
- Podrobnosti
V skladu s Pravilnikom o zahtevah za vgradnjo kurilnih naprav (Uradni list RS, št. 100/13 in 61/17) morajo biti od 1. januarja 2017 vsi bivalni prostori, v katerih delujejo od zraka odvisne male kurilne naprave, opremljeni z javljalniki ogljikovega oksida (CO). Kakovostna naprava z zvočnim signalom pravočasno opozori na povišane koncentracije tega tihega ubijalca v prostoru, a naši britanski kolegi ugotavljajo, da je na trgu veliko nezanesljivih, ki svojo nalogo slabo opravljajo ali pa sploh ne.
Sodelavci britanske potrošniške organizacije Which? so lani preizkusili učinkovitost javljalnikov CO in za kar petino na testu preizkušenih modelov nakup odsvetujejo, saj se je izkazalo, da je njihovo delovanje nezanesljivo in lahko ogrozi življenje uporabnikov. Ogljikov oksid (bolj razširjeno poimenovanje je ogljikov monoksid) je namreč strupen in gorljiv plin brez barve, vonja in okusa, kar pomeni, da ga človek s svojimi čutili ne more videti, okusiti ali vonjati. Javljalnik CO je zato najboljši pripomoček, ki z zvočnim signalom in rdečo lučko pravočasno opozori na preseženo dovoljeno vrednost CO v prostoru.
Za javljalnik z baterijskim napajanjem in preprosto montažo, s sedemletno življenjsko dobo in sedemletno garancijo bo treba odšteti približno 30 evrov, za model z desetletno življenjsko dobo in garancijo okrog 20 evrov več, za bolj izpopolnjene pametne modele, ki omogočajo povezavo s pametnim telefonom, pa tudi več kot 100 evrov. Na voljo so še kombinirane naprave, ki v enem ohišju združujejo javljalnik CO in dima, zanje bo treba odšteti okrog 45 evrov. Za ta znesek dobite napravo z elektrokemičnim tipalom za CO in fotoelektričnim tipalom za dim, z desetletno življenjsko dobo in garancijo.
Ponudba javljalnikov na našem trgu je razmeroma velika, zato je na mestu vprašanje, katerega oziroma kakšnega kupiti. Na Tržnem inšpektoratu RS priporočajo, da izberete javljalnik CO, ki:
- je opremljen s podatki o proizvajalcu ali dobavitelju ali blagovni znamki;
- ima oznako CE;
- je opremljen z nazivom in modelom proizvoda;
- ima označen tip plina, ki ga zazna;
- ima priložena navodila za namestitev in uporabo ter menjavo baterij v slovenskem jeziku, v katerih je navedeno tudi, kakšna so vizualna in zvočna opozorila ter kako postopati v primeru alarma;
- ima označen standard EN 50291-1, ki velja za električne naprave za odkrivanje CO.
Našteto bi moralo zadostovati za nakup varne in kakovostne naprave, a test naših britanskih kolegov je pokazal, da ni vedno tako. Res je, da morajo izdelki na testu potrošniških organizacij prestati stroga preverjanja, ponavadi strožja, kot to zahtevajo standardi, a to ni opravičilo, da je bila petina testiranih javljalnikov CO neustreznih.
Najpogostejši razlogi za povišane koncentracije CO v prostoru
Kaj storiti, ko se sproži alarm CO?
|
Posledica nekajurne izpostavljenosti CO v vrednostih med 50 in 150 ppm je glavobol, po dveh do treh urah izpostavljenosti vrednostim 200 ppm se pojavijo omotičnost, slabost, vrtoglavica. Koncentracije CO, ki presegajo 400 ppm, že ogrožajo življenje odraslega človeka.
Pri vsakem izdelku so v laboratoriju med drugim preverili, kako se odziva na različne koncentracije CO – pri 30 ppm se javljalniki običajno ne odzivajo, na vrednost 50 ppm naj bi opozorili po 60 do 90 minutah, na vrednost CO 100 ppm po 10 do 40 minutah, pri vrednosti 300 ppm pa se mora zvočni signal alarma sprožiti v treh minutah. Test so pri vsaki vrednosti CO ponovili po treh mesecih in primerjali rezultate. Preverili so tudi glasnost javljalnikov (zvočni signal mora biti dovolj glasen, da se ga sliši povsod po stanovanju oziroma hiši) ter navodila za uporabo in namestitev.
Med izdelki, ki jih naši angleški kolegi priporočajo za nakup, smo jih nekaj našli tudi pri nas.
Opremljen je z zapečateno baterijo, ki ima življenjsko dobo sedem let, kar pomeni, da je ves ta čas ne bo treba zamenjati. Po sedmih letih se izteče tudi življenjska doba naprave, na kar uporabnika opozori signalna lučka.
|
Digitalni javljalnik ima vgrajeno litijevo baterijo, ki mu zagotavlja dovolj električne energije za 10-letno življenjsko dobo. Baterije torej ni treba menjati, bo pa teba po desetih letih zamenjati javljalnik.
|
Javljalnik ima 10-letno življenjsko dobo, garancija je pet let, kolikor je življenjska doba dveh priloženih baterij (AAA), potem jih je treba zamenjati, na kar opozori signalna lučka. Opremljen je tudi s kontrolnimi lučkami za napajanje, alarm in morebitne napake v delovanju.
|
Baterije (3 x 1,5 V, AA) bo sicer treba zamenjati vsake dve do tri leta, vendar je življenjska doba elektrokemičnega tipala za CO in s tem javljalnika deset let. Preprost za uporabo in namestitev.
|
Napredno elektrokemično tipalo zazna presežene vrednosti CO v prostoru, optično tipalo pa dim. Javljalnik ustreza vsem zahtevanim evropskim standardom, napaja ga 9V-baterija (ko se izprazni, javljalnik na to opozori), namestiti ga je mogoče na steno ali na strop, ima 10-letno garancijo.
|
Avtorica: Barbara Primc