Smetana ne more biti 'rastlinska'

4. maj 2017

Kakovost živil Razumevanje oznak na živilih
Smetana ne more biti 'rastlinska'

"Na trgovskih policah je kopica izdelkov pod imenom rastlinska smetana, ki pa to sploh niso, saj marsikateri vsebuje tudi mlečne beljakovine.

Dodaj vsebino med priljubljene

Za dodajanje vsebine med priljubljene potrebujete uporabniški profil. Brezplačna registracija

Zaradi zdravstvenih razlogov ne smem uživati mleka in mlečnih izdelkov in zaradi tega zavajajočega imena sem že imela težave. Sama sem se zdaj iz previdnosti že navadila, da vedno preberem deklaracije na izdelkih, vendar pa jih marsikateri verjetno ne. Težave imam tudi v slaščičarni, kjer so mi že zatrdili, da so vse sestavine tortice rastlinskega izvora in naj ne skrbim. V resnici pa je bila pripravljena s smetano, ki vsebuje mlečne beljakovine. Naziv rastlinska smetana se mi zdi zavajajoč, saj nekateri izdelki poleg mlečnih beljakovin vsebujejo tudi posneto mleko v prahu. Kaj o tem menite vi?"

Rastlinska smetana ne obstaja, zato je označevanje in predstavljanje izdelka s tem imenom protizakonito in zavajajoče. Smetana je vedno le mlečni izdelek, pridobljen iz mleka, mleko pa je lahko samo izloček mlečne žleze katere koli živali.

Na trgu je kar nekaj izdelkov, ki jih lahko stepamo, kot to lahko storimo s smetano. Ti izdelki so narejeni iz vode, olj in različnih dodatkov (med dodatki pa sta lahko tudi mlečni ali sirotkin prah), ki omogočijo stepanje oziroma uporabo na podoben način, kot uporabljamo mlečni izdelek (smetano). Take izdelke lahko poimenujemo le z opisom, kot je to na primer pri izdelku, ki ga izdelujejo Pomurske mlekarne: `rastlinska krema za stepanje´.

Ker so lahko rastlinske kreme ali omake narejene z dodanimi mlečnimi beljakovinami, morajo potrošniki, ki so občutljivi na mlečno beljakovino ali pa laktozo, vedno prebrati seznam sestavin izdelka. V restavracijah in gostinskih obratih pa mora biti potrošniku na voljo jasno označen (na primer v jedilnem listu) seznam alergenih snovi v obroku, pa tudi natakarji oziroma osebje mora biti seznanjeno z alergeni v vsaki jedi, da lahko potrošniku pravilno svetujejo.

Avtorica: Marjana Peterman

Sveže e-novice ZPS, vsak petek

Ste z zanimanjem prebrali ta članek?
Prijavite se na e-novice ZPS za še več aktualnih in koristnih vsebin.

Politika varovanja osebnih podatkov

Sorodne objave

Nazaj na seznam objav

Postanite član Zveze potrošnikov Slovenije

ZPS je neodvisna in neprofitna organizacija, že
več kot 30 let na strani potrošnikov.

Zakaj postati član-ica?

Pridobite dostop do kakovostnih vsebin:

  • Revija ZPStest: 12 številk v 10 izvodih, dostop le prek spleta ali z dostavo na dom
  • Dostop do vseh testov in drugih plačljivih vsebin
  • Pravno svetovanje pri potrošniških težavah
  • Svetovanje o kakovosti in varnosti gospodinjskih aparatov ter zabavne elektronike

Že od 69,60 € / na leto

Zakaj so vsebine ZPS plačljive?

Primerjalne teste izdelkov in storitev financirajo člani ZPS s plačilom članarine. S plačilom posameznega testa tako tudi vi omogočate izvedbo primerjalnih testov. Zaradi zagotavljanja popolne neodvisnosti ZPS kot potrošniška, organizacija ne sprejema donatorskih in sponzorskih prispevkov podjetij.

Želim se včlaniti

 

Potrošniško svetovanje ZPS

Ste v potrošniški zagati?

Pokličite nas. Svetovali vam bodo izkušeni pravni strokovnjaki. Brezplačno za člane in članice ZPS.

 

Več o svetovanju