Spletna stran Zveze potrošnikov Slovenije je zaznala, da uporabljate star brskalnik s katerim ogled strani ni možen. Za ogled prosimo naložite sodoben brskalnik ali posodobite obstoječega.

Zveza potrošnikov Slovenije

02. november 2020

Primerjava cen za enoto vam lahko pomaga prihraniti denar pri nakupovanju živil.

Kaj so cene za enoto?
Cene za enoto so sistem označevanja, ki nam pomaga najti izdelek z najboljšo vrednostjo za naš denar. Z uporabo standardnih merskih enot lahko enostavno primerjamo cene izdelkov, ne glede na njihovo velikost, znamko, način pakiranja ali prodaje.

Cena za enoto izdelka je cena izdelka skupaj z davkom in z vsemi drugimi dajatvami za en kilogram, en liter, en meter, en kvadratni meter ali en kubični meter izdelka ali za neko drugačno posamično enoto količine, ki se splošno in običajno uporablja pri prodaji določenih izdelkov.

V večjih trgovinah z živili, katerih kvadratura presega 500 m2, mora biti glede na Pravilnik o načinu označevanja cen blaga in storitev poleg prodajne cene na ali ob izdelku prikazana tudi cena za enoto. Za pakirana živila, ki se prodajajo po masi, je cena za enoto prikazana v enoti mase. Na primer, cena za enoto riža je prikazana na kilogram (1,98 €/kg) . Tekočine so določene glede na prostornino. Na primer, cena na enoto embalirane vode je prikazana na liter (0,34 €/l).

Ceno za enoto lahko uporabite za primerjavo med:

  • različnimi blagovnimi znamkami;
  • akcijskimi in običajnimi cenami;
  • različnimi trgovci z živili, vključno s spletnimi trgovinami;
  • pakiranimi izdelki in izdelki v `razsutem stanju´ (pakiran riž in na `kilogram´);
  • različnimi velikostmi in vrstami pakiranja (200 gramov – kilogramsko pakiranje);
  • svežimi, zamrznjenenimi posušenimi ali konzerviranimi izdelki (sadje in zelenjava);
  • podobnimi izdelki z enakim namenom uporabe (na primer različnimi vrstami testenin);
  • različnimi oblikami izdelka (sir v kosu, rezinah, kockah, nariban,...).

Kako preveriti in primerjati cene za enoto ter prihraniti denar?
Pri nakupu živil v trgovini sledite naslednjim korakom:
1. Poiščite želeni izdelek.
2. Preverite njegovo ceno za enoto.
3. Primerjajte to ceno s ceno za enoto istega ali podobnega izdelka druge znamke ali velikosti pakiranja.
4. Izberite cenejšega oziroma kvalitetnejšega za ceno primerljive kakovosti.

POZOR! Ni vedno cenejša izbira, najboljša izbira! 
Pri izbiri med izdelki različnih trgovskih in blagovnih znamk upoštevajte tudi podatke v hranilni tabeli in seznam sestavin. Pri razumevanju podatkov v hranilni tabeli si lahko pomagate z aplikacijo Veš kaj ješ, ki bo podatke o sladkorju, maščobi, nasičenih maščobnih kislinah in soli obarvala v barvah semaforja in vam na ta način pokazala ali je cenejši izdelek tudi hranilno ustrezen. Brezplačno si jo lahko naložite prek povezave: https://veskajjes.si/.

Kje najdem ceno za enoto?
Cena za enoto je največkrat na cenovki izdelka na prodajni polici pod izdelkom na katerega se nanaša. Zapisana je z bolj drobno pisavo, kot prodajna cena izdelka. Cene za enoto so na voljo tudi pri spletni prodaji izdelkov.

cenovka

Ali veste?
Tudi pri naših testih in tržnih pregledih vedno primerjamo cene za enoto izdelka, večinoma je to kilogram ali liter. Več si lahko pogledate na naši spletni strani www.zps.si ter v reviji ZPStest.

Nekaj primerov primerjav cen med različnimi blagovnimi znamkami:

IZDELEK: 100 % ARAŠIDOV NAMAZ Cena na izdelek (€) Masa izdelka
(g)
Cena na enoto (€/kg)
Alnatura, bio arašidova kaša 2,29 250 9,16
GO ON, arašidovo maslo, kremno 4,79 500 9,58
Gourmet, kremni arašidov namaz (Hofer) 2,89 290 9,97
Odlično, kremni arašidov namaz 3,03 300 10,10
Rok's peanut butter 5,29 300 17,63

 

IZDELEK: SENDVIČ S TUNO Cena na izdelek (€) Masa izdelka
(g)
Cena na enoto (€/kg)
AS, sendvič z namazom tune, kitajskim zeljem in koruzo 2 270 7,41
Mminute, sendvič s tuno minute 2,79 290 9,62
Hofer GOOD Choice, sveži sendvič TUNA 1,99 200 9,95
Mercator, štručka s sezamom, majonezni namaz, tuna, koruza in paradižnik 1,99 190 10,47
Montana +, sendvič s tunino 2,39 150 15,93
Žito, s kosi tune 3,69 210 17,57
Tvojih 5 minut , sendvič tuna 3,60 180 20,00
Spar toGO, sendvič s tuno, brez glutena  3,49 150 23,27
Tvojih 5 minut , sendvič tuna 3,65  150 24,33
Soel, sendvič tuna, brez glutena 5,49 150 36,60

 

IZDELEK: ČEVAPČIČI Cena na izdelek (€) Masa izdelka
(g)
Cena na enoto (€/kg)
Hofer BBQ 2,75 480 5,73
Lidl 2,75 480 5,73
Eurospin  3,01 503 5,98
Mercator 3,19 480 6,65
Mesnica Mercator Šiška 4,49 642 6,99
Spar BBQ 3,49 480 7,28
Ave 5,39 720 7,48
Tuš 3,79 480 7,89
Z'dežele 9,49 960 9,89 9,49 960 9,89
Anton 5,19 480 10,81

Cene izdelkov so preverjene v sklopu tržnih pregledov in testov v drugi polovici leta 2020.

Umik in odpoklic izdelkov

Več

Ostanite obveščeni

Spremljajte novosti, članke in obvestila ZPS - prijavite se na tedenske novičke. Vaši osebni podatki bodo varovani v skladu z Zakonom o varovanju osebnih podatkov. Od prejema novičk se lahko kadarkoli tudi odjavite.

ČLANI ZPS VEDO VEČ

SPOZNAJTE PREDNOSTI ČLANSTVA