
- Podrobnosti
Po vzoru izdelovalcev pametnih telefonov tudi izdelovalci televizorjev vsako leto predstavijo nove modele, zato so razlike v primerjavi z leto ali dve starejšimi manj izrazite, dostikrat tudi ne nudijo otipljive dodane vrednosti. Nakup naj bo zato predvsem racionalen, upoštevajte tudi, da boste nov televizor verjetno uporabljali najmanj naslednjih sedem let.
|
Lani smo na mednarodnem primerjalnem testu pametnih televizorjev opazili, da so bili skoraj vsi z zaslonsko tehnologijo OLED boljši tudi od najbolj izpopolnjenih zaslonov LCD oziroma predvsem Samsungovih televizorjev, ki jih tržijo pod sicer nekoliko zavajajočo oznako QLED. Kljub tehnološki podrejenosti pa tehnologija LCD očitno še ni rekla zadnje besede. Samsung je namreč tehnologijo kvantne pike izpopolnil, tako da so se njegovi televizorji zavihteli tik za LG-jevimi z zasloni OLED, ki so že tretje leto zapored trdno na vrhu. Manjše presenečenje, torej, kajti laboratorijsko testiranje je za vse enako, nekateri strokovnjaki pa so zaslonsko tehnologijo OLED videli najmanj korak pred vsemi drugimi.
Televizorje z bolj ali manj nadgrajenimi zasloni LCD imajo v ponudbi vsi. Čeprav ne spadajo v sam vrh, ta je rezerviran za naprave z zasloni OLED, gre še vedno za dobro ocenjene naprave, največkrat cenovno uvrščene tik za najdražjimi. Zaslon OLED sam po sebi ni zagotovilo za dobro oceno, saj se je najslabši s skupno oceno dobro (61 točk) uvrstil nekje na sredino preglednice, v kateri je več kot 600 izdelkov. Tu smo že pri naslednji značilnosti trga, na katerem je ogromno modelov, ki se med seboj razlikujejo v malenkostih ali pa še to ne – včasih nekaj različnih črk v imenu pomeni le, da gre za identičen televizor z oznakami za različne trge. Za trg televizorjev je značilno še, da so novi modeli v ponudbi leto ali največ dve, nato jih zamenjajo novejši. Pri tem ni nujno, da ti prinašajo kakšne tehnološke ali funkcionalne izboljšave.
Zadnji rezultati testiranja: na voljo so ne samo podrobni rezultati testa, pač pa tudi najpomembnejši tehnični podatki. Da bo odločitev še lažja, lahko do pet televizorjev postavite v vrsto enega zraven drugega in jih primerjate tako rekoč z ramo ob rami. Rezultati za 652 televizorjev različnih dimenzij, 211 jih je na voljo tudi v Sloveniji. In še: dodali smo veliko koristnih informacij in nasvetov ter članek iz revije ZPStest.
Vsebina le za člane ZPS
in kupce tega članka
Če ste član, vstopite
Pozabljeno geslo?Postani član
paket INTERNET
4 x 16,00 € / leto
Člani imajo dostop do rezultatov VSEH testov, potrošniškega pravnega svetovanja in revije ZPStest.
Več o članstvu