
- Podrobnosti
Potrošniške organizacije že več let redno testiramo stenske naprave v tako imenovani split izvedbi(z notranjo in zunanjo enoto). Kot običajni potrošniki v trgovini kupimo naprave z močjo 2,5 in 3,5 kW, katerih uporaba je v gospodinjstvih najbolj razširjena.
Poletja so čedalje bolj vroča in dni, ko sonce pripeka z veliko močjo, je vedno več, kar je (logična) posledica podnebnih sprememb. Brez klimatske naprave zato skoraj ne gre več. O nakupu razmišljajo celo tisti, ki so jim ves čas nasprotovali, češ da je nakup še enega velikega porabnika električne energije zaradi nekaj vročih dni na leto nesmiseln in negospodaren. Temu sicer ne moremo oporekati, a po drugi strani je prednosti, ki odtehtajo to pomanjkljivost, kar nekaj.
Dejstvo je, da nam klimatska naprava poleti zagotovi prijetno temperaturo v hiši ali stanovanju ter svež, čist in ravno prav vlažen zrak. Pozno jeseni, ko še ni smiselno zagnati ogrevalnega sistema, lahko z njo prostore tudi ogrejemo.
Že tretje leto zapored noben izmed testiranih modelov ni dobil ocene zelo dobro, a s skupno oceno 79 se je temu letos v razredu 2,5-kilovatnih naprav močno približal model LG F09MT NSM. Močnejše 3,5-kilovatne naprave tradicionalno dobivajo slabše ocene, saj za delovanje porabijo več energije, a tudi v tem razredu najdemo dobro ocenjene naprave.
Preverite v primerjalniku |
![]() |
![]() |
Pripombe, komentarji, vprašanja? Pišite nam na Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate. |
Na splošno bi sicer lahko rekli, da so klimatske naprave vedno bolj učinkovite in dosegajo čedalje boljše izkoristke, a prav veliko dlje na tem področju verjetno ne bo šlo več. Proizvajalci zato več pozornosti namenjajo dodatnim funkcijam, ki uporabniku zagotavljajo kar največ udobja. Marsikdo se zato ob pregledovanju ponudbe znajde v zadregi: kakšno oziroma katero napravo izbrati?
Kako izbrati ustrezno močno klimatsko napravo?
Od klimatske naprave pričakujemo, da bo prostor učinkovito hladila, po potrebi tudi ogrela, hkrati pa poskrbela za čist in ustrezno vlažen zrak v prostoru. To so osnovne funkcije, ki pa nam ne pomagajo veliko, če nismo izbrali ustrezno močne naprave.
Premalo močna ne zmore ohladiti prostora, premočna porabi preveč električne energije in je zato manj učinkovita. Pri izbiri moči je treba upoštevati več dejavnikov, med katerimi so najpomembnejši velikost prostora, lega in toplotna izolacija stavbe, število ljudi, ki se običajno zadržujejo v prostoru, ter število in moč naprav, ki v prostor oddajajo toplotno energijo.
Na splošno velja, da za običajno visok prostor (2,5 metra), velik do 40 kvadratnih metrov, zadostuje 2,5-kilovatna naprava. Za večjega (do 55 kvadratnih metrov) potrebujemo 3,5-kilovatno. Ta je prava izbira tudi, če v prostor večji del dneva sije sonce, enako velja, če je stavba slabše izolirana in so vgrajena še stara okna, ki slabo tesnijo.
Inverterska tehnologija in dodatne funkcije
Vse naprave, ki smo jih testirali, so inverterske, s samodejno regulacijo moči kompresorja, ki se spreminja glede na temperaturo v prostoru. Klimatska naprava torej deluje le s toliko moči, kolikor je potrebno, da doseže in vzdržuje nastavljeno (želeno) temperaturo v prostoru.
Poleg osnovnih funkcij vsi testirani modeli ponujajo številne dodatne, kot so razvlaževanje ali vlaženje zraka, čiščenje in filtriranje zraka, odstranjevanje alergenov in podobno.
Večina jih je opremljena z brezžičnim vmesnikom, ki omogoča upravljanje na daljavo, z različnimi tipali, ki zaznavajo število ljudi v prostoru in temu prilagodijo delovanje, nekateri modeli omogočajo tudi samodejno optimiziranje različnih načinov delovanja na podlagi analize vzorcev uporabe prostora.
Večina naprav ima ločene (dvojne ali celo trojne) lopute za usmerjanje zraka in več ventilatorjev, ki poskrbijo, da se tok izpihanega zraka enakomerneje razporedi v prostoru. Eden od proizvajalcev ponuja tudi rešitev za problem neprijetnega pihanja: zrak se v prostor širi skozi več tisoč mikroskopsko majhnih luknjic, tako da uporabnik sploh ne občuti prepiha.
Vse naštete funkcije in dodatki seveda niso zastonj, ampak v precejšnji meri vplivajo na ceno izdelka. Cene za dobre in učinkovite 2,5-kilovatne naprave se začnejo pri približno 1300 evrih (skupaj z osnovno montažo), dobro ocenjeno pa dobimo tudi za okrog 1000 evrov.
Premisliti velja torej, kaj od naštetega potrebujemo in kaj bomo v resnici tudi uporabljali. Če nam težave povzročajo že najbolj preproste aplikacije na pametnem telefonu, ni nobene potrebe, da si omislimo klimatsko napravo z brezžičnim vmesnikom in upravljanjem prek aplikacije, na primer.
Ne spreglejte podatkov na energijski nalepki
Na energijski nalepki sta med drugim navedena podatka o letni porabi energije za hlajenje in ogrevanje. Razlike med na testu dobro ocenjenimi 2,5-kilovatnimi napravami so precejšnje: pri hlajenju je razpon od 93 (prvouvrščena klima LG F09MT NSM) do 131 kWh na leto (Atlantic/Fujitsu Takao M1-ASYG09KPCA).
Poraba energije za ogrevanje se pri testiranih modelih v tem razredu giblje od 659 do 840 kWh, izstopa pa zmagovalka LG z letno porabo kar 1016 kWh. V razredu močnejših naprav se poraba energije za hlajenje giblje od 137 do 198 kWh, za ogrevanje pa od 686 do 913 kWh.
Za vse tiste, ki pri izbiri klimatske naprave dajejo prednost energijski učinkovitosti, sta lahko vodilo pri nakupu tudi kazalnika SEER (Seasonal Energy Efficiency Ratio – sezonsko hladilno število) in SCOP (Seasonal Coefficient of Performance – sezonsko grelno število). Čim višji sta vrednosti, tem manj energije bo klimatska naprava porabila za hlajenje oziroma ogrevanje.
Kazalnik SEER pove, kakšen je sezonski izkoristek pri hlajenju. Naprava z višjim sezonskim hladilnim številom 9,4, na primer, bo v enakih razmerah za hlajenje porabila skoraj dvakrat manj energije kot naprava s SEER 5,1.
Kazalnik SCOP pa nam pove, kakšna je njena sezonska učinkovitost pri ogrevanju: SCOP 5,1 pomeni, da bo za ogrevanje iz 1 kW porabljene energije v povprečju ustvarila 5,1 kW toplote.
Besedilo: Barbara Primc
Preverite v primerjalniku |
![]() |
![]() |
Pripombe, komentarji, vprašanja? Pišite nam na Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate. |