Izdelki za zaščito pred piki komarjev: Le redki zares učinkoviti

17. julij 2019

Kozmetika in nega telesa
Izdelki za zaščito pred piki komarjev: Le redki zares učinkoviti

Sredstva za zaščito pred piki komarjev, t. i. repelenti, spadajo med izdelke, po katerih potrošniki pogosto posegajo v poletnih dneh. Pa vendar, kako učinkoviti ti izdelki v resnici so? V francoski potrošniški organizaciji so preverili učinkovitost pršil in losjonov, na test pa postavili tudi nekaj drugih vrst izdelkov za odganjanje komarjev, da bi preverili, kako učinkoviti so.

Dodaj vsebino med priljubljene

Za dodajanje vsebine med priljubljene potrebujete uporabniški profil. Brezplačna registracija

Pršila in losjoni: učinkoviti, a krajši čas, kot bi pričakovali

Na tokratnem testu so preizkuševalci preverjali, kako uspešna so sredstva pri preprečevanju pikov komarjev, navadnih in tigrastih, in tudi trajanje zaščite. Večina proizvajalcev navaja, da nas bodo njihovi izdelki pred piki ščitili od 6 do 8 ur, nekateri celo do 12 ur.

Kolikšna bo v tem času zaščita, z deklaracij ne izvemo, zato so preizkuševalci postavili testno spodnjo mejo – sredstva morajo zagotavljati vsaj 95-odstotno zaščito v času obljubljenega trajanja zaščite. Pri veliki večini izdelkov je bila ta dosežena že po treh urah od nanosa, le trije izdelki so visoko zaščito ohranili tudi še četrto uro. Pozneje je vsem repelentom učinkovitost znatno upadla.

Različne naprave za odganjanje komarjev: niso prepričale

Naprave uporabljajo različne načine odganjanja komarjev (z ultrazvokom, z LED-sijalko s funkcijo odganjanja komarjev, z oddajanjem insekticida). Med testiranimi napravami, ki jih lahko kupimo pri nas, je ena v 12 urah odvrnila le 6 % tigrastih in 12 % navadnih komarjev, druga je odgnala le malenkost več tigrastih komarjev in 35 % navadnih komarjev.

Zapestnice: povsem neučinkovite

Preizkusili so tudi zapestnice. Večina preizkušenih modelov zapestnic komarje odganja z vonjavami eteričnih olj (citronela, geranija …), ki so komarjem neprijetne. Komentar preizkuševalcev, da so komarji med preizkusom nemoteno pristajali kar na zapestnicah in jih pikali tudi tik ob njih, je dovolj zgovoren.

ZPS nasvet pri nakupu in uporabi sredstev proti komarjem:

  • Če se le da, izberite zaščito brez kemije: nosite svetla in ohlapna oblačila, ne uporabljajte odišavljenih izdelkov za osebno higieno in nego (komarje privlačijo določene dišave, ki so v šamponih, losjonih, parfumih), ne posedajte zunaj pregreti in prepoteni, na primer po telesni aktivnosti, namestite mreže proti komarjem.
  • Ne izbirajte med izdelki z večjo koncentracijo aktivne snovi, kot je običajna. Testi kažejo, da to ne pomeni tudi večje zaščite. Prav tako ne boste nič bolj zaščiteni, če boste uporabili večje količine repelenta. 
  • Repelent nanesite le na izpostavljeno kožo in ne tudi na mesta, ki so zaščitena z oblačili.
  • Sredstva ne pršite neposredno na obraz, ampak najprej na dlani in ga potem nanesite na obraz – pazite, da ne zaide v usta ali v oči. Če se to vseeno zgodi, sredstvo izperite z mlačno vodo. 
  • Ne nanašajte izdelka na kožo, ki je poškodovana.
  • Ne uporabljajte pršila v bližini hrane. 
  • Po uporabi repelenta si roke temeljito umijte z milom in vodo. Enako temeljito odstranite tudi ostanke sredstva s telesa. 
  • Embalaža repelentov spada med nevarne odpadke.
  • Vedno preberite in upoštevajte navodila za uporabo in varnostna opozorila, ki so napisana na izdelku! Še posebej bodite pozorni na opozorila, če uporabljate repelent za zaščito otroka.
  • Med nosečnostjo in ko dojite uporabite previdnostno načelo in repelentov, ki vsebujejo kemične snovi, ne uporabljajte. Izberite katero od možnosti zaščite brez kemije.
  • 'Naravni' repelenti, ki vsebujejo različna eterična olja (limonske trave, citronele, evkalipta, rožmarina, geranije …), se pri odganjanju komarjev niso ravno izkazali, saj so se vsi tovrstni izdelki znašli na dnu lestvice učinkovitosti.

Sveže e-novice ZPS, vsak petek

Ste z zanimanjem prebrali ta članek?
Prijavite se na e-novice ZPS za še več aktualnih in koristnih vsebin.

Politika varovanja osebnih podatkov

Sorodne objave

Nazaj na seznam objav

Postanite član Zveze potrošnikov Slovenije

ZPS je neodvisna in neprofitna organizacija, že
več kot 30 let na strani potrošnikov.

Zakaj postati član-ica?

Pridobite dostop do kakovostnih vsebin:

  • Revija ZPStest: 12 številk v 10 izvodih, dostop le prek spleta ali z dostavo na dom
  • Dostop do vseh testov in drugih plačljivih vsebin
  • Pravno svetovanje pri potrošniških težavah
  • Svetovanje o kakovosti in varnosti gospodinjskih aparatov ter zabavne elektronike

Že od 69,60 € / na leto

Zakaj so vsebine ZPS plačljive?

Primerjalne teste izdelkov in storitev financirajo člani ZPS s plačilom članarine. S plačilom posameznega testa tako tudi vi omogočate izvedbo primerjalnih testov. Zaradi zagotavljanja popolne neodvisnosti ZPS kot potrošniška, organizacija ne sprejema donatorskih in sponzorskih prispevkov podjetij.

Želim se včlaniti

 

Potrošniško svetovanje ZPS

Ste v potrošniški zagati?

Pokličite nas. Svetovali vam bodo izkušeni pravni strokovnjaki. Brezplačno za člane in članice ZPS.

 

Več o svetovanju