Junija 2019 smo anonimno, kot običajni potrošniki, v večjih slovenskih trgovinah kupili osem vzorcev papirnatih robčkov, pakiranih v priročne zavoje. Vzorce smo poslali v laboratorij, kjer smo preverili njihove mehanske lastnosti, opravili smo tudi test kemikalij in mikrobiologije.
Razpok (25 odstotkov skupne ocene)
V laboratoriju smo s posebno membrano izmerili, kakšna sila je potrebna za razpok papirja do pretrganja. S tem testom smo simulirali silo usekovanja.
Vpijanje tekočine (30 odstotkov skupne ocene)
Robčke smo na predpisan način potopili v vodo in izmerili čas do popolne potopitve. Po 30 sekundah smo jih potegnili iz vode, odcedili in stehtali. Razlika med težo mokrega in suhega robčka pomeni njegovo vpojnost. Ocena je sestavljena iz ocene hitrosti vpijanja in vpojnosti.
Kemikalije (5 odstotkov skupne ocene)
Izmerili smo fluorescenco in morebitno prehajanje na druge materiale. Opravili smo test vsebnosti formaldehida in preverili prenos antimikrobnih sestavin.
Mikrobiološke lastnosti (30 odstotkov skupne ocene)
V laboratoriju smo preverili (morebitno) prisotnost aerobnih mezofilnih bakterij na površini robčkov in sporogenih bakterij v robčkih. Prav tako smo preverili morebitno pojavljanje plesni ali kvasovk. Odkrili jih nismo v nobenem vzorcu.
Označevanje (10 odstotkov skupne ocene)
Preverili smo embalažo robcev in iskali predvsem informacije o tem, ali ustrezajo kateremu od okoljskih certifikatov (Ecolabel, marjetica ...). Prav tako smo preverili, ali je označeno, da je surovina, torej papir, pridobljena iz trajnostnih virov (certifikata FSC ali PEFC). Točke smo odbili vzorcem, ki so vsebovali trditve, ki bi lahko zavedle potrošnike (na primer "dermatološko testirano").