Novoletna želja: igrače brez nevarnih kemikalij!

20. december 2024

Otrok in družina Nevarne kemikalije
Novoletna želja: igrače brez nevarnih kemikalij!

Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) skupaj z Zvezo prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) in Ekošolo poziva slovenske evroposlance in predstavnike Slovenije v Bruslju: »Bodite zgled pri zagotavljanju najvišjih standardov varovanja zdravja otrok!« V igračah, ki jih podarimo našim najmlajšim, še vedno prepogosto najdemo kemikalije, ki škodijo zdravju otrok – zakonodajalci v EU imajo moč, da to spremenijo.

Dodaj vsebino med priljubljene

Za dodajanje vsebine med priljubljene potrebujete uporabniški profil. Brezplačna registracija

Čeprav je v Direktivi o varnosti igrač (2009/48/EC) vsebnost nekaterih nevarnih kemikalij že omejena, naši testi dokazujejo, da je na trgu žal še vedno preveč igrač, ki predpisom ne ustrezajo. Seznam škodljivih kemikalij, kot so hormonski motilci, rakotvorne in večne kemikalije, ki jih lahko najdemo v igračah, je dolg.

Med njimi so:

  • bisfenoli,
  • PFAS,
  • ftalati,
  • formaldehid,
  • topila in biocidi.

Menite, da pretiravamo? Samo letos je bilo s skupnega evropskega trga odpoklicanih več kot 600 igrač, od tega kar 249 zaradi kemijske nevarnosti – in to je le vrh ledene gore.

Ustavimo nevarne kemikalije!

Evropska zakonodaja ni dovolj dosledna pri omejevanju nevarnih kemikalij v vseh vrstah izdelkov. To se mora spremeniti. Podprite mednarodno kampanjo za zaostritev evropske zakonodaje na področju kemikalij.

Oddajte podpis podpore

»Če so otroci res naša prihodnost, nas mora skrbeti že njihova sedanjost. Zato se zavzemamo za zagotavljanje varnosti vseh izdelkov zanje, tudi igrač, ki naj ne služijo zgolj zabavi, ampak tudi učenju. Pri njihovi izdelavi morajo biti uporabljeni certificirani materiali, zanje mora veljati visoka kakovost. Pomembno je tudi izobraževanje staršev/potrošnikov, ki otrokom kupujejo in podarjajo igrače. To naj bo odgovornost – od oblikovanja do prodaje in uporabe,« je poudarila Vlasta Nussdorfer, predsednica Nacionalnega odbora za otrokove pravice pri Zvezi prijateljev mladine Slovenije.

Na Zvezi potrošnikov Slovenije opozarjamo, da nevarne snovi lahko škodijo razvoju otrok. Njihova majhna telesa se še razvijajo, zato so še posebej občutljiva že na majhne količine škodljivih kemikalij. Med možnimi učinki so motnje v hormonskem sistemu in razvoju možganov, slabši odziv na cepljenje, debelost in nekatere vrste raka.

Od letos so kemikalije PFAS v embalaži za živila prepovedane, zato potrošniške organizacije ne vidimo razloga, zakaj so še vedno dovoljene v igračah, ki so zato manj varne. Tudi bisfenoli nimajo mesta v igračah. Vse bisfenole je treba takoj prepovedati! Izkušnje namreč kažejo, da se po prepovedi enega bisfenola industrija preusmeri na naslednjega strukturno podobnega, ki pa je prav tako škodljiv – na primer prehod z bisfenola A na bisfenol F.

Zahtevajmo nova, strožja pravila o varnosti igrač! Na potezi so naša ministrstva in naši predstavniki v Bruslju.

V postopku revizije in sprejemanja so nova, strožja pravila o varnosti igrač. Nova pravila, ki poleg večje kemijske varnosti med drugim predvidevajo tudi boljšo zaščito zasebnosti (npr. pri elektronskih igračah) in boljše označevanje (digitalni potni list), so lani z veliko večino v prvem branju že potrdili v Evropskem parlamentu. V začetku leta bodo na potezi predstavniki Slovenije v Bruslju.

Zato pozivamo Ministrstvo RS za gospodarstvo, turizem in šport (spremembo direktive bodo obravnavali v okviru Direktorata za notranji trg, industrijo, podjetništvo ter mala in srednja podjetja, GROW) in Ministrstvo RS za zdravje (z Uradom RS za kemikalije), ki sta po naši zakonodaji pristojni za trg z igračami, da podpreta spremembe Direktive o varnosti igrač, kot so bile potrjene v Evropskem parlamentu.

»Slovenski predstavniki v Bruslju – predstavniki vlade in evropski poslanci – imajo lahko pomembno vlogo v ključnem postopku revizije direktive. Pričakujemo zgled in podporo pri ohranjanju najvišjih standardov varovanja zdravja otrok in njihovih pravic. Starši po vsej Evropi ne pričakujejo nič manj,« je poudarila Jasmina Bevc Bahar z Zveze potrošnikov Slovenije.

Evropska zakonodaja ni dovolj dosledna pri omejevanju nevarnih kemikalij v vseh vrstah izdelkov. To se mora spremeniti!

»Pri mednarodnem programu Ekošola, ki združuje več kot 700 slovenskih vrtcev, osnovnih in srednjih šol ter fakultet, sta varovanje zdravja otrok in skrb za okolje najpomembnejši prioriteti. O tem učimo otroke in spodbujamo vzgojitelje, učitelje in starše, da so zgled našim najmlajšim. Naj zgled postanejo tudi odločevalci in brez oklevanja podprejo zakonodajo za bolj varne igrače,« je pozval mag. Gregor Cerar, nacionalni koordinator programa Ekošola.

Besedilo poziva (PDF)

Ustavimo nevarne kemikalije!

Evropska zakonodaja ni dovolj dosledna pri omejevanju nevarnih kemikalij v vseh vrstah izdelkov. To se mora spremeniti. Podprite mednarodno kampanjo za zaostritev evropske zakonodaje na področju kemikalij.

Oddajte podpis podpore

Sorodne objave

Nazaj na seznam objav

Postanite član Zveze potrošnikov Slovenije

ZPS je neodvisna in neprofitna organizacija, že
več kot 30 let na strani potrošnikov.

Zakaj postati član-ica?

Pridobite dostop do kakovostnih vsebin:

  • Revija ZPStest: 12 številk v 10 izvodih, dostop le prek spleta ali z dostavo na dom
  • Dostop do vseh testov in drugih plačljivih vsebin
  • Pravno svetovanje pri potrošniških težavah
  • Svetovanje o kakovosti in varnosti gospodinjskih aparatov ter zabavne elektronike

Že od 69,60 € / na leto

Zakaj so vsebine ZPS plačljive?

Primerjalne teste izdelkov in storitev financirajo člani ZPS s plačilom članarine. S plačilom posameznega testa tako tudi vi omogočate izvedbo primerjalnih testov. Zaradi zagotavljanja popolne neodvisnosti ZPS kot potrošniška, organizacija ne sprejema donatorskih in sponzorskih prispevkov podjetij.

Želim se včlaniti

 

Potrošniško svetovanje ZPS

Ste v potrošniški zagati?

Pokličite nas. Svetovali vam bodo izkušeni pravni strokovnjaki. Brezplačno za člane in članice ZPS.

 

Več o svetovanju