10 nasvetov za varčno uporabo sušilnega stroja
19. september 2024
Sušilni stroji s toplotno črpalko porabijo tudi do 50 odstotkov manj električne energije kot kondenzacijski.
Dodaj vsebino med priljubljene
Za dodajanje vsebine med priljubljene potrebujete uporabniški profil. Brezplačna registracija
Sušilni stroji s toplotno črpalko so energijsko najbolj varčni med vsemi tipi sušilnih strojev, ker večji del odpadne toplote iz že navlaženega sušilnega zraka ponovno uporabijo za segrevanje suhega zraka.
V primerjavi s klasičnimi kondenzacijskimi, na primer, porabijo tudi do 50 odstotkov manj električne energije. Na leto lahko tako pri stroških za energijo v povprečju prihranimo 80 evrov.
Kljub temu so še vedno razmeroma velik porabnik energije, zato je dobro vedeti, kako jih čim bolj učinkovito uporabljati. Poiskali smo deset nasvetov, kako varčevati z električno energijo pri uporabi sušilnega stroja.
1. Najvišji energijski razred
Če boste sušilni stroj pogosto uporabljali, izberite takšnega, ki ima na energijski nalepki označen najvišji energijski razred. To zagotavlja majhno porabo električne energije. Nasvet velja tudi za druge naprave v gospodinjstvu.
2. V boben le dobro ožeto perilo
Da bo perilo čim bolje pripravljeno na sušenje, poskrbite, da bo po pranju v pralnem stroju najprej dobro ožeto. Priporočljivo število vrtljajev ožemanja je vsaj 800 na minuto, še bolje pa 1000 ali 1200 na minuto. Perilo bo tako v sušilnem stroju prej posušeno, kar pomeni tudi manjšo porebo električne energije. Previdnost vam svetujemo le pri bolj občutljivih materialih, premočno ožemanje jih lahko tudi poškoduje.
3. Za likanje ni nujno povsem suho perilo
Perila, posušenega v sušilnem stroju, običajno ni treba likati. Če pa ga boste likali, je celo bolje, da iz sušilnega stroja pride bolj vlažno, sicer ga boste morali dodatno vlažiti. V tem primeru zadostuje krajši čas sušenja oziroma izbira programa za lažje likanje. Ne pozabite: krajši kot je čas delovanja sušilnega stroja, manjša je poraba električne energije in stroški zanjo.
4. Pravilno razvrščeno perilo
Sodobni sušilni stroji imajo tipala, ki samodejno merijo, kako vlažno je perilo v sušilnem stroju. Sušilni stroj zaključi cikel sušenja, ko je povprečna vlažnost dovolj nizka. Da bi preprečili predolgo delovanje sušilnega stroja zaradi enega samega mokrega kosa, je najbolje, da perilo, preden ga vstavite v sušilni stroj, razvrstite po materialu in debelini.
5. Potratno polovično polnjenje bobna
Boben sušilnega stroja napolnite v skladu z navodili proizvajalca. Pri tem upoštevajte, da ne boste prav nič prihranili, če boste priporočeno količino perila razdelili na pol in sušili vsako posebej. Vsak posamezen cikel sušenja bo verjetno krajši, skupna poraba električne energije pa večja, ker bo moral stroj opraviti dva cikla.
6. Na primerno mesto
Tudi sama postavitev sušilnega stroja lahko vpliva na to, koliko električne energije bo porabil za delovanje. Če stoji preblizu stene ali pohištva in zrak ne more neovirano krožiti okrog njega, se lahko preveč segreje. Zrak v njem ne more več optimalno krožiti in poraba energije se poveča. Takšno kopičenje toplote je lahko celo nevarno, akumulirana toplota lahko v skrajnem primeru povzroči tudi požar.
7. Čiščenje filtrov
Med sušenjem perila se proščajo prosta tekstilna vlakna in se vrtinčijo po bobnu. Velika vlakna se ujamejo v glavni filter, ki je običajno preprosto dostopen na vratih sušilnega stroja, najdrobnejše delce pa lovi dodaten filter tik pred izmenjevalnikom. Oba filtra je treba res skrbno in pogosto čistiti, drugače se lahko stroj tudi pokvari. Nekateri modeli z alarmom opozorijo na nujnost čiščenja, še bolje pa je, da redno čiščenje postane rutina ob zagonu ali praznjenju stroja.
8. V času nižje tarife
Sušilni stroj (in druge večje gospodinjske aparate), če je mogoče, vklopimo v času najnižje tarife, ko je torej električna energija najugodnejša. Po novem načinu obračunavanja, je to le v času med 22 uro zvečer in 6 uro zjutraj, tudi med dela prostimi dnevi.
Če upoštevamo, da so vse naprave v gospodinjstvu v stanju pripravljenosti v povprečju 22 ur na dan, na leto porabijo okrog 300 kWh električne energije, kar pomeni, da se letni strošek za elektriko po nepotrebnem poveča za okrog 60 evrov. Torej: če je le mogoče, sušilni stroj (in druge naprave) vklopite brez uporabe časovnika, ko jih ne uporabljate, pa jih izključite iz omrežja.
9. Kadar je prazen, ga izklopimo
Bolje opremljeni stroji omogočajo nastavitev časovnika, tako da se sušilni stroj samodejno zažene takrat, ko je energija cenejša, denimo. V stanju pripravljenosti pa tudi sušilni stroji porabljajo energijo, čeprav malo. Priporočamo, da je zato stroj vedno izklopljen in ne v stanju pripravljenosti, kadar ne čaka na vklop z zamikom.
10. Program eko ni tako eko
Tudi vedno več modelov sušilnih strojev ponuja varčni program "eko." Neodvisni testi potrošniških organizacij so pokazali, da uporaba tega programa za sušenje perila resda prihrani nekaj malega električne energije, zanimivo je tudi, da je čas sušenja krajši (pri pralnih in pomivalnih strojih so programi eko običajno daljši) – a vse to na račun slabše posušenega perila. Zelo verjetno je, da boste sušilni stroj ponovno zagnali, s tem pa izničili prihranek varčnega programa.
Projekt CLEAR-X je financiran iz programa Evropske unije za raziskave in inovacije Obzorje 2020 (pogodba št. 101033682). Vsebina tega članka predstavlja izključno stališča avtorjev in je njihova izključna odgovornost. Ne odraža nujno stališč Evropske komisije in/ali Evropske izvajalske agencije za podnebje, infrastrukturo in okolje (CINEA). Evropska komisija in agencija ne prevzemata odgovornosti za morebitno uporabo informacij.
Sveže e-novice ZPS, vsak petek
Ste z zanimanjem prebrali ta članek?
Prijavite se na e-novice ZPS za še več aktualnih in koristnih vsebin.
Politika varovanja osebnih podatkov
Sorodne objave
Nazaj na seznam objavPostanite član Zveze potrošnikov Slovenije
ZPS je neodvisna in neprofitna organizacija, že
več kot 30 let na strani potrošnikov.
Pridobite dostop do kakovostnih vsebin:
- Revija ZPStest: 12 številk v 10 izvodih, dostop le prek spleta ali z dostavo na dom
- Dostop do vseh testov in drugih plačljivih vsebin
- Pravno svetovanje pri potrošniških težavah
- Svetovanje o kakovosti in varnosti gospodinjskih aparatov ter zabavne elektronike
Že od 69,60 € / na leto
Primerjalne teste izdelkov in storitev financirajo člani ZPS s plačilom članarine. S plačilom posameznega testa tako tudi vi omogočate izvedbo primerjalnih testov. Zaradi zagotavljanja popolne neodvisnosti ZPS kot potrošniška, organizacija ne sprejema donatorskih in sponzorskih prispevkov podjetij.