Energijske pijače in učenje dolgo v noč? Pripravite si raje kavo ali črni čaj!
26. januar 2018
Proizvajalci trdijo, da energijske pijače izboljšajo fizično vzdržljivost, hitrost naših reakcij in koncentracijo. Prepričajo nas v nakup in uživanje v situacijah, ko moramo dolgo ostati budni, se učiti, voziti, delati…
Dodaj vsebino med priljubljene
Za dodajanje vsebine med priljubljene potrebujete uporabniški profil. Brezplačna registracija
Nedvomno med izpitnim obdobjem po njih poseže veliko študentov. A energijske pijače pomagajo za kratek čas, zato s kofeinom ne pretiravajte! Namesto energijskih pijač si pripravite raje kavo ali črni čaj, brez sladkorja.
Študentje, še več koristnih nasvetov najdete na spletni strani VešKajJeš. Na strani bodo našli vrsto koristnih nasvetov tudi vsi tisti, ki jih zanima zdrav način prehranjevanja. |
Glavne sestavine energijskih pijač na našem trgu so kofein, sladkor, taurin in glukuronolakton. Po mnenju proizvajalcev so spodbujevalni učinki teh pijač posledica interakcije med različnimi sestavinami, zato samo uživanje kave naj ne bi imelo enakega učinka.
Mnoge študije narejene v preteklih letih izkazujejo pozitiven učinek energijskih pijač na osredotočenost in pozornost, kot tudi na hitrost reakcij pri časovno omejenih nalogah. Nekatere omenjajo tudi izboljšanje spomina, vendar ne v enaki meri. Ugotovitve, iz množice raziskav pa kažejo le na to, da je večina učinkov energijskih pijač na kognitivne funkcije povezana predvsem s prisotnostjo kofeina.
Vsebujejo ga okoli 80 mg na priporočeno zaužito količino (250 ml pločevinka). Učinki ostalih sestavin (taurin in glukoronolakton) žal še niso dovolj raziskani, da bi lahko trdili njihove pozitivne lastnosti.
Doza kofeina je lahko hitro presežena
Visoka vsebnost sladkorja pa poskrbi da se nam koncentracija hitro poveča a kmalu tudi popusti, zato moramo poseči po novi dozi. Približno 1 h po zaužitju bomo občutili padec sladkorja v krvi, kot tudi popuščanje učinka kofeina. Postopoma bomo postali bolj in bolj utrujeni. V kolikor še nismo končali z učenjem ali delom bomo primorani v zaužitje dodatne količine napitka.
Kofein v večjih odmerkih lahko pri posameznikih povzroči prebavne težave in anksioznost. Slabost, nervoza in tresenje se lahko pojavijo po zaužitju večjih količin kofeina (8 mg/kg telesne mase) po daljšem obdobju budnosti (40 ur). Posebej pazljivi morajo biti tisti, ki kofeina ne uživajo redno, saj je doza lahko hitro previsoka.
Uživanje energijskih pijač naj bo izjema, ne pravilo
S kofeinom in energijskimi pijačami torej pazljivo in ne vsak dan. Že zaradi prevelike vsebnosti sladkorja in povišanja krvnega pritiska, ki lahko vpliva na nastanek kardiovaskularnih obolenj, se pretiravanje odsvetuje. Kava na dan ali zvečer dan pred izpitom pa vam načeloma ne bo škodovala.
Koristni nasveti so del aktivnosti izvajanja programa Študent, veš, kaj ješ , ki ga sofinancira Ministrstvo za zdravje, izvaja pa ZPS v sodelovanju z |
Kontakt za medije: Jasmina Bevc Bahar
Tel: 01 474 06 08
Mobi: 041 387 769
Fax: 01 433 33 71
E-mail: [email protected]
Sveže e-novice ZPS, vsak petek
Ste z zanimanjem prebrali ta članek?
Prijavite se na e-novice ZPS za še več aktualnih in koristnih vsebin.
Politika varovanja osebnih podatkov
Sorodne objave
Nazaj na seznam objavPostanite član Zveze potrošnikov Slovenije
ZPS je neodvisna in neprofitna organizacija, že
več kot 30 let na strani potrošnikov.
Pridobite dostop do kakovostnih vsebin:
- Revija ZPStest: 12 številk v 10 izvodih, dostop le prek spleta ali z dostavo na dom
- Dostop do vseh testov in drugih plačljivih vsebin
- Pravno svetovanje pri potrošniških težavah
- Svetovanje o kakovosti in varnosti gospodinjskih aparatov ter zabavne elektronike
Že od 69,60 € / na leto
Primerjalne teste izdelkov in storitev financirajo člani ZPS s plačilom članarine. S plačilom posameznega testa tako tudi vi omogočate izvedbo primerjalnih testov. Zaradi zagotavljanja popolne neodvisnosti ZPS kot potrošniška, organizacija ne sprejema donatorskih in sponzorskih prispevkov podjetij.