Ali je drevo v loncu res bolj trajnostna izbira? Ali je poreklo pomembno? In kaj storiti z njim po praznikih, kam ga lahko odvržete, kam presadite, če je še živo? Kako trajnostne so posamezne izbire božičnih oziroma novoletnih dreves, smo povprašali Zavod za gozdove Slovenije (ZGS).

KAZALO

tržnici božičnih dreves se deček se dotika iglic na smreki

V predprazničnem času ponudba božičnih oziroma novoletnih dreves ni majhna. Na prodaj so na tržnicah in v večjih trgovskih centrih, pri spletnih ponudnikih lahko naročimo dostavo na dom.

Tudi izbor je zelo pester, od avtohtonih smrek in jelk do uvoženih iglavcev iz drugih dežel, da umetnih drevesc iz različnih materialov sploh ne omenjamo. A ko ob nakupu poskušate upoštevati trajnostne cilje in vas v resnici skrbi za okolje, izbira ni več preprosta.

Domača gozdna drevesa

Domača gozdna drevesa, posekana za okras in označena s plombo ZGS, spadajo med najbolj trajnostne izbire.

Med njimi prevladuje navadna smreka, letos pa bodo označena z modro nalepko z napisom "Darilo gozda vašemu domu", ki kupce ozavešča, da je uporaba navadne smrečice, pridobljene iz lokalnega okolja, v skladu z usmeritvami ZGS naravi najbolj prijazna oblika božično-novoletne okrasitve.

Gre za smrečice iz gozdov in drugih gozdnih površin, na primer z opuščenih kmetijskih površin, s površin pod daljnovodi, cestnih brežin ter iz nasadov smrečic na kmetijskih površinah za namen vzgoje okrasnih drevesc.

Moški in dva otroka z novoletnim drevesom v nasadu jelk.

Posekali bi jih tudi sicer, tako pa še kratek čas razveseljujejo ob praznikih. Gre za lokalne vire, zato tudi prevoz najmanj obremenjuje okolje.

Po praznikih jih odložite na kompost oziroma primerno razrezana v rjavi zabojnik za biološke odpadke ali med zeleni odrez.

Tuje drevesne vrste

Okrasna drevesa tujih drevesnih vrst, posekana za okras, so najpogosteje v ponudbi v trgovskih centrih s tujimi lastniki (Bauhaus, Obi ...). Njihove prednosti so nizka cena in estetske lastnosti, saj imajo bolj goste veje, manj smolijo in iglice z njih pozneje odpadejo.

S trajnostnega vidika so manj primerna, ker so pridelana v intenzivnih nasadih, ter zaradi dolgih transportnih poti. Lahko vsebujejo tudi škodljive tuje organizme, ki ogrožajo domače gozdne vrste.

Po praznikih jih zato ne smete odvreči v naravo, kar je v Sloveniji pogosta neprimerna praksa. Tako kot okrasna drevesa domačih drevesnih vrst spadajo med biološke odpadke.

Drevesa v loncih

Gojena drevesa v loncih so v zadnjih letih močno oglaševana trajnostna izbira. Najprej drevo živi z vami, po praznikih pa ga lahko podarite, posadite na vrtu ali vrnete prodajalcu.

Vendar strokovnjaki opozarjajo, da trajnostnih navedb ne smemo jemati zlahka. Trajnost gojenega drevesa je najprej odvisna od načina gojenja. 

Če je bilo vzgojeno v loncu in ima ustrezno razvit koreninski sistem, ima ob ustrezni oskrbi večje možnosti za preživetje kot drevo, ki je raslo na prostem in so ga presadili v lonec tik pred prodajo.

Ženska na tržnivi kupuje božično drevo v rdečem loncu

Okolje obremenjuje tudi lonec, ki je najpogosteje iz plastike. 

Ne sadite jih na javne površine

Dreves v loncih, ki so preživela praznike, ne smete samovoljno saditi na javne površine – parke, sploh pa ne v gozdove, čeprav gre za domače drevesne vrste. Lahko pa jih posadite na domačem vrtu.

Umetna drevesa

Drevesa iz umetnih plastičnih mas so seveda manj trajnostna zaradi uporabljenih materialov in vpliva transporta, saj jih najpogosteje izdelajo v državah daljne Azije.

Če ga že imate, ga je najbolje uporabiti čim večkrat. Ko se ga naveličate, ga poskusite izmenjati ali podariti nekomu, ki ga bo uporabljal še nekaj nadaljnjih let.

Umetna drevesa iz drugih materialov, kot so les in reciklirani materiali, so lahko bolj trajnostna, vpliv pa se razlikuje od izdelka do izdelka. 

Na koncu življenjske dobe tako drevo spada med kosovne odpadke.

Vejevje

Za trajnostno okrasitev lahko uporabite veje smreke ali drugih drevesnih vrst, ki jih primerno razpostavite in okrasite. Tudi veje za praznično okrasitev je mogoče dobiti na trgu.

Z njimi boste pričarali enako čaroben občutek praznikov z vonjem po smrekovini, iglicah in smoli, ne da bi vas ob tem preganjala slaba vest, da je zaradi vas nekje padlo drevo.

Ženska z vejami jelke doma izdeluje novoletni veneček

Kako praznično drevo ohraniti sveže? 

Odrezano drevo postavite v namensko stojalo, v katerem je deblo v stalnem stiku z vodo. Vodo redno dolivajte.

Drevo v loncu redno zalivajte in hranite skladno z navodili prodajalca.

Drevo slabo prenaša temperaturne šoke, najbolj mu ustreza postavitev na hladnem balkonu ali terasi.

Če ga vseeno nameravate postaviti na toplo, mu omogočite postopno prilagajanje. Najprej ga za kakšen dan postavite v hladnejšo garažo, potem za dan ali dva na malo toplejši hodnik in šele na koncu v toplo sobo.

Postavite ga v najbolj hladen del prostora, po možnosti v bližino oken, vendar ne ob grelno telo.

Avtor: Črt Breskvar

Postanite član Zveze potrošnikov Slovenije

ZPS je neodvisna in neprofitna organizacija, že
več kot 30 let na strani potrošnikov.

Zakaj postati član-ica?

Pridobite dostop do kakovostnih vsebin:

  • Revija ZPStest: 12 številk v 10 izvodih, dostop le prek spleta ali z dostavo na dom
  • Dostop do vseh testov in drugih plačljivih vsebin
  • Pravno svetovanje pri potrošniških težavah
  • Svetovanje o kakovosti in varnosti gospodinjskih aparatov ter zabavne elektronike

Že od 69,60 € / na leto

Zakaj so vsebine ZPS plačljive?

Primerjalne teste izdelkov in storitev financirajo člani ZPS s plačilom članarine. S plačilom posameznega testa tako tudi vi omogočate izvedbo primerjalnih testov. Zaradi zagotavljanja popolne neodvisnosti ZPS kot potrošniška, organizacija ne sprejema donatorskih in sponzorskih prispevkov podjetij.

Želim se včlaniti

 

Potrošniško svetovanje ZPS

Ste v potrošniški zagati?

Pokličite nas. Svetovali vam bodo izkušeni pravni strokovnjaki. Brezplačno za člane in članice ZPS.

 

Več o svetovanju