Vprašanje potrošnika: kakšna je razlika med jušno kocko in jušno osnovo?
25. april 2019
Pri kuhi sem navajena uporabljati jušne kocke, v trgovinah pa so naprodaj tudi različne jušne osnove, ki jih še nisem preizkusila. Zanima me, kakšna je razlika med tema izdelkoma, je morda namesto kock bolje uporabljati jušno osnovo?
Dodaj vsebino med priljubljene
Za dodajanje vsebine med priljubljene potrebujete uporabniški profil. Brezplačna registracija
Na potrošnikovo izbiro prehranskega izdelka poleg osebnega okusa in cene gotovo vpliva tudi njegova kakovost. Prepoznamo jo iz opisov na deklaraciji izdelka, predvsem s seznama sestavin in hranilne tabele. Jušna kocka vsebuje stisnjene suhe sestavine, pri čemer je mesa (npr. kokošjega) le za vzorec.
V kocki je največ soli (okrog 50 odstotkov), maščobe, na tretjem mestu med sestavinami so ojačevalci okusa (aditivi), kot so mononatrijev glutamat, inozinat in gvanilat, ki so po navadi pridobljeni sintetično, sledijo pa jim sladkorji in različne začimbe ter izvlečki začimb.
Nekateri potrošniki ne želijo kupovati prehranskih izdelkov, ki vsebujejo sintetično pridobljene ojačevalce okusa. Proizvajalci so se temu trendu prilagodili in poleg jušne kocke potrošnikom ponujajo tudi jušne osnove, ki aditivov ne vsebujejo.
Jušno osnovo pripravijo tako, da najprej skuhajo juho iz vode in mesa, jo zgostijo, nato dodajo še sol, maščobo, kot ojačevalec okusa pa izvleček kvasa ter nekaj sladkorja in začimb. Jušna osnova je v primerjavi s kocko bolj kakovosten izdelek in zato tudi precej dražji.
Avtorica: Marjana Peterman
Sveže e-novice ZPS, vsak petek
Ste z zanimanjem prebrali ta članek?
Prijavite se na e-novice ZPS za še več aktualnih in koristnih vsebin.
Politika varovanja osebnih podatkov
Sorodne objave
Nazaj na seznam objavPostanite član Zveze potrošnikov Slovenije
ZPS je neodvisna in neprofitna organizacija, že
več kot 30 let na strani potrošnikov.
Pridobite dostop do kakovostnih vsebin:
- Revija ZPStest: 12 številk v 10 izvodih, dostop le prek spleta ali z dostavo na dom
- Dostop do vseh testov in drugih plačljivih vsebin
- Pravno svetovanje pri potrošniških težavah
- Svetovanje o kakovosti in varnosti gospodinjskih aparatov ter zabavne elektronike
Že od 69,60 € / na leto
Primerjalne teste izdelkov in storitev financirajo člani ZPS s plačilom članarine. S plačilom posameznega testa tako tudi vi omogočate izvedbo primerjalnih testov. Zaradi zagotavljanja popolne neodvisnosti ZPS kot potrošniška, organizacija ne sprejema donatorskih in sponzorskih prispevkov podjetij.