
- Podrobnosti
Prenosne klimatske naprave so občutno manj učinkovite kot stenske, precej glasnejše in le redke imajo tudi funkcijo ogrevanja, a so kljub temu za marsikoga praktična in edina rešitev za hlajenje v vročih dneh. Denimo za najemnike stanovanj, katerih lastniki ne želijo imeti stenske klimatske naprave, in za tiste, ki stenske različice ne smejo ali ne morejo namestiti iz drugih razlogov.
Naši francoski kolegi so pred kratkim testirali 27 prenosnih klimatskih naprav, pet modelov smo našli tudi pri nas. Podobno kot pred dvema letoma so ugotovili, da proizvajalci pri laboratorijskih preizkusih energijske učinkovitosti upoštevajo merila, ki so jim bolj »pisana na kožo« in zaradi katerih se naprave uvrstijo v višji energijski razred. Ponovno so se namreč pokazala velika odstopanja med porabo energije, navedeno na energijski nalepki, in porabo, ki smo jo izmerili na testu.
Potrošniške organizacije že dlje časa opozarjamo, da so preizkusi, ki jih opravljajo proizvajalci, preveč »preprosti« in ne upoštevajo posebnosti delovanja naprav v resničnih razmerah. Poleg tega je pri izračunu kazalnika EER (energy efficiency ratio), ki nam pove, kako učinkovita je naprava med hlajenjem (višja vrednost pomeni boljšo učinkovitost), dopustna 10-odstotna toleranca. Kaj to pomeni v praksi?
Pri prenosni klimi, ki se je na podlagi podatkov proizvajalca uvrščala v energijski razred A, smo na testu izmerili precej manjšo hladilno moč in občutno večjo porabo energije – na podlagi naših meritev bi se uvrstila v razred C. Ker pa način izračuna, ki ga uporabljajo proizvajalci, dopušča 10-odstotno toleranco, je naprava v energijski razred razvrščena v »skladu s pravili«. Res je sicer, da deluje le nekaj dni na leto, a deset odstotkov večje porabe energije ne gre kar tako zanemariti. Če je energijska učinkovitost naprave za vas ključnega pomena, raje razmislite o stenski različici.
Čim bliže oknu
Cene prenosnih klimatskih naprav se začnejo pri 250 evrih, najdražje stanejo toliko kot stenske – okrog 1200 evrov. Glavna prednost v primerjavi s stenskimi je, da jih lahko prestavljate iz prostora v prostor, a v praksi naprava največkrat ostane v enem prostoru. Namestitev je preprosta – pomisliti je treba le, kam in kako boste usmerili cev, ki odvaja topel zrak. Idealno je, če je v zidu že luknja, skozi katero speljete cev. Lahko pa jo speljete skozi priprto okno, pri čemer je treba vzeti v zakup, da se bo prostor ohlajal počasneje, saj bo vanj prihajal topel zunanji zrak.
Naprava naj bo čim bliže oknu. Cev, ki odvaja topel zrak in hkrati seva toploto nazaj v prostor, bo tako čim krajša. Cev naj bo nameščena čim bolj vodoravno – pri navpično nameščeni ali zaviti obstaja nevarnost povratnega toka toplega zraka (in morebitne kondezirane vlage) v ohišje naprave, kar zmanjšuje njeno učinkovitost in lahko povzroči okvare.
Na voljo so tudi naprave brez odvodne cevi, pri katerih ventilator potegne zrak v zadnji del naprave. Zrak prehaja skozi mokro porozno membrano, kjer vlaga izhlapi, ohlajen zrak pa nato ventilator potisne v prostor na sprednji strani. Te naprave niso primerne za prostore z velikim deležem vlage.
Kako močno napravo kupiti?
Na splošno velja, da je za prostor, velik do 25 m², potrebna minimalna moč 2,5 kW. Do 40 m² velik prostor bo zmogla hladiti 3,5-kilovatna naprava, večjega pa naprava z močjo 4,5 ali 5 kW.
Naš test je sicer pokazal, da podatki na energijski nalepki niso najbolj zanesljivi, a vseeno – pri izbiri naprave bodite pozorni na kazalnik EER. Deklarirana hladilna moč in poraba energije sta (kljub nezanesljivosti) še vedno pomembna kazalnika, čeprav so razlike v porabi energije med modeli razmeroma majhne.
Po podatkih proizvajalca je hladilna moč naprave 2,5 kW, raven zvoka 64 dB in spada v energijski razred A++. Po naših merilih se uvršča v razred A+, ker pa standard dopušča 10-odstotno odstopanje, je razred ustrezno označen. Tehnologija Real Feel po navedbah proizvajalca zagotavlja optimalno udobje pri hlajenju v kombinaciji z razvlaževanjem. Ima LCD-zaslon, funkcijo razvlaževanja, prezračevanja, časovnik, tri hitrosti prezračevanja, daljinski upravljalnik. Pretok zraka (308 m3/uro) se lahko prilagodi samodejno. Uporablja okolju prijazen plin R290.
|
Z močjo 3 kW zmore hladiti do 110 m3 velik prostor. Označen je energijski razred A, kar je potrdil tudi naš test. Izolacija motorja po navedbah proizvajalca zagotavlja za 50-odstotkov manj hrupa v primerjavi z drugimi modeli. Na voljo je več hitrosti prezračevanja, ima pregleden LED-zaslon, funkcijo razvlaževanja, 24-urni časovnik, daljinski upravljalnik. Hladilni plin je R290.
|
Naprava je reverzibilna, zato lahko z njo tudi ogrevamo. Lahko se poveže z Wi-Fi, opremljena je s časovnikom in daljinskim upravljalnikom, ima funkcijo razvlaževanja, uporablja hladilni plin R290. Hladilna moč je velika, temperatura izstopnega zraka je zelo nizka, zato prostor zelo hitro ohladi, hladen zrak je enakomerno razporejen. Preprosta uporaba.
|
Po podatkih proizvajalca je hladilna moč 2,9 kW, raven hrupa 63 dB, energijski razred pa A+. Glede na rezultate naših meritev spada v razred B, ob upoštevanju tolerance pa zgolj v razred A.
|
S hladilno močjo 2,6 kW in ravnjo hrupa 64 dB se po navedbah proizvajalca uvršča v energijski razred A. Glede na naše meritve spada v razred C, ob upoštevanju tolerance pa v razred B. Pretok zraka se prilagaja vodoravno in navpično (ročno ali samodejno).
|
Različne funkcije
Tudi prenosne klime sušijo zrak, nekatere imajo funkcijo za samodejno uravnavanje vlažnosti v prostoru. Zmogljivost razvlaževanja je pri večini 24 litrov na dan. Med uporabnimi funkcijami velja omeniti še samodejni nadzor temperature zraka v prostoru, samodejni ponovni zagon v primeru izpada električne energije (pri čemer se ohranijo nastavljene nastavitve) in samodejno diagnosticiranje napak. Običajno je mogoče nastaviti dve hitrosti delovanja ventilatorja, pri boljših modelih tri, usmerjevalnike zraka je mogoče usmeriti navzgor ali navzdol.
Vgrajene imajo različne filtre. Filter z aktivnim ogljem učinkovito odstranjuje neprijetne vonjave, medtem ko elektrostatični zadrži prašne delce, cvetni prah in bakterije. Za učinkovito delovanje je treba filtre redno čistiti (nekateri so pralni) in po potrebi zamenjati. Večina modelov ima vgrajen 24-urni časovnik, zaslon LCD ali LED in daljinski upravljalnik.
Prenosne klime so občutno glasnejše kot stenske, zato velja pri izbiri preveriti, ali ima naprava funkcijo za bolj tiho delovanje (»night«, »sleep« ali »silence«). Ta omogoča, da se njena moč zvečer postopoma zmanjšuje – res je sicer, da bo postopoma naraščala tudi temperatura v prostoru, a boste lažje zaspali, saj bo naprava povzročala manj hrupa.
Prenosna klima naj bo izhod v sili Vemo, da so prenosne klime manj učinkovite od stenskih, a včasih so edina možnost. Na kaj paziti pri nakupu? Katere so najpogostejše napake pri izbiri? Na kaj paziti pri nameščanju, da bo čim bolj učinkovita? Kaj kot energetski svetovalec menite o teh napravah? |
Avtorica: Barbara Primc