (saharoze) in ima nizek glikemični indeks, zato je privlačna za diabetike. Čezmerno uživanje se povezuje s trebušno debelostjo, inzulinsko rezistenco, povišanimi vnetji v telesu, sladkorno boleznijo tipa 2 ... Večino fruktoze danes ne vnesemo s sadjem, temveč s predelanimi živili, predvsem problematične so sladke pijače, ki jim je dodan glukozno-fruktozni sirup, izdelan iz koruznega škroba. Pri vnosu fruktoze s sadjem zaužijemo še različne vitamine, minerale in antioksidante, ki telo branijo pred vnetnimi procesi, zato vnos fruktoze s sadjem ni problematičen. Seveda pa kot pri vseh živilih velja, da je zmernost lepa čednost.
Avtorica: Anja Bolha
Sveže e-novice ZPS, vsak petek
Ste z zanimanjem prebrali ta članek?
Prijavite se na e-novice ZPS za še več aktualnih in koristnih vsebin.
Politika varovanja osebnih podatkov
Sorodne objave
Nazaj na seznam objavPostanite član Zveze potrošnikov Slovenije
ZPS je neodvisna in neprofitna organizacija, že
več kot 30 let na strani potrošnikov.
Pridobite dostop do kakovostnih vsebin:
- Revija ZPStest: 12 številk v 10 izvodih, dostop le prek spleta ali z dostavo na dom
- Dostop do vseh testov in drugih plačljivih vsebin
- Pravno svetovanje pri potrošniških težavah
- Svetovanje o kakovosti in varnosti gospodinjskih aparatov ter zabavne elektronike
Že od 69,60 € / na leto
Primerjalne teste izdelkov in storitev financirajo člani ZPS s plačilom članarine. S plačilom posameznega testa tako tudi vi omogočate izvedbo primerjalnih testov. Zaradi zagotavljanja popolne neodvisnosti ZPS kot potrošniška, organizacija ne sprejema donatorskih in sponzorskih prispevkov podjetij.