Dobrodošli, Gost
Prosimo Prijava ali Registracija.    Ste izgubili geslo?
Pojdi na dnoStran: 1
TEMA: Kako pravilno odstopim od nakupa?
Kako pravilno odstopim od nakupa? pred 3 Let, 2 Mesecev Karma: 0
Spoštovani,

v računalniški spletni trgovini sem naročila en artikel in od trgovine dobila sporočilo, da so blago odposlali. V tem času sem si premislila in bi želela od nakupa odstopiti. Ker sem artikel naročila po povzetju, me zanima, če moram artikel prevzeti in ga potem vrniti, ali lahko kar zavrnem pošiljko?

Ali mi lahko v slednjem primeru trgovina zaračuna kakršenkoli strošek zaradi zavrnitve pošiljke? Ali na strani potrošnika obstaja obveza do prevzema naročenega blaga in šele potem nastopi možnost vračila artikla kupljenega na daljavo?

Vnaprej hvala za odgovor.
Administrator je onemogočil pisanje neprijavljenim uporabnikom.

Odg: Kako pravilno odstopim od nakupa? pred 3 Let, 2 Mesecev  
Spoštovani,

Kadar kupujete preko spleta, imate pravico, da v roku 14 dni od prejema izdelka podjetju sporočite, da odstopate od pogodbe, ne da bi vam bilo treba navesti razlog za svojo odločitev. Edini strošek, ki bremeni potrošnika v zvezi z odstopom od pogodbe, je neposreden strošek vračila blaga. Podjetje pa mora vrniti vsa opravljena plačila takoj, ko je to mogoče, najkasneje pa v 30 dneh po prejemu sporočila o odstopu od pogodbe. Če pa je potrošnik blago že prejel in od pogodbe odstopi, mora prejeto blago vrniti podjetju v 30 dneh po sporočilu. Prejeto blago mora vrniti nepoškodovano in v nespremenjeni količini.

Včasih pa je izdelek narejen po natančnih navodilih potrošnika, kar pomeni, da je prilagojen osebnim potrebam in zato zaradi svoje narave ni primeren za vračilo. V takih primerih pa zgoraj opisani odstop od pogodbe ni mogoč. Le če bi bilo z izdelkom kaj narobe, bi naknadno lahko uveljavljali svoje pravice iz naslova stvarne napake.

Zakonska določba je glede tega, ali mora potrošnik najprej prejeti blago, da lahko od pogodbe odstopi, malce nejasna, zato v praksi včasih prihaja do težav, če potrošnik želi odstopiti od pogodbe pred dobavo blaga. Namen zakonske ureditve je sicer jasen - potrošnik lahko odstopi od pogodbe tudi preden je blago prejel. Zato bo v spremembah ZVPot, ki se prav sedaj pripravljajo, določba jasnejše opredeljena.
Tea

Odg: Kako pravilno odstopim od nakupa? pred 3 Let, 2 Mesecev Karma: 0
Zahvaljujem se vam za odgovor, vendar žal ni pojasnil moje dileme.
V odgovoru ste v prvem in drugem odstavku navajali pravice iz običajnega odstopa od nakupa/pogodbe, če artikel kupim, prevzamem in kasneje vrnem ali želim vrniti.

Šele v zadnjem odstavku ste prešli na odstop pred prevzemom blaga, vendar tudi v tem odgovoru ne pojasnite, če lahko pošiljko naročeno s plačilom po povzetju dostavni službi zavrnem brez tveganja nastanka stroškov do trgovca. Znanec pravnik me je opozoril, da Zakon o obligacijskih razmerjih predvideva povračilo škode za pogodbeno stranko, ki pogodbo razdre, torej v tem primeru mene.

Zato bi vas prosila za natančen oziroma jasen odgovor na spodnja vprašanja po veljavni zakonodaji, ne na podlagi predvidevanja sprememb v prihodnosti.

Ali katerikoli zakon predvideva, da pošiljko lahko zavrnem brez obveznosti? Kateri?
Ali mi lahko v primeru, da ne prevzamem pošiljke, trgovina zaračuna kakršenkoli strošek zaradi zavrnitve/neprevzema pošiljke? Ali ima trgovina kakršnokoli pravno podlago za to?

Odg: Kako pravilno odstopim od nakupa? pred 3 Let, 1 Mesec  
Ali katerikoli zakon predvideva, da pošiljko lahko zavrnem brez obveznosti? Kateri?
Ne, razen če je bila poslana šele po odstopu.

Ali mi lahko v primeru, da ne prevzamem pošiljke, trgovina zaračuna kakršenkoli strošek zaradi zavrnitve/neprevzema pošiljke? Ali ima trgovina kakršnokoli pravno podlago za to?
V kolikor je bilo blago že odposlano, ste dolžni nositi stroške vrnitve (po ZVPot).
Blaž

Pojdi na vrhStran: 1