Grški jogurt in grški tip jogurta
12. januar 2016
"V zadnjem času sem opazil, da imamo v trgovinah vedno več jogurtov, ki so v prodaji pod imenom 'grški jogurt' ali pa 'grški tip jogurta'. Zanima me, v čem je razlika, če sploh je. Je takšno, drugačno poimenovanje jogurtov samo marketinška poteza?"
Dodaj vsebino med priljubljene
Za dodajanje vsebine med priljubljene potrebujete uporabniški profil. Brezplačna registracija
V zadnjih nekaj letih je mlekarska industrija k paleti jogurtov dodala še enega, ki ga uspešno prodaja pod imenom "grški tip jogurta". Ta jogurt pa je povsem običajen jogurt. Narejen je torej enako kot običajni jogurt z jogurtovo kulturo, tudi količina maščobe je enaka kot v navadnih jogurtih, torej od 0 do 10 odstotkov.
Grški tip jogurta je po novi tehnologiji narejen iz pasteriziranega mleka, dodano mu je mleko v prahu in jogurtova kultura, pri jogurtih z večjo vsebnostjo maščobe pa še smetana. Jogurt ima nekoliko milejši in bolj kremast okus. Poimenovanje "grški tip jogurta" bi glede na to, da je to povsem običajen jogurt, lahko ocenili le kot nov način trženja.
Jogurt, ki ga prodajajo kot `tradicionalni grški jogurt´, mora biti narejen v Grčiji. Če grški proizvajalec zapiše, da je jogurt narejen po tradicionalni metodi, potem mora biti tako tudi narejen. Tradicionalni grški jogurt je narejen malce drugače kot naš jogurt.
Ko je jogurt fermentiran in zakisan, odstranijo sirotko in ostane zelo gost jogurt, ki ga pogosto uporabijo za pripravo sladic (n. pr. znana je sladica z medom in orehi), v omakah, namazih (tatziki) in podobno.
Zaradi odstranjene sirotke ta jogurt ni samo gostejši, ampak vsebuje več beljakovin in maščobe, njegov okus je bolj sladko-kremast. Razumljivo je, da ima jogurt pridelan po tem postopku tudi nekoliko višjo ceno.
Sveže e-novice ZPS, vsak petek
Ste z zanimanjem prebrali ta članek?
Prijavite se na e-novice ZPS za še več aktualnih in koristnih vsebin.
Politika varovanja osebnih podatkov
Sorodne objave
Nazaj na seznam objavPostanite član Zveze potrošnikov Slovenije
ZPS je neodvisna in neprofitna organizacija, že
več kot 30 let na strani potrošnikov.
Pridobite dostop do kakovostnih vsebin:
- Revija ZPStest: 12 številk v 10 izvodih, dostop le prek spleta ali z dostavo na dom
- Dostop do vseh testov in drugih plačljivih vsebin
- Pravno svetovanje pri potrošniških težavah
- Svetovanje o kakovosti in varnosti gospodinjskih aparatov ter zabavne elektronike
Že od 69,60 € / na leto
Primerjalne teste izdelkov in storitev financirajo člani ZPS s plačilom članarine. S plačilom posameznega testa tako tudi vi omogočate izvedbo primerjalnih testov. Zaradi zagotavljanja popolne neodvisnosti ZPS kot potrošniška, organizacija ne sprejema donatorskih in sponzorskih prispevkov podjetij.