Zakaj je gibanje pomembno?
31. maj 2024
Dokazano je, da redna telesna dejavnost pomaga pri preprečevanju in obvladovanju nenalezljivih bolezni, kot so bolezni srca, možganska kap, sladkorna bolezen in več vrst raka. Pomaga tudi pri preprečevanju hipertenzije, ohranjanju zdrave telesne teže in lahko izboljša duševno zdravje, kakovost življenja in dobro počutje, še poudarjamo na Zvezi potrošnikov Slovenije.
Dodaj vsebino med priljubljene
Za dodajanje vsebine med priljubljene potrebujete uporabniški profil. Brezplačna registracija
Svetovna zdravstvena organizacija opredeljuje kot telesno dejavnost vsako telesno gibanje, ki ga proizvajajo skeletne mišice in ki zahteva porabo energije. Zdravje izboljšujeta tako zmerna kot intenzivna telesna dejavnost.
Vsakodnevno gibanje je pomembno, ker:
- ima pomembne zdravstvene koristi za srce, telo in um,
- prispeva k preprečevanju in obvladovanju nenalezljivih bolezni, kot so bolezni srca in ožilja, rak in sladkorna bolezen,
- zmanjšuje simptome depresije in anksioznosti,
- krepi sposobnosti razmišljanja, učenja in presoje,
- zagotavlja zdravo rast in razvoj mladih,
- izboljšuje splošno počutje.
Zanimiva dejstva:
- Po vsem svetu eden od štirih odraslih ne dosega priporočenih ravni telesne dejavnosti.
- Pri ljudeh, ki so premalo aktivni, je tveganje za smrt za 20 do 30 odstotkov večje kot pri tistih, ki so dovolj gibajo.
- Več kot 80 odstotkov mladih po vsem svetu je premalo telesno dejavnih.
Potrebujete spodbudo? Na Zvezi potrošnikov Slovenije smo testirali pametne ure in športne zapestnice. Rezultati primerjalnega testiranja so za člane ZPS prosto dostopni, za druge pa je cena dostopa 5,90 €.
ZPS nasvet: cilje si zastavite z dobro mero zdravega razuma
Poleg spremljanja dejavnosti in fizioloških parametrov je ključna vloga pametnih ur in športnih zapestnic motivacija. Spodbujajo nas k več gibanja, redni vadbi in na splošno k boljši skrbi za telo in zdravje. Opomnijo nas, ko predolgo mirujemo, beležijo korake in ko dosežemo zastavljene cilje, nas nagradijo z značkami ali pohvalami.
Vendar pa je treba biti previden pri določanju ciljev, saj ni vseeno, kako jih postavimo. Na primer, 10.000 korakov na dan ni znanstveno utemeljen cilj, poleg tega je razmeroma težko dosegljiv. Pomembno je, da cilje postavimo premišljeno.
Namesto da si postavimo nerealne cilje, kot je 10.000 korakov, lahko začnemo z izzivom 5000 korakov. Ko ta cilj dosežemo večino dni zapored, mejo dvignemo. Enako velja za vse druge cilje, ki jih ponujajo ure ali zapestnice. Če so postavljeni pametno, lahko pomagajo pri izboljšanju navad, v nasprotnem primeru zlahka povzročijo stres in tesnobo.
Sveže e-novice ZPS, vsak petek
Ste z zanimanjem prebrali ta članek?
Prijavite se na e-novice ZPS za še več aktualnih in koristnih vsebin.
Politika varovanja osebnih podatkov
Sorodne objave
Nazaj na seznam objavPostanite član Zveze potrošnikov Slovenije
ZPS je neodvisna in neprofitna organizacija, že
več kot 30 let na strani potrošnikov.
Pridobite dostop do kakovostnih vsebin:
- Revija ZPStest: 12 številk v 10 izvodih, dostop le prek spleta ali z dostavo na dom
- Dostop do vseh testov in drugih plačljivih vsebin
- Pravno svetovanje pri potrošniških težavah
- Svetovanje o kakovosti in varnosti gospodinjskih aparatov ter zabavne elektronike
Že od 69,60 € / na leto
Primerjalne teste izdelkov in storitev financirajo člani ZPS s plačilom članarine. S plačilom posameznega testa tako tudi vi omogočate izvedbo primerjalnih testov. Zaradi zagotavljanja popolne neodvisnosti ZPS kot potrošniška, organizacija ne sprejema donatorskih in sponzorskih prispevkov podjetij.